Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik rozruchowy BESTER TYP BSI-12/25

leszekRz 11 Jan 2009 13:33 11985 10
 • #1
  leszekRz
  Level 10  
  Posiadam prostownik rozruchowy typu BSI 12/25 o znamionowym prądzie wyprostowanym ładowania 25A rozruchu 100A. Jak mogę zwiększyć prąd rozruchu na większy. Z góry dziękuje.
 • #2
  kierbedz4
  Level 36  
  To nie jest takie proste.Transformator do wymiany na większy,drut nawojowy na uzwojeniu pierwotnym musi mieć większy przekrój a uzwojenie wtórne musi być nawinięte linką miedzianą lub płaskownikiem o odpowiednim przekroju.Poza tym diody do wymiany na większy prąd pracy.Przy zasilaniu z sieci 230V możesz uzyskać prąd rozruchu max 200A natomiast przy zasilaniu dwufazowym 400V prąd rozruchu może wynosić około 400A
 • #3
  dorlan
  Level 10  
  witam

  a masz moze schemat do tego prostownika? Mam taki sam tyle, że coś w nim siadło i nie załacza się a urządzenie bardzo porządne było. Co prawda żadnych udogodnien typu ładowanie odsiarczajace czy zabezpieczenie przed przeładowaniem ale szkoda by się marnował.
  pozdrawiam
 • #5
  leszekRz
  Level 10  
  Przykro mi ale niestety nie posiadam żadnego schematu do tego prostownika. Dałem do elektryka i narazie działa. Kolega dobrze radzi zwróć się do producenta. Życzę powodzenia:D
 • #6
  efekt1
  Level 10  
  Witam.Pozwole się przyłączyć do istniejącego tematu. Dostałem taki prostownik do naprawy. Po wymianie uszkodzonych tranzystorów BC107 zauważyłem, że dioda D3 jest zwarta ścieżkami.Nie widać,aby ktoś lutował w tym obwodzie.Czyżby producent świadomie wprowadził zmianę. Nie mam schematu więc proszę o pomoc, czy w innych egzemplarzach jest tak samo. Na załączonym obrazku na czerwono zaznaczyłem diodę oraz punkt, w którym są polutowane ścieżki. Pozdrawiam.
  Prostownik rozruchowy BESTER TYP BSI-12/25

  Dostałem schemat od producenta.Zwarcie usunąłem i układ działa. Zamykam temat
 • #7
  trawik20
  Level 1  
  Witam...mam prośbę potrzebuję schemat prostownika bester BSI 12/25...za pomoc z góry dziękuje
 • #8
  Toomekk
  Level 11  
  Witam

  Posiadam prostownik jak w temacie. Moim problemem jest jak iż po podłączeniu akumulatora, stycznik zaczyna się załączać i rozłączać, co ułamek sekundy. Po zmianie na większy prąd tj, z 6A na 12A lub 25A, stycznik spada i trzeba czekać dłużą chwilę zanim znowu zaskoczy. Przy styczniku jest regulacja zabezpieczenia, ustawiona na 7A. Co może być przyczyną takiego zachowania urządzenia? Gdzie szukać problemu?
 • #9
  zelkolektor
  Level 11  
  Czy mozna zdjecie tego prostownika
 • #10
  Toomekk
  Level 11  
  Po zrobieniu pomiarów napięcia na klemach. Wychodzi, że tak ma być. Nie mam instrukcji.

  Podczas ładowania, napięcie wzrasta aż dochodzi do ok 15V i wtedy stycznik spada. Natomiast napięcie na akumulatorze spada dość szybko i dlatego po chwili się załącza.

  Czy w taki sposób działają wszystkie prostowniki z automatycznym wyłącznikiem?
 • #11
  breshnew
  Level 13  
  Mój BSI 12/25 tak działa, na płytce wewnątrz można regulowac histerezę: załączenie ok 12.6 V, wyłączenie około 14,6 V, ten przedział można zmieniać w górę i w dół potencjometrem (wiem, że stary wątek, ale zostawiam info dla ciekawych).

  Dodałem schemat regulatora i symulację w LTSpice, fajnie widać jak działają progi histerezy załączania/rozłączania przekaźnika. W symulacji jest komponent potencjometru, należy go wstawić w swoje biblioteki.