Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BOSCH WFB1205 - moduł silnika

SEK 11 Sty 2009 17:34 3978 11
  • #1 11 Sty 2009 17:34
    SEK
    Poziom 10  

Witam
    W historii było już na tym forum na ten temat ale sprubuję jeszcze raz.
    Potrzebuję schematu do modułu sterowania silnikiem - spalone rezystory( fartuch spadł z bebna i woda dostała sie na przewody do silnika czego skutkiem było zwarcie-bezp. wywaliły) -cięzko dostac w necie schematu itd, na ten temat - koszt modułu około 500 zeta i nie stac mnie by wywalac skoro za 1000 dostane nowa pralke.

--Cześć

Chodzi o ten moduł, uszkodzone rezystory: R23,R6,R20,R21,R1 (nie mogę odczytać wartości)

Nie wiem, jaka jest wartość rez.

Na płytce jest scalak – BYDREL 3938 – 47C201P(jeśli dobrze odczytałem)

Nazwa modułu Jak na scanie : BYDREL COD 361-122

dołączyłem scan płytki -PROSZE O POMOC!!!!!!!

ZMIENIŁEM FOTKĘ

3 11
  • #2 11 Sty 2009 18:38
    TONI_2003
    Moderator

Witam.
    Wiem iż nie robiłeś fotki aparatem tylko skanerem, ale trzeba będzie jednak zrobić bardzo dobrej jakości fotki.
    Sam naprawiałem niedawno podobny moduł i stwierdziłem iż pewne szczegóły na różnych modelach modułu różnią się i nie szło uruchomić modułu jaki naprawiałem ja.
    Dopiero trafienie na dokładnie taki sam zaowocowało 100% naprawą.
    Więc koniecznie zrób te fotki (zresztą może nawet z nich odczytam te opory) i koniecznie wyczyść przed fotografowaniem opory np. benzyną ekstrakcyjną i szczotką do zębów (starą).
    Podam Ci na przykład link niby do takiego samego problemu, a zobaczysz różnicę na zdjęciu.
    :arrow: Pralka Bosch WFB1205 - wartości R w module.
    Czy tu:
    :arrow: Schemat sterownika silnika pralki Bosch WFB1205
    :arrow: Pralka Bosch WFB 1205 PL/36 Mod. BYDUNI

0
  • #3 15 Sty 2009 19:09
    SEK
    Poziom 10  

TONI_2003 napisał:
    Witam.
    Wiem iż nie robiłeś fotki aparatem tylko skanerem, ale trzeba będzie jednak zrobić bardzo dobrej jakości fotki.
    Sam naprawiałem niedawno podobny moduł i stwierdziłem iż pewne szczegóły na różnych modelach modułu różnią się i nie szło uruchomić modułu jaki naprawiałem ja.
    Dopiero trafienie na dokładnie taki sam zaowocowało 100% naprawą.
    Więc koniecznie zrób te fotki (zresztą może nawet z nich odczytam te opory) i koniecznie wyczyść przed fotografowaniem opory np. benzyną ekstrakcyjną i szczotką do zębów (starą).
    Podam Ci na przykład link niby do takiego samego problemu, a zobaczysz różnicę na zdjęciu.
    :arrow: Pralka Bosch WFB1205 - wartości R w module.
    Czy tu:
    :arrow: Schemat sterownika silnika pralki Bosch WFB1205
    :arrow: Pralka Bosch WFB 1205 PL/36 Mod. BYDUNI

Zmieniłem fotkę , raczej nie da się odczytać wartości rezystorów (spalone)-- na powyższych linkach już byłem wcześniej i tam są troche inne moduły
    prosze o pomoc.
    A może znacie gdzie można naprawic taki moduł , cenowo oczywiście w granicach rozsądku - (najlepiej by było pocztą i zapłata przelewem po naprawie)

0
  • Pomocny post
    #4 17 Sty 2009 14:23
    jogi1966
    Poziom 18  

r-20 żółty fiolet czerwony złoty r-21 żółty fiolet pomarańcz złoty r-19 brąz czarny brąz złoty r-6 brąz czarny pomarańczowy złoty r23 brąz czarny pomarańczowy złoty r22czerwony czerwony pomarańcz złoty

0
  • #5 17 Sty 2009 16:37
    SEK
    Poziom 10  

jogi1966 napisał:
    r-20 żółty fiolet czerwony złoty r-21 żółty fiolet pomarańcz złoty r-19 brąz czarny brąz złoty r-6 brąz czarny pomarańczowy złoty r23 brąz czarny pomarańczowy złoty r22czerwony czerwony pomarańcz złoty

Dzięki
    Wymienię rezystory, tranzystory i sprawdzę czy działa--no chyba że scalak będzie kopnięty

0
  • #6 17 Sty 2009 17:56
    jogi1966
    Poziom 18  

powodzenia a koszt modułu to około 200 zeta

0
  • #7 17 Sty 2009 21:10
    TONI_2003
    Moderator

SEK napisał:
    [Wymienię rezystory, tranzystory i sprawdzę czy działa--no chyba, że scalak będzie kopnięty

Nic nie wspominałeś, że tranzystory są zepsute (sprawdzałeś czy tylko tak na zaś...)
    Natomiast co do układu ja mając dwa przypadki takie w obu po wymianie tylko oporów wszystko zagrało na 100% (tranzystory również sprawdzałem) czego i Tobie życzę... :D
    PS.
    Załączę fotkę dla potomnych z naniesionymi wartościami. :D

0
  • #8 24 Sty 2009 12:08
    SEK
    Poziom 10  

Wymieniłem opory i 1 tranzystor - po załaczeniu palą się opory 20 i 21 - sprawdz dokładnie silnik i okablowanie--przy silniku na kostce stwierdziłem zwęglony plastik możer jakas zwora sie robi.
    Mam pytanie na module widoczny element czy to jest Triak? bo w sklepie gośc mi powiedział że jest to stabilizator napięcia?

0
  • #9 26 Sty 2009 19:38
    SEK
    Poziom 10  

Prosze o pomoc - stwierdziłem wypaloną kostkę przy silniku (zwęglona) daje zwarcie między tacho a jednym przewodem szczotki -moje pytanie czy mozna gdzies zdobyc to ustrojstwo czy połączyć na zwykłą kostkę-na pająka? --na kostce jest numer:373.60119

0
  • #10 26 Sty 2009 22:07
    axxx
    Specjalista AGD

Oczyść zwęglenia z kostki na konektory pozakładaj koszulki termokurczliwe powinno być ok. Jaki symbol widnieje na tym nieznanym elemencie.

0
  • #11 02 Mar 2009 17:59
    BogdanMat
    Poziom 1  

mam taki modół i programator moge odstapić

0
  • #12 03 Mar 2009 19:15
    SEK
    Poziom 10  

BogdanMat napisał:
    mam taki modół i programator moge odstapić

Dałem sobie spokój z naprawą-kupiłem nową pralkę