Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tylko II taryfa G12 - czy to ktoś przećwiczył ?

Eaglee 11 Sty 2009 13:29 14053 11
  • #1 11 Sty 2009 13:29
    Eaglee
    Poziom 10  

Odziedziczyłem mieszkanie w st.budownictwie. Jest tam taryfa G12 z przerobionymi na en el. piecami kaflowymi. Chcę mieszkanie pomału mocno wyremontować. Kaflowce już usunąłem. Ale po ponownych podwyżkach cen prądu zastanawiam się nad ,,zmienionym'' rozwiązaniem poboru prądu w tym lokalu. Układ bateria akumulatorów 24V+przetwornica 24VDC/230VAC+układ przełączający zsynchronizowany z czasami taryfy G12(22-6 i 13-15 wszystko z sieci a pozostały czas tylko z przetwornicy). Czy ktoś już do takiego tematu podchodził ? Planuje ogrzewanie C.O. gazowe ale już bojler na c.w.u. (np.80-120L) mógłby być na en.el działający powiedzmy 22-24 ;4-6;13-15. Ceny przetwornic na Allegro znacznie spadły. Końcowa uśredniona i zsumowana (składniki) cena 1 kWh to : dzienna 0,6023zł a nocna 0,3193zł. G11 jednoskładnikowa to 0,5 zł. Co o tym pomyśle sądzicie ? Czy to ma ekonomiczne uzasadnienie(przy uwzgl. sprawności przemian) ?

0 11
  • #2 11 Sty 2009 16:37
    Usunięty
  • #3 11 Sty 2009 17:20
    marek_ka
    Poziom 26  

Do grzałek ,żarówek również energooszczędnych oraz dużej części sprzętu RTV może być DC z akumulatora. Obliczenia sprawności przetwornicy, jak i sama przetwornica do tych elementów są zbędne. Problem stwarzają urządzenia zawierające silniki indukcyjne np. lodówka i tradycyjne transformatory ale lodówkę można zasilić na stałe z sieci. Niestety koszt akumulatorów stawia pod znakiem zapytania opłacalność tej przeróbki.

0
  • #4 11 Sty 2009 22:49
    gregor50+
    Poziom 19  

Ja to ćwiczyłem 4 lata temu.Używałem CO-wegiel i dla wygody ciepła-woda elektrycznie w taryfie nocnej.
    Po przejściu na gaz przeszedłem na podstawową taryfę el.
    Wodę ciepłą też przerobiłem na gaz.Według aktualnych obliczeń gaz jest praktycznie najtańszy chyba że kupisz obecnie ropę po niskich cenach
    i wtedy cena 1 kWh energii(z ropy ) obecnie zeszła trochę poniżej ceny gazu.
    Myślę że jest to chwilowe wahnięcie bo do tej pory długookresowo gaz był tańszy.Oczywiście nie porównujemy z węglem który jest zawsze najtańszy.

0
  • #5 17 Lut 2009 12:21
    Eaglee
    Poziom 10  

Po skrupulatnych wyliczeniach mam odpowiedź.Niestety temat nieopłacalny. Główny problem to akumulatory, a właściwie sprawność przemiany chemicznej naładowanie/rozładowanie.ok. 55-60 % (!) - co po dodaniu strat na prostowniku 230/24 (przy ładowaniu) oraz strat na przetwornicy 24/230 (przy poborze do sieci) daje sprawność całości poniżej 50%. Różnica w śr. opłacie taryfa noc G12 0,32zł/MWh do taryfy normalna śr. G11 0,5 zł/MWh tylko 65 %. A więc oprócz kosztów inwestycyjnych , dokładalibyśmy do ,,interesu''. Trzeba czekać na nowsze generacje (sprawność!) , ale i tańszych akumulatorów, wtedy wrócę do tematu. Dziękuję za wszystkie, zawsze coś wnoszące do tematu wypowiedzi.

0
  • #6 28 Lut 2009 23:19
    krason55
    Poziom 2  

Ja bym prubowal zastosowac zarówki ledd na samo oswietlenie może by się opłaciło

0
  • #7 01 Mar 2009 16:01
    michcio
    Specjalista elektryk

Nie opłaci się w ogóle bo kosztują po 50 zł sztuka i świecą tak słabo, że zamiast jednej żarówki 100 W potrzeba takich z 7 szt. No i barwa światła...

0
  • #8 01 Mar 2009 16:38
    BRAVO11
    Poziom 16  

michcio napisał:
    Nie opłaci się w ogóle bo kosztują po 50 zł sztuka i świecą tak słabo, że zamiast jednej żarówki 100 W potrzeba takich z 7 szt. No i barwa światła...

....które, ja płaciłem za 80 LED (światłość subiektywna 30W halogen) 33 PLN :)

0
  • #9 02 Mar 2009 14:52
    michcio
    Specjalista elektryk

Ciekawe ile poświecą...

0
  • #11 13 Cze 2009 20:17
    dexxxon
    Poziom 12  

Na spalenie led w żarówkach nie ma co czekać bo się pewnie nigdy nie doczekamy,prędzej padnie układ przetwarzający prąd sieciowy w oprawce.W porównaniu z świetlówkami energooszczędnymi,diody to kiepska inwestycja przy obecnych cenach tego wynalazku.

0
  • #12 13 Cze 2009 21:28
    michcio
    Specjalista elektryk

Zdziwił byś się jak szybko to następuje... Oczywiście dioda ma te powiedzmy 100 000 h pracy, ale jeśli to jest sprawdzona konstrukcja, i małej mocy, np. jako kontrolka.
    Dzisiejsze super-jasne diody i to za "śmieszne" 50 zł niestety nie mogą nawet marzyc o takiej żywotności.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo