Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalWork SafetyMetalWork Safety
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyka i robotyka - praca w biurze po studiach

11 Jan 2009 12:55 3531 5
 • Level 12  
  mam pytanie studiuje AiR na mechanicznym pwr jestem akutalnie na 3 semestrze, ale powoli myśle o przyszłości. I potrzebuje rady co zrobić żeby nie trafić do utrzymania ruchu, do czego sie konkretnie przykładać ?
  oraz chciał bym mieć szanse na zatrudnienie za granicą
 • MetalWork SafetyMetalWork Safety
 • Level 19  
  Kombinuj praktyki wakacyjne, bo tylko w ten sposób zdobędziesz wiedzę praktyczną. Znajdź pracę na kawałek etatu jeszcze w trakcie studiów i przypatruj się pracy innych. A do wszystkich przedmiotów przykładaj się tak samo. Sam się przekonałem, że 5 lat technikum i 5 lat studiów (wszystko o profilu automatyki przemysłowej) to dopiero początek. Pozdrawiam.
 • MetalWork SafetyMetalWork Safety
 • Automation specialist
  Jeśli nie chcesz trafić do UR to po porostu tam nie idź ... i tyle.
  Co do "drogi" to zależy pewnie od tego co lubisz i w czym się czujesz/poczujesz dobrze. Jednego będzie kręcić bycie omnibusem (od przygotowania rozwiązania/wyceny/przedstawienia oferty/realizacji/dopominania się o pieniądze) a innego bycie specjalistą w wąskiej działce. Zagadnienie jest bardzo szerokie i pól zainteresowań związanych z automatyka jest od groma i często nie są one ze sobą wspólne. Dużo zależy od branży w jakiej przyjdzie Ci się poruszać (np. wodociągowa nie cechuje się zbyt dużą innowacyjnością - ot taka mentalność, ale bywają wyjątki).

  Ucz się programować (PLC/języki programowania i języków - w tym też ojczystego bo jak widzę czasem dokonania kolegów to aż bolą oczy od tego).
  Nie zawadzi mieć "otwartej głowy" i orientować się w dziedzinach pokrewnych.
 • Level 9  
  Witam serdecznie.
  Korzystając z okazji chciałem zapytać bardziej doświadczonych Kolegów o to co lepiej wybrać na I pracę po studiach AiR. Czy od razu rozpocząć przygodę z programowaniem sterowników PLC (Siemens Logo i S7-1200, bo taką mam na razie możliwość), czy lepiej pierwszej prac szukać w Utrzymaniu Ruchu a dopiero później próbować sił jako programista PLC?
  Jakie stanowisko będzie lepiej rzutowało na dalszą przyszłość zawodową?
 • Automation specialist
  Kolego tylko praca w UR lub serwisach da Ci doświadczenie w tej dziedzinie.
  Umiejętność programowania sterowników bez wiedzy i doświadczenia w budowie i obsłudze maszyn to..........
  To specyficzny kierunek, dla osób które to rozumieją i sprawia im to przyjemność.
  Ja osobiście nie wyobrażam sobie siedzenia za biurkiem obsługując petentów.
 • Level 13  
  Dokladnie tak jak koledzy wyzej pisza. Wszystko zalezy czy "jara Cie" projektowanie i dyskusje z petentami oraz negocjacje z dostawcami, czy moze jednak lubisz sie czasami ubrudzic, dac sie "popiescic" pradem, dmuchnac sobie sprezonym powietrzem po oczach i w koncu uruchomic maszyne nad ktora spedziles kilkadziesiat/kilkaset godzin "rozkmnijajac" jak to konkretne PLC dziala i jak sie "dogadac" z napedami czy wyspami zaworowymi.
  Z mojego doswiadczenia powiem ze nigdy nie bedziesz na prawde dobrym projektantem, jesli nie nauczysz sie "jak to dziala" na zywym organizmie. Ktory osobiscie odebrales z kolegami na UR i dbasz o niego, od wieku dzieciecego az to fazy dojrzalej i mozliwie bezawaryjnej :-)

  Powodzenia ! :-)