Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka i Robotyka - jak przygotowac sie na studia?

12 Sty 2009 12:22 18452 20
  • Poziom 10  
    Witam!

Jestem w 1 klasie liceum, po jego ukończeniu interesuje mnie studiowanie kierunku Automatyka i Robotyka (albo pokrewnego), chciałbym się dowiedzieć, czego już teraz powinienem zacząć się uczyć, aby poradzić sobie na tych studiach (programowanie, matematyka, fizyka itp...).

Mam jeszcze dwa lata, tak więc myśle, że warto by było już myśleć o tym, czego się uczyć aby ukończyć te studia nie wylatując...

A i jeszcze jedno:
    Z czego należy zdawać mature aby dostać się na ten kierunek?

Z góry dziękuje za pomoc
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Najlepiej uczyć się wszystkiego z danego zakresu. Co do matury to popatrz na wymagania rekrutacyjne danej uczelni.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Tylko czym jest "dany zakres" - automatyka to dość rozległy kierunek...

Obecnie ucze sie C++, i nie wiem czy na tych studiach mi sie to przyda.

Nie mam dużo czasu na nauke pozaszkołą, tak więc chciałbym go dobrze rozplanować.

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Ucz sie porzadnie matematyki i fizyki i wystarczy. Wszystkiego innego sie zdazysz na studiach nauczyc, ale jak z matematyki bedziesz mial zaleglosci to beda problemy ze wszystkim. C++ sie raczej przyda. Ciezko powiedziec jakie jezyki bedziecie mieli na studiach, bo nie wiadomo na jaka uczelnie chcesz isc, a u nas nawet rozne grupy sie roznych jezykow ucza, ale jak umiesz C++ to bedziesz mial tez duzo latwiej z C i PHP i w sumie z kazdym innym jezykiem tez. No i ucz sie cierpliwosci, stania w kolejkach, znoszenia stresu, klamania, manipulacji i dawania sobie rady z upierdliwymi ludzmi.
  • Poziom 29  
    bpetera napisał:

Mam jeszcze dwa lata, tak więc myśle, że warto by było już myśleć o tym, czego się uczyć aby ukończyć te studia nie wylatując...

A i jeszcze jedno:
    Z czego należy zdawać mature aby dostać się na ten kierunek?

Wszystko jest opisane na stronie uczelni -- sprawdź wcześniej co musisz zdawać na maturze. Z nauki tylko matematyka i fizyka -- nic więcej na razie się nie liczy. Zazwyczaj jest tak, że pierwsze dwa semestry służą do odsiania dobrych studentów od przypadkowych ludzi -- wlasnie za pomocą czystej matematyki i fizyki. Ciekawe zajęcia (pracownie, laboratoria) zaczynają się później.
  • Poziom 14  
    Całeczki, macierze, pochodne, c++
  • Poziom 33  
    A ja gratuluje ambicji, sesja zaczyna się za kilka dni, a ja jeszcze nie myślałem o nauce, a tu Kolega 3 lata wcześniej myśli :D
  • Poziom 10  
    Jeżeli chodzi o Matematyke to nie problem -> Mam Dziadka Matematyka, który już od jakiegoś czasu mnie dokształca w tym kierunki (Całki, pochodne, macieże-zaczynam).

Boje się o fizyke bo szczeże mowiąc nie mam zbytniej wyobrażni fizycznej (tzn. jeżeli chodzi o dział związany z ruchami i przestrzenią).

Czy to znaczy, że się nie nadaje?

EDIT:

Powiedzcie czego jest najwięcej (Fizyka, Matematyka, Informatyka)

Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Spokojnie, jeżeli masz dobre przygotowanie matematyczne to i z fizyką dasz sobie radę- na razie radziłbym raczej nacieszyć się czasami liceum, a naukę zostawić sobie na później :D
  • Poziom 10  
    Człowieku, ja ze strachu umieram, czy sobie poradze na tych studiach i czy nie bedzie tak, że wracam po wykładnie i myśle "ciekawe o co chodziło temu profesorowi"...

A jak z pracą po AiR w porównaniu do Informatyki? (praca i płaca)

Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    bpetera napisał:
    Jestem w 1 klasie liceum

Czyli przed Tobą jescze: półmetki, osiemnastki, studniówka, matura, dziesiątki wyjazdów i tysiące możliwości zabawy- na wszystko będziesz miał czas, na naukę też. Uwierz...
    Odpuść trochę, wyluzuj, jeżeli nie czujesz się na siłach z fizyki to zacznij chodzić na korepetycje (ale dalej uważam, że 1 klasa to za wcześnie...). Nie martw sie studiami, bo masz jeszcze dużo czasu.
    bpetera napisał:
    wracam po wykładnie i myśle "ciekawe o co chodziło temu profesorowi"...

Jeżeli już będziesz w ogóle chodził na wykłady... to mimo najlepszej wiedzy wywody profesorów są często niezrozumiałe i dziwne :P
  • Poziom 10  
    hm...

A możecie mi chociaż polecić jakieś książki z dziedziny elektroniki/robotyki, ponieważchciałbym chociaż mieć pojęcie o projektowaniu użądzeń (taką ksieżke, która dokłądnie wyjaśni, który element jest do czego i co powoduje).

Nie musi to byc jedna książka, ale np. dwie, jedna, która dobrze i prosto pomoże zrozumieć mi elektronike, a druga, która pomoże mi tą wiedze zastosować w robotyce i automatyce.

Pozdrawiam

Dodano po 24 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie:

Czym różni się kierunek AiR od Mechatroniki (w czym więcej fizyki, w czym informatyki, jak z pracą i poradzeniem sobie ze studiami)
  • Poziom 14  
    Relacja z PWr wydz. Mechaniczny.

Nie wiem co oczekujesz od AiR ale nie myśl że będziesz se robociki składał.

AiR to głównie dużo matematyki (całki, różniczki, macierze, przekształcenia Laplaca) w dosyć dziwnych i abstrakcyjnych zadaniach. Np wyobrażenie sobie linii w 2D, 3D, 4D i wymiarze ciągu zbieżnego lub rozbieżnego. Pojawiają się oczywiście też przedmioty wydziałowe w mniejszym lub większym stopniu zaawansowania. Najczęściej dające jakieś BARDZO ogólne pojęcie o danym dziale. Elementy elektroniki lub mechaniki są poboczne. Podstawy fizyki będziesz miał na samym początku i będą one rozwijane na dalszych przedmiotach [czyt. z użyciem wyższej matematyki]. Jeśli nie masz wyobraźni przestrzennej to nawet nie wybieraj się na mechaniczny, bo jest tu pewien przedmiot, który wymaga niesamowitej wyobraźni. Studenci zdają go zazwyczaj za 3 razem. Pojawia się też programowanie w ansi C i C++, którego nie zdasz jeśli sam nie programujesz hobbistycznie [czyt. kiepska kadra + duże wymagania].
    Studia są BARDZO ogólne i najczęściej na praktykach oznajmią Ci że jesteś G wart. Jeśli sam się porządnie gdzieś nie zakręcisz to nie licz na jakąś miłą/ciekawą/dobrze płatną prace.

Mechatronika to teoretycznie więcej elektroniki, bo to powinno być sterowanie elementów mechanicznych elektroniką. W praktyce na moim wydziale różnice są śmiesznie małe a część przedmiotów zmieniła jedynie nazwę :D Takie zrobienie dodatkowe kierunku studiów na siłę.
  • Poziom 10  
    Jestem na 3. roku AiR na Politechnice Poznańskiej i szczerze powiem, że nie mam na co narzekać. Są przedmioty ciekawe, mniej ciekawe i wręcz nudne... np. do tych ciekawszych można zaliczyć Systemy mikroprocesorowe (programowanie mikrokonktrolerów), Maszyny elektryczne, Metrologia itp, ogólnie te przedmioty (laboratoria) gdzie coś się kręci, możesz pomacać i ewentualnie popsuć :P Na stronie Wydziału Elektrycznego jest odpowiednia siatka godzin to możesz sobie zobaczyć jakie są przedmioty.

Jeśli chodzi o matematykę czy fizykę to jeśli dość dobrze opanujesz materiał z liceum i jesteś bystry i rozgarnięty to spokojnie dajesz rade. Matematyka jest rozbita na kilka odrębnych przedmiotów (Analiza matematyczna, Algebra itp.), skoro dziadek cie już męczy całkami i macierzami to luzik, tym lepiej dla ciebie (ja miałem całki w liceum i na studiach nie miałem większych problemów z tym) :) Przyda ci się C, C++. Tym językiem operujemy, np. przy programowaniu procków. Składnia nie jest wyszukana np. jeśli otrzymałeś sygnał to włącz coś (na if-ach zrobisz wszystko) :). Jest też trochę mechaniki (fizyka) co by można było opisać jakieś ciało i jego ruch równaniem.

Są też te gorsze strony, są takie przedmioty gdzie jest sporo liczenia i tak szczerze powiedziawszy nie wiadomo po co, ale da się przeżyć :P

Wykładami nie ma co się przejmować, najważniejsze to zaliczyć sesję :P

Wymagania są również na stronie wydziału www.fee.put.poznan.pl , potrzeba jest matma, polski, jezyk obcy, fizyka lub chemia. Ogólnie jest regres i potrzebna jest duża ilość ludzi z "inż" przed nazwiskiem, tak więc dostać się jest całkiem łatwo. Często też jest prowadzony II nabór, nawet III.

Jest spora liczba wykładowców, prowadzących z którymi można bez problemu się dogadać w każdej sprawie...
    Więcej pytań to wal śmiało. Pozdrawiam
  • Poziom 1  
    A czy z podstawową matematyką na maturze da rade się dostać na AiR na Politechnikę Poznańską?

Szacuje ze zdam podstawową matematykę na 80% + do tego rozszerzona fizyka ok. 30%.. (niestety słaby nauczyciel a i moja wina że wcześniej sam się nie zacząłem uczyć;/)

Mam szanse się dostać?
  • Poziom 10  
    cuncum napisał:
    A czy z podstawową matematyką na maturze da rade się dostać na AiR na Politechnikę Poznańską?

Trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Na stronie wydziału masz przeliczniki rankingowe. To wszystko zależy od tego jak pójdzie matura. Miejsc na AiR jest tylko 120. Z tego co widziałem co przyjmują jak leci, bo jest ogólnie mało chętnych i prowadzi się II nabór. Przykładowo w zeszłym roku było chyba 400 osób (przyjmowano wszystkich jak leci), po roku została niecała połowa. Wniosek jest taki, łatwo się dostać, ale gorzej utrzymać. Takie jest moje zdanie.

Cytat:
    Szacuje ze zdam podstawową matematykę na 80% + do tego rozszerzona fizyka ok. 30%.. (niestety słaby nauczyciel a i moja wina że wcześniej sam się nie zacząłem uczyć;/)

Na nauczyciela nie ma co zganiać winy. Ze mną było tak, chciałem zdawać fizykę, potem z niej zrezygnowałem, potem znowu chciałem, zrobiło się małe zamieszanie i dowiedziałem się 2 tygodnie przed maturą, że zdaję fizykę, a jak wchodziłem na sale to dodatkowo, że razem z poziomem rozszerzonym...Więc chcąc nie chcąc musiałem to napisać. W tydzień nauczyłem się tak, że zdałem podstawę na 74%, a rozszerzony na 50%...Do maja jeszcze sporo czasu :P
  • Poziom 11  
    Co do AGH, to ogólnie jest tak, że to zależy od wydziału, jak pójdziesz na wydział mechaniczny, to będą Cię łomotać z rysunku technicznego, podstaw konstrukcji maszyn, wytrzymałości, mechaniki. Rysowanie rysunków po nocach, ehh :)
    Wydział elektroniczny to wiadomo, przede wszystkim elektronika i sterowanie.
    Oczywiście matematyka i fizyka to podstawowe przedmioty przesiewowe na początkowych semestrach. Bardzo dobrze jest znać całki przed studiami. A reszta to już w trakcie studiów spokojnie. Nie ma się czym stresować!
    Kiedyś nam profesor na wykładzie powiedział, że automatycy i robotycy po studiach dzielą się na 2 grupy, z jedną nie pogadasz o mechanice, z druga o elektronice. :)
  • Poziom 14  
    Cytat:

Na lajcie, na takie kierunki przyjmują nawet ludzi bez matury z maty
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Czy przez "rozwijanie fizyki na innych przedmiotach" miałeś na myśli cąłki i pochodne?

W jakim zakresie dobrze by było znać C+ (interesuje się tym już od jakiegoś czasu ale chciałbym wiedzieć co jest najważniejsze).

Sam nie wiem czy lubie mechanike - kiedyś interesowałem się modelarstwem zdalnie sterowanym, to tez wymagało jakies wyobraźni aby coś zaprojektować/zbudować, a elektronika dla mnie zawsze była nie dokońca jasna choc ciekawa; Czyli sam już nie wiem.

Aktualnie rozpatruje:

* Informatyka (dobra praca, nie wiem jak ze studiami)
    * Automatyka i Robotyka (nie wiem jak z pracą, studia: z jednej strony ciekawe z drugiej trudne)
    * Mechatronika (ciekawem ale nie wiem czy podołam)

Czy moglibyście mi mniejwięcej przedstawić różnice między kierunkami (co trzeba na dany lepiej umieć i jak z dostaniem się na niego)?

Pzdr
  • Poziom 10  
    Z tego co się orientuje to na informatyce uczysz się pascala, c, c++ , c#, java, delphi. Czyli ciągle siedzisz przed monitorem i stukasz w klawisze pisząc programy (przynajmniej mój współlokator tak robił)...

AiR - dużo laborek, w początkowym stadium trochę nudno, ale im dalej tym ciekawiej. Zakres od silników elektrycznych, energoelektronika, elektronika, sterowniki PLC, programowanie mikrokontrolerów, wykorzystanie czujników (ultradźwięki, laserowe, rezolwery, selsyny itp itp.), C/C++, język drabinkowy, no i cała teoria związana z automatyką i robotyką (transmitancje, notacja Denevita-Hartenberga), mieliśmy też przetwarzanie sygnałów. Praca dobrze płatna, a jak wygląda to na elektrodzie jest już taki temat)

Na temat machatroniki niestety nie mogę się wypowiedzieć, ale z tego co wiem to jest to połączenie mechaniki i elektroniki.

Pozdrawiam