Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz na transformatorze o przekładni 230/60.

11 Sty 2009 20:34 1415 3
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich! [ZAZNACZAM, TO JEST PIERWSZY ZASILACZ MOCY KTÓRY ROBIĘ] Posiadam transformator o przekładni 230/60 3,5A. Po wyprostowaniu i kondensatorze 4700µF otrzymuję 85V. W zasadzie to juz cały zasilacz, lecz potrzebuje by ten zasilacz był regulowany. MIAŁEM potencjometr 2kΩ/5W alesię skopcił po podłączeniu wentylatora 80mA. To był najmocniejszy potencjometr jaki miałem z odzysku. Potem po dniowym bieganiu po różnych forach doszedłem do wniosku że w tym zasilaczu przydał by się układ typu LM317 lub LM350, ale tutaj z kolei nie wiem. Jaki tranzystor mogę wykorzystac by zrobić taki układ. Ważna rzecz chciałbym by ten zasilacz na wyjściu miał nie mniej jak 3A. Zapewne to utrudnia sprawę.

Oto tranzystory które posiadam:
    (wszystkie w obudowie TO220)
    E13007-2
    TY40163
    C2335
    BU406
    TIC226M
    BF871
    7805CT
    BYV32
    78MI2
    CEP703OL
    B988
    C2073

2 tranzystory w obudowie TO-3
    MA7805
    BD354C

I całą masę tranzystorów w obudowie TO-18.
    Nie wypisuje bo nie wiem kiedy bym skończył.

Posiadam jeszcze inne, ale tamte sa słabsze i nie sądze by mogły być przydatne.
    1)JAKI TRANZYSTOR Z TYCH CO POSIADAM DAŁO BY SIĘ DOBRAĆ DO UKŁADU I DO KTÓREGO UKŁADU LM317 CZY LM350?
    2)CZY KTÓRYŚ Z TE UKŁADY MAJĄ JAKIEŚ WIEKSZE SANSE WYTRZYMANIA ŻĄDANYCH PARAMETRÓW?
    3)CZY MA MOŻE KTOŚ LEPSZY POMYSŁ JAK UTWORZYĆ TEN RAGULATOR ABY WYTRZYMAŁ ŻĄDANE PARAMETRY?

p.s.proszę o pomoc, cierpliwość i wyrozumiałość. jeśli ma mi ktoś napisać odwołanie, żebym sobie poszukał gdzieś na jakiś innych tematach to mu z góry dziekuję za pomoc - może nic nie pisać. bo założyłem ten temat na forum tylko dlatego, że nic z tego co chcę wiedzieć nie znalazłem na forach lub ewentualnie pewnych rzeczy najzwyczajniej nierozumiem..
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 22  
    Część tych,,tranzystorów" to układy scalone.Podaj w jakim zakresie chcesz regulować napięcie.
  • Poziom 2  
    Najlepiej w pełnym, czyli od 0-85V.

Dodano po 11 [minuty]:

Oczywiście zdaję sobie sprwę z tego, że ustawienie dokładnego żądanego napięcia będzie sprawiało pewien problem, bo rezystor nastawny (potencjometr) nie obraca się w nieskończoność, ale takie "mniej więcej" mi wystarczy :-)
  • Poziom 22  
    To trzeba by to podzielić na podzakresy i porobić odczepy ,bo obcięcie np 80V przy prądzie 3,5A to 280W strat ,które zamienią się na ciepło w tranzystorze regulującym .