Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie - mikrokontroler

11 Sty 2009 21:21 1752 5
  • Poziom 14  
    Witam :D

Potrzebuje schemat nadajnika i odbiornika zdalnego sterowania do wzmacniacza...

Wiem że jest pełno schematów ale żaden który znalazłem nie odpowiada mi funkcjami...

Potrzebuje tak:

1 kanał włącz/wyłącz (naciśnięcie klawisza 1 na wyjściu układu, ponowne wciśnięcie 0 - żeby te stany się utrzymywały)

kanał 2,3 głośniej/ciszej - wciśnięcie klawisza - pojawia się 1 tyle czasu ile trzymam klawisz w pilocie

Czyli minimum 3 kanały.

Fajnie było by jeszcze mieć jakieś dodatkowe sterowanie np. wybór wejść czyli np. mam 3 wejścia dzwięku naciskam pierwszy klawisz sygnał z kanału 1, naciskam klawisz 2 sygnał z kanału 2 (pierwszy zostaje wyłączony) i analogicznie z trzecim (przełączanie bym zrobił na przekaźnikach- 1 na nóżce układu przekaźnik załącza się)

Znalazłem ciekawy projekt na stronie
    http://mirley.firlej.org/odbiornik_rc5

i generalnie jest on super - ale mały problemik z pilotem...

Musiał bym robić oddzielny układ aby znaleźć pilota ze standardem RC5 i jeszcze szukać który klawisz to jaki w systemie RC5... W dodatku standard ten jest dość popularny więc tym samym pilotem można by przez przypadek sterować coś innego...

Generalnie chodzi mi o układ prosty jak na stronie Mirley'a ale z własnym dedykowanym pilotem na mikrokontrolerze (atmega8, 89c2051, pic16f84a lub inne podobne- znane i łatwo dostępne)

Proszę o pomoc i myślę że nie tylko mi przydał by się taki układ :D :D :D
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 31  
    Musisz wiedziec, ze pierwsze jak dobrze pamiętam 5 bitów kodu RC5 to adres urządzenia, komendy mogą przybrać wartość 0 do 255, więc prawdopodobieństwo, że przypadkowy pilot bedzie sterowal przypadkowym urządzeniem jest prawie żadne. Dodatkowo większość sprzętu wbrew pozorom pracuje na innych kodach.

Zbudowanie tego o czym mówisz to zasilenie kontrolera, wyprowadzenie pinów I/O, łącza szeregowego, ewentualnie podpięcie kwarca i napisanie programu. To ostatnie w bascomie to jakiś tydzień dla kogoś kto nie ma o tym pojęcia.
    Do odczytania komendy i adresu pilota potrzeba ten sam układ, parę linijek programu i diodę led.

Popełniłem kiedyś coś takiego, właśniena na 89s2051, nawet jest gdzieś na elce.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    Układ zrobię bez problemów...
    Gorzej z napisaniem programu do układu mikrokontrolera...

Dlatego szukam/pytam o projekt który mogę wykonać na bazie gotowca... :|:|:|
  • Poziom 14  
    Ten układ jest według mnie troszku zagmatwany...
    W dodatku nie był sprawdzany '' w praniu '' :|

W międzyczasie znalazłem projekt AVT 2480

http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2480.pdf

Układ od razu zyskał w moich oczach bo ''sam się uczy kodów z pilota'' :D

I jest tam napisany program... No fajno ale jak to powinno w całości wyglądać ? Tzn chwile przed kompilacją na plik wsad *.hex...

Domyślam się że układ działa włącz/wyłącz i stan utrzymuje się aż do przyciśnięcia przycisku w pilocie. Co trzeba zmienić w porównaniu do orginalnego programu aby stan wysoki pokazywał się tylko tyle czasu ile trzymam przycisk...
  • Poziom 31  
    Ano widzisz trzeba czytać wszystko i dokładnie.
    Mój sterownik też uczy się komend, i jest sprawdzony, o ile sprawdzeniem można nazwać półtoraroczną bezawaryjną pracę.
    Jeśli jednak tak lubisz kity to ułatwie ci życie, zrób sobie avt2829.