Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana licznika energii po legalizacji

dziabaq 12 Sty 2009 00:14 20739 30
  • #1 12 Sty 2009 00:14
    dziabaq
    Poziom 11  

Witam,

Posiadam licznik jednofazowy - jedno taryfowy w mieszkaniu.
    Od mniej więcej kilku miesięcy zauważyłem że licznik szybciej się kręci niż zwykle ( przy tym samym obciążeniu )
    Ponadto czasami wydaje z siebie dziwne dźwięki "brzęczy"

Dzwoniłem do RWE z zapytaniem czy jest możliwość wymiany licznika a tam usłyszałem że nie. Moge tylko na swój koszt oddać licznik do ekspertyzy a jak wyjdzie że jest ok to dostane ten sam.

Jak załatwić wymianę licznika? Może pogadać z pogotowiem energetycznym i "posmarować" ?

Może przywalić w licznik młotkiem żeby go zniszczyć ( porada sąsiada ) i szybko zgłosić że niechcący drabiną przy malowaniu.

Ponadto chciałem wymienić tablicę na nową to była by okazja.

będe wdzięczny za porady.
    Jacek

1 29
  • #2 12 Sty 2009 00:27
    any56
    Poziom 39  

Pogotowie Energetyczne nie ma takich uprawnień. Pogadaj z RWE, ze licznik nie działa...
    Skutek murowany!

0
  • #3 12 Sty 2009 09:43
    jurekN
    Poziom 22  

Jeśli uszkodzisz licznik będziesz musiał za niego zapłacić więcej niż kosztuje ekspertyza.

0
  • #4 12 Sty 2009 09:49
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Jeśli licznik kręci się szybciej to najpierw sprawdź czy ktoś się nie podłączył pod Ciebie. Wyłącz wszystkie urządzenia w domu i sprawdź czy licznik "stoi" ?
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • #6 12 Sty 2009 10:00
    dziabaq
    Poziom 11  

Bardzo wam dziękuję za porady.

Jeszcze raz spróbuje zadzwonić. Może trafie na innego konsultanta.
    Problem w tym że mówiłem im że licznik buczy, facet odparł że mogą tylko przyjść zabrać licznik do ekspertyzy a jak ekspertyza wykaże że licznik działa dobrze ( nie buczy ) to zostanę obciążony kosztami wymiany i ekspertyzy u producenta ( podobno 1000zł )

P.S Jak wyłączę wszystkie urządzenia to licznik stoi - sprawdzałem.
    On jakby szybciej się kręcił w czasie pracy, aż rodzina zauważyła bo licznik jest przy drzwiach.

Sama praca lodówki ( wszystko inne wyłączone ) wywołuje u niego energiczne kręcenie. Kupiłem dziś na Allegro watomierz wtykany do gniazdka, sprawdzę ile "ciągnie ta lodówka" może agregat nie trzyma już parametrów poboru mocy.

0
  • #9 12 Sty 2009 17:52
    KACZOREK
    Poziom 20  

Kup sobie drugi licznik(około40zł) i podłącz go za pierwszym w ten sposób sam stwierdzisz czy licznik energetyki źle liczy.
    Jeśli nie wiesz jak to zrobić poproś jakiegoś elektryka.
    Takie podłączenie jest całkowicie legalne.

0
  • #10 12 Sty 2009 18:14
    jurekN
    Poziom 22  

Kupowałem takie liczniki po tak zwanej legalizacji stosując je jako podliczniki w garażach i muszę powiedzieć że trafiały się kręcące bez obciążenia , albo trzeba było uderzyć żeby zakręcił.

0
  • #11 12 Sty 2009 21:32
    pinokio14
    Poziom 12  

licznik może się szybciej kręcić po 'potraktowaniu "go magnesem neodymowym jeżeli zgłosisz licznik do ekspertyzy i wyjdzie ze jest rozmagnesowany to możesz być oskarżony o kradzież prądu

0
  • Pomocny post
    #12 12 Sty 2009 23:09
    cranky
    Poziom 26  

Na "wydaje mi się" nie zareagują. To tylko Twoje widzi mi się.
    Są 2 sposoby:
    Zgłaszasz że czasami sam się zatrzymuje mimo obciążenia- zaraz załatwią bo ktoś dostanie po premii.
    Zgłaszasz chęć zmiany taryfy na dzień/noc (G12 chyba). Wymieniają licznik na taki z zegarem i o ile dobrze wiem nie ma za to opłaty.

0
  • #13 13 Sty 2009 08:18
    dziabaq
    Poziom 11  

Hej,

Ten pomysł ze zmianą taryfy z całodobowej na dzienną-nocną to jest myśl.
    Muszą przyjść i zamienić licznik na inny...

Po jakim czasie moge znowu zmienić taryfę na całodobową bo dzienna - nocna średnio mi się opłaca. ( prąd zużywam głównie w dzień )

Ale wykonał bym ten ruch tylko dla korzyści zmiany licznika.

Co się tyczy magnesów, słyszałem o tym ale nigdy tak nie robiłem. Ba nawet nie mam takiego magnesu. Zresztą i tak nie wiem gdzie się to przykłada, w jakie miejsce licznika...

Poza tym średnia moich rachunków od lat jest zwyżkująca a nie mniejsza.

Oskarżać mnie oczywiście mogą, ale muszą to udowodnić. A udwodnić takie coś jest niezwykle trudno bo pokrzywdzony w sądzie może zażądać:

1.) kolejnej ekspertyzy przeprowadzonej przez niezależną instytucję ( np. PKNMiJ )
    2.) Może zażądać ekspertyzy że licznik przed zamontowaniem nie był "tuningowany" magnesami. Zwykła legalizacja nie jest wystarczającym dowodem.

Wątpię żeby RWE posiadało taki dokument....

0
  • #15 13 Sty 2009 09:13
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 13 Sty 2009 09:21
    stano15
    Poziom 13  

Witam
    Pozwolicie że podepnę się pod temat i zapytam.
    Zakład Energetyczny wykonał sprawdzenie pomiaru licznika i w protokole jest napisane że bład wynosi +1,00%.
    Czy na tej podstawie można wnioskowac o wymianę licznika.

0
  • #18 13 Sty 2009 12:55
    zetdeel
    Poziom 38  

GBW napisał:
    Jedyne wyjście to powiedzieć że;np,zacina się,czasami staje a tobie to nie przeszkadza ale sąsiad mówił za to należy zgłaszać. Nie wolno mówić ze ty uważasz iż licznik działa nieprawidłowo. Po prostu staje buczy a ty nie wiesz czy to normalne.

Zrobić tak jak napisał GBW, tylko wysłać to listem poleconym koniecznie z potwierdzeniem odbioru a jak przyjdzie potwierdzenie to zadzwonić i powoływać się na list.

0
  • #19 13 Sty 2009 13:37
    wd40
    Poziom 21  

stano15 napisał:
    Witam
    Zakład Energetyczny wykonał sprawdzenie pomiaru licznika i w protokole jest napisane że bład wynosi +1,00%.

Nie, taki błąd mieści się w granicach tolerancji dla taryfy G1X.

1
  • #21 14 Sty 2009 10:35
    stano15
    Poziom 13  

wd40 napisał:
    stano15 napisał:
    Witam

Czyli w ciagu 15 lat pracy licznika jestem do tyłu minimum 200zl, licząc 3000kWh na rok. Mało tego ten licznik ma jeszcze pracować u mnie 10 lat, a jakie będa ceny pradu za 2, 3, 5 lat któż to wie?

0
  • #23 14 Sty 2009 11:21
    wd40
    Poziom 21  

stano15 napisał:
    wd40 napisał:
    stano15 napisał:
    Witam

Czyli w ciagu 15 lat pracy licznika jestem do tyłu minimum 200zl, licząc 3000kWh na rok. Mało tego ten licznik ma jeszcze pracować u mnie 10 lat, a jakie będa ceny pradu za 2, 3, 5 lat któż to wie?

Prawdopodobnie masz jednofazowy licznik klasy 2, a w takim przypadku spełnione są warunki obu rozporządzeń: "w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego" oraz
    "w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać liczniki energii elektrycznej czynnej prądu przemiennego, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych"

Czy masz protokół z badania czy tylko lakoniczną odpowiedź ZE, że licznik ma błąd 1%? Żądaj pełnego protokołu i sprawdź, czy licznik był badany zgodnie z warunkami w 2 w/w rozporządzeniu.

PS. Przy wymianie licznika mogą założyć Ci nawet taki, który ma błąd +2%. A jesteś uprzywilejowaną osobą, która ma szansę na licznik z błędem ujemnym?

0
  • #24 14 Sty 2009 11:53
    stano15
    Poziom 13  

Licznik mam trójfazowy C52
    Tak mam protokół z badania oraz wydruk z przyrządu ANOT 10

2
  • #25 14 Sty 2009 12:10
    wd40
    Poziom 21  

Czy gdziekolwiek jest podana temperatura oraz wartość indukcji zewnętrznego pola magnetycznego i poszczególne napięcia fazowe?
    Jeżeli nie ma wszystkich tych parametrów to badanie można kwestionować, odwoływać się do URE i UOKiK.
    Tylko, że to w zasadzie nic nie da, bo (moim zdaniem) licznik jest sprawny i mierzy w swojej klasie.

0
  • #26 15 Sty 2009 13:01
    stano15
    Poziom 13  

Mam jeszcze takie pytanie.
    Czy wymiana licznika na dwutaryfowy wiąże się z jakimiś kosztami oraz przeróbką tablicy.

2
  • #27 15 Sty 2009 13:32
    ekiertg
    Poziom 1  

Wyniesienie układu pomierowego na zewnąrz budynku,załorzenie nadmiarówki,i w zalerzności ile zapotrzebowania jest na moc możliwa dopłta za kw.

0
  • #28 05 Kwi 2010 20:32
    jarem21
    Poziom 10  

Witam , mam problem, bo nie wiem kto ponosi koszt za wymianę pionu i licznika, który został przeniesiony na zewnątrz domu. Dodam iż panowie z elektrowni kazali to wszystko wymienić ze względu na możliwość wystąpienia pożaru.

0
  • #29 05 Kwi 2010 21:22
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 05 Kwi 2010 21:40
    slawekx
    Poziom 28  

jarem21 napisał:
    Witam , mam problem, bo nie wiem kto ponosi koszt za wymianę pionu i licznika, który został przeniesiony na zewnątrz domu. Dodam iż panowie z elektrowni kazali to wszystko wymienić ze względu na możliwość wystąpienia pożaru.

Pytać trzeba od razu tych co wydają opinię. Po to się ma język w buzi. Jeżeli nie rozumiesz co mówią to proś o opinię na piśmie. Wtedy ktoś Ci to wytłumaczy i masz od czego się odwołać.

0