Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pobór prądu z akumulatora.

snowby 12 Sty 2009 00:32 2371 6
  • #1 12 Sty 2009 00:32
    snowby
    Poziom 8  

Witam, na wstępie zaznaczę że jestem kompetnie zielony jeśli chodzi o elektronikę. Jestem ciekaw czy instnieje możliwość bezpośredniego poboru prądu z akumulatora, np. żeby słuchać radia na działce do której nie jest podprowadzony prąd ? Interesuje mnie pobór prądu rzędu załużmy, 300W na godzinę, czy istnieje jakaś bateria, akumulator lub coś w tym stylu, co zapewni mi prąd podczas powiedzmy tygodniowego pobytu ? Z góry wielkie dzięki za pomoc.

0 6
  • #2 12 Sty 2009 00:42
    Lutek49
    Poziom 36  

Nie podałeś jakie napięcie. Jeśli chcesz zasilać odbiorniki przystosowane do zasilania z sieci energetycznej (230V) to trzeba zastosować przetwornicę jednak biorąc pod uwagę wielkość poboru to żaden akumulator nie będzie w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom.

0
  • #3 12 Sty 2009 00:45
    snowby
    Poziom 8  

A czy istnieje jakaś ogromna "bateria" która mogłaby się do tego nadawać ?

0
  • #4 12 Sty 2009 01:34
    kamil22011
    Poziom 18  

A nie lepiej agregat benzynowy? Jedynym mankamentem będzie hałas podczas pracy ale Jeżeli inwestować to można spróbować zbudować na agregat pomieszczenie i je wygłuszyć. Według mnie to wyszło by najtaniej. Wygłuszenie można zrobić z pater na jajka i gąbek. Co do agregatu to na aledrogo jest tego pełno. Najniżej na 630W. Pojemnik paliwowy 1,5l zużycie 0.7l/h więc praca ciągła 2h jeżeli potrzeba można sobie zrobić zbiornik większy i umocować go wyżej niż urządzenie a potem tylko przewód przelewowy.

Co do samego systemu bateryjnego to uzyskanie napięcia przemiennego z napięcia stałego wcale nie jest takie łatwe. Potem wszystko zależy od zapotrzebowania mocy. W razie co poszukaj na sieci o systemach awaryjnego zasilania. Tak na szybko to potrzebowałbyś UPS-a. UPS musiałby mieć moc jakieś 1200W dla ciągłego używania 300W, jeżeli wogóle by wytrzymał ciągłe zasilanie. Do tego parę akumulatorów 12V nawet tych samochodowych (opcjonalnie jeżeli UPS wymaga nawet 24V, wtedy dwa akumulatory szeregowo) ale i tak potem trzeba naładować. Dla 300W/h napięcia 220V przemiennego to będzie dla 12V baterii prąd 25A nie licząc start na UPS-ie. Przez tydzień to by wyszło 189 godzin. Akumulator samochodowy umożliwia oddanie np. 60A/h. Sam zobacz ile potrzebowałbyś akumulatorów. Dlatego zasilania bateryjną są awaryjne i nie przeznaczone do działania długoterminowego.

0
  • #5 12 Sty 2009 01:57
    Hucul
    Poziom 39  

Akumulator 72Ah to 12 X 72=864Wh
    Przy nowym akumulatorze i 100% sprawności przetwornicy masz ponad dwie godziny "zabawy" .
    Jednak przetwornice mają sprawność od 70% w górę , im lepsze tym droższe .
    Akumulator się zużywa i po pewnym czasie traci pojemność .
    Źródło prądu na tydzień zajęłoby Ci całą działkę :cry: i kosztowałoby spore pieniążki .
    Najlepszym wyjściem jest agregat .

0
  • #6 12 Sty 2009 15:36
    snowby
    Poziom 8  

Dzięki za pomoc. Mam jeszcze pytanie odnośnie agregatu. Powiedzmy że kupię agregat wytwarzający 800W na godzinę, a podłączone do niego urządzenia będą zużywały 300W/h, czy jest możliwość podłączenia do tego jakiejś "baterii" która zatrzyma pozostałe 500W, i powiedzmy wyłączy agregat, gdy energia w baterii będzie wystarzająca ?

0
  • #7 12 Sty 2009 17:43
    Lutek49
    Poziom 36  

Część agregatów prądotwórczych jest wyposażona w układ ładowania akumulatora samochodowego (napięcie 12V). problemem będzie wykorzystanie zgromadzonej energii w akumulatorze - zasilanie urządzeń zasilanych napięciem 230V AC.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo