Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel integra + przekaźnik

drag112 11 Sty 2009 15:10 9379 19
  • #1 11 Sty 2009 15:10
    drag112
    Poziom 2  

Witam

Mam pytanie, czy jest jakaś możliwość podłączenia przekaźnika bistabilnego (Link) do integry, tak aby centrala mogła go włączać jak i była możliwość sterowania przez włączniki dzwonkowe.
    Niestety w instrukcji nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

0 19
  • Deimic Smart Home
  • #2 11 Sty 2009 15:25
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pewnie, że można - wystarczy zastosować dodatkowy przekaźnik ze stykami roboczymi włączonymi równolegle do przycisków dzwonkowych, a stykami sterującymi włączonymi do jakiegoś portu OUTx.
    A co by miało być sterowane tym bistabilnym?

0
  • Deimic Smart Home
  • #3 11 Sty 2009 15:53
    drag112
    Poziom 2  

Dzięki za zainteresowanie.

Z założenia ma to być włączanie oświetlenia zewnętrznego (lampy halogenowe), gdy zostanie przerwana bariera podczerwieni.

Mógłbyś sprecyzować jaki powinien być ten przekaźnik dodatkowy, ponieważ dopiero zaczynam z elektroniką, a nie chciałbym zrobić wtopy :D

0
  • #4 11 Sty 2009 16:40
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zasadniczo wystarczyłby prawie każdy przekaźnik z cewką 12V i stykami na 230V, ale ze względów bezpieczeństwa najlepszy byłby jakiś zabudowany (RG25 Relpola)lub w podstawce (RM87N +GZT92 Relpola). Ten RG25 wymaga sterowania z portów wysokoprądowych.
    Musisz też pomyśleć o inteligentnym zaprogramowaniu centrali, aby np. drugie naruszenie bariery nie wygaszało światła :D

0
  • #5 12 Sty 2009 23:18
    zola3
    Poziom 14  

A ta bariera ma tylko sterować załączaniem oświetlenia czy jeszcze ma wywoływać alarm? Jeśli alarm to czy to jest ochrona tylko okien czy obwodowa (np. wzdłóż ogrodzenia)?

0
  • #6 29 Sty 2009 11:40
    drag112
    Poziom 2  

Witam ponownie

Odnawiam temat, ponieważ napotkałem kolejny problem mianowicie:

Chciałem zaprogramować wyjście centrali które steruje przekaźnikiem jako "Przełącznik BI", ale aby stan tego wyjścia był przedstawiany według stanu wejścia.

W instrukcji programowania jest wzmianka o tym, że jest to teoretycznie możliwe lecz nie jest opisane jak to wykonać.

Prosiłbym o nakierowanie mnie jak należy ustawić owe wejście.

@up zola3: Bariera ma wywołać alarm jak i włączyć oświetlenie, jest to ochrona obwodowa.

Pozdrawiam

0
  • #7 29 Sty 2009 13:37
    mrozik552
    Poziom 12  

Nie wiem dlaczego chcesz aby wyjście było ustawione jako przełącznik BI, wydaje mi sie że takie wyjście jest sterowane z kodu, ale oczywiście moge sie mylić.
    Miałem kiedyś podobny przypadek, ale nie ustawiałem czasu działania oświetlenia tak jak bariery, czy jak w moim przypadku czujki zewnetrznej bo czas świecenia byłby tlko błyśnieciem, chyba ze bariera posiada długi okres działania styku alarmowego/caly czas nawiazuje do zsynchronizowania wejscia z wyjsciem/ ma to sens kiedy wstawimy rownolegle do przekaznika bistabilnego z <linku> sterowanego sygalem dzwonkowym podobny przekaznik ze sterowanie czasowym. Centrale podlaczamy jak wyzej a wyjscie mozemy zaprogramowac jako sygnalizacja naruszenia wejscia, zaprogramowac czas dzialania, bo po co bistabilnosc?? i sterowanego wlasnie wejsciem pod ktore jest podlaczony styk alarmowy bariery/wszystko jest w instrukcji w pkt dotyczacych wyjscia/.
    Nie wiem czy pomoglem, opisalem podobny przypadek z jakim mialem do czynienia

0
  • #8 05 Lut 2009 11:29
    Gwizdek_N
    Poziom 11  

Dokładnie. Niech wyjście będzie tylko impulsem do sterownia układu na jakimś bardzo prostym i tanim przekaźniku czasowym np. Relpolu. Wtedy wyłącznik dzwonkowy wstawiasz równolegle z wyjściem przekaźnika sterującego. Przy okazji zyskuszesz pełną separację galwaniczną co czasami też ma swoje plusy. Czyli do budowy potrzeba 2 przekaźniki, jeden na 12V niskoprądowy, a druki czasowy najwygodniej na 220V bo podtrzymanie weźmie z zasilania oświetlenia zewnętrznego.

0
  • #9 23 Mar 2009 15:21
    djstanley
    Poziom 10  

Witam ja mam podobny problem z integra satela.
    Chciałbym za jej pomocą sterować oświetleniem, które załączało by się przyciskiem. Chciałbym konkretnie zastosować moduł rozszerzeń z 8we i 8wy i dzięki temu sterować 8 różnych obwodów oświetlenia. Tylko czy da się to zrobić programowo bez stosowania dodatkowych zewnętrznych przekaźników?

0
  • #10 23 Mar 2009 17:22
    501238975
    Poziom 21  

Jeżeli myślisz o module INT-IORS to bez problemu się uda, nie musisz wtedy bawić się w różnego rodzaju rozwiązania które nie zawsze estetycznie wyglądają (dostawianie w tablicę elektryczną przekaźników które potem wiszą tam jak gile z nosa) - a to wśród instalatorów jest często spotykane.
    Wstawiasz taki ekspader, do wejścia podłączasz zwykły włącznik światła; pod dane wyjście C_NO podłączasz, dany obwód oświetleniowy i wszystko pięknie jest zgrane, pod kolejne wejście podłączasz czujkę zmierzchową bądź ruchu czy jaką tam sobie zapragniesz, programujesz dane wejścia aby sterowały konkretnymi wyjściem. I po zabawie :), oprócz przycisku może też włączyć światło kodem, a jeżeli chcesz poszpanować wśród znajomych to po zainstalowaniu modułu ethernetowego światło włączysz za pomocą telefony komórkowego ;)

0
  • #11 24 Mar 2009 15:20
    djstanley
    Poziom 10  

Dzięki za informacje.
    Sądziłem, że jest to możliwe ale nie byłem pewien.
    Pisząc włącznik masz na myśli taki dwupołożeniowy (świecznikowy), czy przycisk (dzwonkowy)?
    Bo ja chciałbym to zrealizować na przyciskach tak jak działa przekaźnik bistabilny.
    Myślę,że w programie jest taka opcja?

0
  • #12 24 Mar 2009 17:29
    501238975
    Poziom 21  

Nie mam w ręku instrukcji ale z tego co pamiętam jest taki typ wyjścia jak przełącznik bistabilny, przypisz do tego wyjścia, wejścia które Cię interesują (które będą włączały i gasiły) i też powinno załatwić sprawę.

0
  • #13 24 Mar 2009 19:17
    djstanley
    Poziom 10  

Wielkie dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam.

0
  • #14 24 Mar 2009 23:24
    alarmek
    Poziom 9  

To pociągnę temat dalej, jaki powinien być ten włącznik czy lepiej jest zrobić na dzwonkowym czy na normalnym. Rozumiem że przy zastosowaniu INT-ORS nie ma konieczności układania przewodu od włącznika do odbiornika (np oświetlenie sufitowe) ale trzeba położyć przewód od włącznika do przekaźnika INT_ORS. Jaki przewód położyć od włącznika do INT-ORS. Czy można podłączyć pod jedno wejście INT-ORS kilka przełączników dzwonkowych tak by sterować z kilku miejsc? I kwestia wyłączenia oświetlenia, czy przy takim podłączeniu światło załączone z czujki da się wyłączyć z włącznika? Jak się ogólnie sprawują instalacje na przekaźnikach i INT-ORS, nie chciałbym pruć ścian po to by w przyszłości jednak ciągnąć kable od włącznika do żyrandola.

no cóż dużo mam tych pytań
    pozdrawiam
    alarmek

0
  • #15 25 Mar 2009 15:15
    djstanley
    Poziom 10  

Widzisz mnie nurtują te same pytania i stwierdziłem,że dla pewności rzucę przewody tak,żeby była możliwość późniejszej przeróbki na standardową instalacje ("przezorny zawsze zabezpieczony").

0
  • #16 26 Mar 2009 00:11
    wpat
    Poziom 22  

Wyjście alarmowe z bariery podłącz do wejścia centrali, zaprogramuj jakieś dowolne wyjście jako wirtualne wyzwalane przez naruszenie bariery typ 14 na czas np. 1 minuta, drugie wyjście wirtualne jako typ 01-alarm włamaniowy np. 2 minuty i wreszcie trzecie wejście do którego dokładasz przekaźnik który steruje tą lampą i programujesz jako suma logiczna wyjść poprzednich typ 47. Nie zapomnij tylko że syreny musisz zaprogramować także jako suma logiczna wyjścia wirtualnego włamaniowego jeśli chcesz by bariera wzbudzała alarm. Do lampy podłącz jeszcze czujnik zmierzchowy ale przed przekaźnikiem.

0
  • #17 11 Kwi 2009 15:17
    djstanley
    Poziom 10  

Witam mam jeszcze małe pytanie odnośnie wyjść INT-ORS. Ustawiłem jedno z wyjść jako przekaźnik Bi sterowany z jednego z wejść ustawionych jako zwykłe NO, do niego podpięty przycisk (dzwonkowy). Wyjście załącza się poprawnie ale jest problem w tym,że jego ponowne przełączenie nie może nastąpić natychmiastowo tylko po upływie około 3,5s. Czy jest jakaś opcja,żeby ponowne przełączenie było natychmiastowe?

0
  • #18 07 Paź 2010 19:54
    legwan32
    Poziom 2  

Witam używam przekażnika rg25 25a na 24v potrzebuje go zamienić na to samo tyle tylko ze na jedno polowy oraz z certyfikatem gdyż rg25 nie posiada takiego ma tylko klase B czy może ktoś mi pomóc zaznacze tylko ze on ma służyc do oświetlenia
    Pozdrawiam

0
  • #19 08 Paź 2010 09:08
    Misiek1233
    Poziom 18  

a może doprecyzujesz o jaki certyfikat chodzi.....??

0