Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe instalacji antenowej

Luter89 12 Jan 2009 13:59 9640 12
    Luter89
    Level 10  
    witam, moje pytanie dotyczy zabezpieczeń przeciwprzepięciowych a instalacji antenowej. Może mi powiecie gdzie najlepiej zamontować takie zabezpieczenie. Czy bezpośrednio przy każdej antenie tv, czy tylko przy sygnale zsumowanym czy przed każdym elementem w instalacji? Poniżej zamieszczam rysunki pomocnicze:

1. Możliwość

2. Możliwość

3. Możliwość

Pokazuję takie możliwości ponieważ z takimi opiniami się spotkałem i teraz was pytam o zdanie.
    adamjur1
    Level 41  
    Przepisy mówią, że zabezpieczenia przeciwprzepięciowe powinny być montowane w miejscu wejścia mediów do budynku i w tym też miejscu te media powinny być uziemione....
    Pozdr.J.
    kondensator
    Level 36  
    Zapewne sugerowałeś się rysunkami podobnymi do tych z http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=1865, albo co gorsza materiałami reklamowanymi pewnej dużej firmy... O sensowności takiego elementu jako zabezpieczenia pisał np. Kol. Darom w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic298886.html (warto poczytać co w podobnych sprawach napisał na forum ISE.pl)
    Poczytaj http://forumsep.pl/viewtopic.php?p=31712#31712 - są tam linki, w większości na Elektrodę. Chyba że chcesz coś tam wkręcić i udawać że to zabezpieczy...

PS: instalacje na rysunkach nie są prawidłowe.
    http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951 - linki o instalacjach antenowych gł. na Elektrodę. Słowo kluczowe: MATV
    Należy stosować anteny zwarte dla prądu stałego, bez odizolowanych elementów anteny i przewodu, anteny instaluje się w odpowiednich odległościach na metalowych masztach, dobrze połączonych z instalacją odgromową / siecią masy budynku. Jest to wymagane nie tylko rozsądkiem, ale i przepisami.

Tematy instalacji antenowych jak i zabezpieczeń przepięciowych /przeciwzakłóceniowych łączą się, ale co najważniejsze nie są na 5 minut, ani na 5 postów, ale linki do źródeł i informacji już masz.
    Luter89
    Level 10  
    dzięki za wypowiedz, dużo czytałem z linków które mi pokazałeś i znalazłem taką wypowiedz:

"Można na złączkę F (chyba najlepiej zaciskaną) założyć opaskę z "oczkiem", podobną - tylko większą opaskę założyć na któryś elementów anteny. Ekran F-ki można połączyć z anteną, a antenę do instalacji odgromowej"

Nie wiem czy dobrze rozumiem, czyli prostym językiem to wygląda tak że zewnętrzną część złączki typu F łączę za pomoc przewodu bądz drutu do anteny a antenę do instalacji odgromowej, ale co w takim razie jak nie mam instalacji odgromowej? Puścić drut w ziemię? I czy to nie pogorszy jakości obrazu? Szczerze to nie znam się zbytnio na instalacji antenowej, ale chciałbym zabezpieczyć się przed przepięciami żeby nie uszkodzić zakupionych już rozgałęzników, wzmacniaczy, zwrotnic i sprzetu rtv jak to najłatwiej i skutecznie zrobic?
    kondensator
    Level 36  
    Elektrycznie będzie połączone, ale nie jest to dobry sposób ze względów niemożności zabezpieczenia od warunków atmosferycznych, dużą indukcyjność połączenia. Są specjalne odlewy z 2 lub 4 przelotowymi dwugniazdami F i złącza można w całości zabezpieczyć taśmą wulkanizującą. W pomieszczeniu lepiej zastosować jak w urządzeniach profesjonalnych szeroką taśmę stalową ocynkowaną (kątownik) w której wiercimy otwory i wkręcamy złącza np. dwugniazdka F mocowane nakrętką i inne złącza np. N. TNC, ekranowanie kabli wielożyłowych (taką listwę można mieć za darmo - instalatorzy płyt G-K często wyrzucają spore kawałki...). W starych instalacjach MATV często stosowane było łączenie ekranów kabli do szyny z ocynkowanej blachy obejmami bez rozcinania kabli. to też dobre rozwiązanie w suchych pomieszczeniach. Będzie to z elektrycznego punktu widzenia "miejscowa szyna wyrównawcza", którą podłącza się do sieci masy budynku połączonej z instalacją odgromową.
    Jak ich nie masz - to trzeba zrobić... . Choćby w formie uproszczonej. Nie jest to bardzo drogie, ale wymaga systematyczności i staranności.
    Dalsze elementy sieci MATV/CATV mają zaciski do przykręcenia przewodów do sieci masy budynku.
    Im gęstsza w trzech wymiarach będzie siec masy budynku i krótsze połączenia do niej różnych elementów, tym większe bezpieczeństwo. Grubość przewodów sieci masy budynku jest prawie nie istotna, ze względów mechanicznych nie stosuje się zwykle cieńszych niż DY1.5mm2,
    a jeszcze lepsza jest szeroka taśma ocynkowana np. 0.1x30mm, gdyż ma mniejszą indykcyjność, a ona ma tu główne znaczenie.
    Do celów odprowadzenia ładunków elektrostatycznych z instalacji antenowej wystarcza pojedyncze podłączenie np. do metalowej rury pompy głębinowej a nawet np. dziurawego wiadra ocynkowanego zakopanego w ogrodzie, ale brak sieci masy budynku nie zabezpiecza przed przepięciami zaindukowanymi w budynku w pętlach przewodów (różnych). Wtedy nawet jak zainstalujesz dużo drogich ochronników przepięciowych, to nie są one skuteczną ochroną (bo gdzie podłączysz ich masę ? długimi przewodami do piwnicy ?)
    dipol
    Level 34  
    Tak jak pisze "Kondensator" trzeba wykonać! W innym układzie te elementy służą tylko do ozdoby.
    Najlepszy do uszczelniania jest silikon TYLKO dekarski czarny (UV). Przy bezpośrednim trafieniu najszybszym zabezpieczeniem będą elementy elektroniczne hi.
    73!
    kondensator
    Level 36  
    O zasadach już napisałem nie raz, literaturę wskazywałem.
    Jak bardzo chcesz coś kupić a nie zrobić (akurat się da zrobić, nawet lepsze), to bardziej przydatne będą
    http://www.kathrein.de/en/sat/products/download/emu2x.pdf F-type earthing blocks EMU24, EMU22.
    Oczywiście pożytek z nich będzie jak je podłączysz krótko (mała indukcyjność) do sieci masy budynku, a nie zostawisz luzem (z tym co chciałeś kupić podobnie) - bo inaczej będzie to głównie dekoracja. Tak więc przysłowiowe "100zł" lepiej zainwestować w krążek DY1.5żo (uwaga! opona PCV: jeśli będzie instalowany na dworze - trzeba pomalować dla ochrony od UV).
    Koordynacja prowadzenia różnych przewodów w budynku to już następny temat, do poczytania jest w sieci, po polsku też, m.in. na f.SEP, ISE.
    Luter89
    Level 10  
    Dzięki bardzo za wypowiedz. W sumie to już rozumiem, ale wczesniej pisałem do DIPOLa i odpisali mi coś takiego (takie samo zapytanie) "Zabezpieczenia, które mamy w ofercie wystarczają w zupełności ( izolatory galwaniczne). Trzeba je zamontować jak najbliżej anteny a na pewno muszą się znajdować przed wszelkimi wzmacniaczami" tylko nie wspominają nic o podłączeniu masy przewodu do masy sieci budynku.

czy takie coś moze byc?

• Helpful post
    kondensator
    Level 36  
    Luter89 wrote:
    czy takie coś moze byc?
    Tylko jako bardzo proste zabezpieczenie od ESD (lepsze takie niż żadne).
    PS. Instalacja dalej nieprawidłowa, za to "modna". Wiele osób przez takie instalacje myśli ze "odbiór naziemny musi być zły i zakłócony", co skwapliwie wykorzystują i podsycają na różne sposoby różne plat formy cyf rowe...
    KaW
    Level 34  
    Przy tak dużej instalacji budynek musi mieć zaprojektowany i wykonany oraz pomierzony uziom własny roboczy .Jest to w interesie właściciela budynku-jest to jego inwestycja.
    Poniewaz rzećz dotyczy przepięć to wiadomo ,że należy nie dopuscic wniknięcia ładunków burzowych do wnętrza domu -w zwiazku z tym na wszystkich kablach wchodzacych przez otwory do wnętrza domu -należy wykonac owiniecia przewodem miedzianym -lub żelazem ocynkowanym-i sprowadzić po ścianie w dół do uziomu./na zewnatrz budynku to wszystko/.
    Te przewody zewnetrzne uchronią reszte drogiej instalacji -lub zminimalizują straty.One sa do upalenia.

Rysunki wyzej pokazane sugeruja, że linki /druty/ uziomu maja wnikać do budynku.Nie powinno byc rownoległej pracy i jednego odprowadzenia -aby było skuteczniej powinno byc tyle ochron odgromowych ile wchodzi przewodów .Na każdy przewód oddzielnie.Nie wiadomo przeciez w którym miejscu wniknie wyładowanie w głąb budynku .To nie jest takie proste...
    Wokól każdego budynku jest inna gleba -reszte zna lokalny elektryk zajmujący się uziomami elektrycznymi.

Prosty rysunek ilustrujący ideę tej ochrony przepięciowej widziałem na stronie amerykańskiej omawiajacej instalację anten sat.
    Luter89
    Level 10  
    kondensator wrote:
    Luter89 wrote:
    czy takie coś moze byc?
    Tylko jako bardzo proste zabezpieczenie od ESD (lepsze takie niż żadne).
    PS. Instalacja dalej nieprawidłowa, za to "modna". Wiele osób przez takie instalacje myśli ze "odbiór naziemny musi być zły i zakłócony", co skwapliwie wykorzystują i podsycają na różne sposoby różne plat formy cyf rowe...

A jak przed tym połączeniem do uziomu dam jeszcze 4 izolatory galwaiczne to bedzie lepiej? a co złego jest w tej instalacji? Kiedyś napisałem temat na elektrodzie własnie z zapytaniem czy instalacja bedzie odpowiednia i odpowiedzieli mi ze tak, schemat wziąłem ze strony dipola. Jeżeli chodzi o to że sygnał satelitarny wchodzący do tunera będzie ustawiał programy satelitarne na innych tv to wiem.
    Luter89
    Level 10  
    Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie przepięć. Bo na rozgałęzniku który znajduję się w domu znalazłem opcję do podłączenia przewodu i jeśli połącze rozgałęźnik do kaloryfera (w piwnicy mam listwę wyrównawczą do której jest przymocowany miedzy innym grzejnik itp i połączony z grubą rurą wkopaną w ziemię) to będę miał dobre uziemienie?