Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaupunkt VPA 11500 problem z identyfikacją diod

11 Sty 2009 22:16 3504 15
  • Poziom 28  
    Witam!
    Jeżeli ktoś jest w posiadaniu tego wzmacniacza to proszę bardzo o pomoc w identyfikacji zastosowanych diod w tym monoblocku. Konkretnie chodzi mi o elementy oznaczone symbolami: D8, D9, D10, D11, D12, D15, D20, D21.
    Pozdrawiam.

• PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Sądzę że powinny być one w obudowach TO-247 tak?
    Jeśli tak to najlepiej będzie dać U30D20A (minus) i U30D20C (plus).
  • Poziom 28  
    Dzięki za podpowiedź, pewnie to będą te diody bo to najczęściej stosowane we wzmacniaczach. Z miejsc lutowniczych i grafiki na soldermasce wynika że na 99% będzie to obudowa TO-247.
    Prawdopodobnie wzmacniacz jest dodatkowo uszkodzony po stronie przetwornicy, bo bez diod włącza się "protect", przetwornica na TL494 i chyba zacznę od podmiany tego scalaka, dodatkowo kilka wylanych i napuchniętych elektrolitów.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    FlyBoy napisał:
    dodatkowo kilka wylanych i napuchniętych elektrolitów.

najlepiej od tego zacznij chociaż TL to też żaden koszt to można podmienić dla spokoju duszy :D
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Witam.
    Mam ten wzmacniacz i po podłączeniu pierwsze zaświeca się czerwona, zielona i dalej na czerwoną jaka to może być przyczyna?? Zwarcie w obwodzie czy jakiś tranzystor czy może dioda? Czekam na szybką odpowiedz jeżeli mógłby mi ktoś pomóc...
  • Poziom 28  
    Wylutuj te diody których u mnie brakuje D8, D9, D10, D11, D12, D15, D20, D21 i wtedy włącz wzmacniacz bez obciążenia, jak protect nadal będzie się świecił to prawdopodobnie uszkodzona przetwornica. Jest na TL494. Przy okazji jak będziesz wyciągał diody to bardzo bym cię prosił o podanie oznaczeń według opisów na solder masce D8, D9, D10, D11, D12, D15, D20, D21, bo u mnie tych diod brakuje i niby wiem już jakie powinny być ale pewności nie mam.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Ok postaram się wylutować te diody to zobaczę co wtedy. Na foto masz te diody. Co to jest "przetwornica na TL494"?? Nie mogę tego znaleźć...

Dodano po 34 [minuty]:

Wylutowałem diody i wzmacniacz się normalnie włącza...więc co to może być jak z diodami nie chce się uruchomić tylko zaświeca się protect?? proszę o odpowiedz

I jeszcze coś jak podłączam go do zasilania zapala się zielona a gdy odłączam od zasilania gaśnie zielona i chwilkę jeszcze czerwona się zaświeca... ma tak to być?
  • Poziom 20  
    pawelo131 napisał:

I jeszcze coś jak podłączam go do zasilania zapala się zielona a gdy odłączam od zasilania gaśnie zielona i chwilkę jeszcze czerwona się zaświeca... ma tak to być?

w większości wzmacniaczy tak jest.
    Co do przetwornicy na TL494 to chodzi o układ sterujący(taki scalak na środku płyty).
  • Poziom 10  
    Jakie kable zasilające do tego wzmacniacza wybrać?? 35 mm2 czy 50mm2 w przekroju... które będą wystarczające? I jaki kondensator żeby wyrabiał?
  • Poziom 20  
    kwestia, jeszcze jakiej jakości będą te kabelki... przy takim piecu warto zainwestować najlepiej w stingera, autoleads, czy dietza... w terminal powinny wejść spokojnie 50mm2 bo ten wzmak to jest jak spawarka:D
    Co do kondensatora to najpierw zakup solidne okablowanie i wszystko podłącz. Jeśli będą występować duże spadki napięcia to możesz pokusić się o kondensator. Chociaż uważam, że pierwszorzędna sprawa to dobry akumulator-alternator, a później kondensator - 5F dobrej firmy powinien wystarczyć.
  • Poziom 10  
    Właśnie myślę nad zakupem kabli Dietza 35mm2 cena 150zł lub 50mm2 180zł. Akumulator zakupiłem nowy jakieś 2 miesiące temu więc bedzie ok, myślałem na kondensatorem tez dieza 5F hybrydowy ale drogi dosyć jest 450zł. A coś tańszego dobrego może Byś polecił? Wzmacniacz będzie grał pod głośnikiem MTX t751204 400 Rms...
  • Poziom 30  
    Uwalona końcówka mocy :)
    Jak coś to chętnie odkupię tego VPA :D :D
    Szkoda MTX'a pod Blaupunkta podłączać hehe
  • Poziom 14  
    Kable bierz 50mm2 z aku pod maską do bagażnika jest daleko, zrób porządną mase a głośnik kup taki przy którym pisze "2000 watt RMS"
  • Poziom 28  
    W moim Balupunkcie poradziłem sobie z przetwornicą, niestety po wlutowaniu diod zonk, dalej protect :/ No to teraz druga strona, po wstępnych oględzinach stwierdziłem zwęglone rezystory na płytce która wygląda mi na sterowanie zabezpieczeniem termicznym wzmacniacza. Wylutowałem tą płytkę widoczną na fotce, następnie podniosłem i sprawdziłem tą parę tranzystorów 2SD669A i 2SB649A. 2SB649A zwarcie we wszystkich możliwych drogach, drugi sprawny ale chyba wymienię parę. Teraz pytanie, czy ten tranzystor mógł paść przez wysuszone elektrolity na jego zasilaniu?
    Kolejna sprawa to ten rezystor R147 też jest przepalony, ma 1kΩ ale wygląda mi on na jakiś precyzyjny, może ktoś wie jak rozkodować wartość tolerancji tego rezystora? Obudowa koloru niebieskiego, paski: brąz czarny czarny brąz brąz.

• Poziom 9  
    ...albo raczej ta płytka, to część sterownika stopni końcowych ??
    Po drugiej stronie wzmacniacza jest ta sama płytka tak ?? to "opomiaruj" rezystory na tej sprawnej pcb i problemu nie ma, a kody kreskowe na L'ce były pokazywane milion razy.
    Tranzystory wymień parami - w TME są za grosze.
    Jak dla mnie 156 wygląda przecudownie zdrowo :)

btw. zechcieli byście podać oznaczenia kluczy z przetwornicy ?? IRFxxxx ??
  • Poziom 28  
    IRFP064N, co do rezystora to właśnie na podstawie drugiej płytki ustaliłem jego wartość, chodziło mi tylko o to czy to jest jakiś precyzyjny rezystor. Trzeba było sobie przypomnieć trochę teorii o rezystorach. :D Zamówiłem części, zobaczymy co będzie dalej.
    Pozdrawiam.