Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym zrobić szczelinę w transformatorze impulsowym?

11 Sty 2009 20:07 1779 10
  • Poziom 13  
    Witam. Jestem w trakcie projektowania zasilacza impulsowego typu flyback i muszę zrobić szczelinę w transformatorze w środkowej kolumnie (0,7mm). Transformator to EE90. Jakim narzędziem można to zrobić? Da się dokładnie wyciąć te 0,7mm? próbowałem pilnikiem ale idzie to jak krew z nosa. Szlifierką nie chcę ryzykować... Może da się kupić gotowe transformatory z podobną szczeliną. Jestem w tym początkujący więc proszę o wyrozumiałość. :)

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Najostrożniej będzie chyba papierem ściernym, wodnym, ziarnistość około 200. Tylko trochę cierpliwości i trzeba zadbać o to, by zachować prostopadłość, np. owijając środkową kolumnę taśmą i szlifować do jej krawędzi.
  • Poziom 13  
    Można gdzieś kupić gotowy taki rdzeń? szukałem ale nie znalazłem nigdzie. Jak uda mi się ten zrobić bez problemów to wrzucę go na forum. Muszę zrobić 10 szt. na polibudę więc szlifowanie 10 sztuk to trochę karkołomne. :)
    Jednak jutro spróbuję swoich sił. :)
  • Poziom 28  
    A nie możesz zrobić szczeliny na trzech kolumnach i przeliczyć od nowa trafo?
  • Poziom 42  
    Szczelina na wszystkich kolumnach jest dopuszczalna w przypadku dławika a nie "transformatora" flyback.

Martwi mnie coś innego - co to za rdzeń "EE90"? Jaki są jego wymiary - bo nijak do niczego typowego to nie przystaje. Jeśli to jest duży rdzeń, to skąd pomysł na flyback?
  • Poziom 13  
    Szczelina ma być tylko na środkowej kolumnie a nie na wszystkich. Z tym rdzeniem się pomyliłem. Jest to: E20/10/6.
    Mam jeszcze pytanko: projektuje to na Viperze i używam do tego programu który pozwala zaprojektować taki zasilacz i czy w podanym skrinie można odczytać jaki ma być przekrój i ilość zwojów? Domyślam się że jest to podane nad przyciskiem ok ale nie jestem pewien. Warstwy układania uzwojenia są po lewej stronie...

Obrazki dołączaj przez "Dodaj obrazek" a nie jako załącznik. [R]
  • Poziom 42  
    przekroje uzwojeń to liczba po "AWG" - musisz przestawić program na europejskie jednostki, żeby nie korzystać z tabel przeliczników.

Co do rdzenia, to oczywiście można kupić gotowe rdzenie ze szczeliną na środkowej kolumnie. W Twoim przypadku najbliższy dostępny rdzeń to E20/10/6-3C90-E75 - ma szczelinę 0.77 mm i AL = 75.
  • Poziom 13  
    A mógłbyś mi powiedzieć gdzie można kupić takie rdzenie bo nie mam pojęcia. Zależało by mi też na cenie aby nie były za wysoka :)
    Czytałem kilkanaście Twoich postów na forach i dużo się z nich nauczyłem. :)

Dodano po 7 [minuty]:

gdzie się zmienia to na metodę europejska bo szukam i nic... tam gdzie jest kursor myszki to można przełączać uzwojenia i wyświetlane są parametry... np. jest tam teraz:
    fi 0,36mm, podana jest rezystancja i impedancja, nie wiem co to Iso i gdzie jest ilość zwojów. :)

Jeśli się mylę to popraw mnie.

Moderowany przez -RoMan-:

Jeszcze raz załadujesz obrazek jako załącznik - dostaniesz ostrzeżenie!

• Poziom 42  
    Liczbę zwojów masz podaną przy uzwojeniach - pierwotne 91 zwojów, pomocnicze 15 zwojów i wtórne 28 zwojów. Iso to średnica z izolacją.

Rdzenie kupuje się w firmach handlujących rdzeniami.
  • Poziom 13  
    A mógłbyś mi podać adres takiej firmy co handluje? Np. feryster? Dzwoniłem do nich kiedyś i gadałem ale by od razu chcieli abym zamówił 20szt :)
    A za te załączniki sorry, będę już pamiętał.
    Powiedz mi gdzie się jeszcze to przestawia na europejskie przeliczanie? Jest gdzieś może opis tego programu po polsku?
  • Poziom 13  
    Witam. Temat uważam za zamknięty bo doszedłem do wniosku że taniej wyjdzie mi kupić niż zrobić i potem jeszcze kombinować... :)
    Ale dziękuję Wam za pomoc, przynajmniej dowiedziałem się ciekawych rzeczy.
    Pozdrawiam