Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio philips 520 - po podaniu zasilania wywala bezpiecznik

misiek_1983 12 Jan 2009 15:11 2046 8
 • #1
  misiek_1983
  Level 15  
  Dokładnie jak w temacie radio kaseciak Philips 520
  Leży mi w domu od dłuższego czasu i postanowiłem je naprawić, po podpięciu zasilania od razu wywala bezpiecznik na radiu (10A) zastanawiam sie od czego zacząć i co sprawdzić. Byłbym wdzięczny o jakiekolwiek sugestie.
 • #2
  Krzychu7
  Level 40  
  Przeważnie zaraz na wejściu zasilania jest dioda włączona w kierunku zaporowym (jako zabezpieczenie przed odwrotną biegunowością zasilania). Sprawdź, czy nie ma zwarcia.
 • #3
  *paweł*

  Automation specialist
  Niestety często oprócz tej diody leci również końcówka mocy.
  Pozdrawiam
 • #4
  misiek_1983
  Level 15  
  sesja troche ciśnie i nie miałem kiedy sie radyjkiem zająć rozebrałem radio na części i sprawdzam.
  Dioda na płycie oznaczona jako D1 jest sprawna, ale znalazłem spalony rezystor R68, skopcił sie teraz musze znaleźć schemat żeby jego wartośc znaleźć i bede szukał dalej, ale czuje że to nie przez rezystor bo z jakiegoś powodu sie musiał przecież spalić.


  no i kolejne spostrzeżenie
  sprawdzałem bzyczkiem w mierniku co tam sie na stykach gniazda ISO dzieje, przez niecałą sekunde jest zwarcie a potem znika i wartości na mierniku rosną, po sprawdzeniu omomierzem po podpięciu miernika najpierw jest zero a potem powoli wartości miernika wzrastają do około 2kohm i tak sie trzymają. Zastanawiam sie od czego wogóle zacząć szukanie :?
 • #5
  *paweł*

  Automation specialist
  Tak ma być bo ładuje Ci się kondensator, mierzyłeś drugą gałąź z plusem?
 • #6
  SlaweK
  Level 43  
  Ja bym poszedł tropem tego spalonego opornika, on tam pewnie działa jak bezpiecznik i nie on był powodem uszkadzania się bezpiecznika a tylko zadziałał jako drugi bezpiecznik. Wskazane pomyśleć logicznie przy naprawie.

  SławeK
 • #7
  misiek_1983
  Level 15  
  kolejna partia zabaw z radiem chyba znalazłem winowajce.

  Założyłem że coś musi być z układów i elementów co sa na wejściu i sprawdzałem po kolei.
  Zaraz na wejściu jest jakaś cewka (wygląda jak mały transformatorek) sześcian wielkości około 2x2x2 cm w metalowej obudowie są 2 wyprowadzenia, nawinięta jest dość grubym drucikiem obudowa jest zmasowana.

  Wylutowałem tą cewke i jest na niej zwarcie (między wyprowadzeniami), brak rezystancji. Chyba to jest winowajca bo ta ceweczka jest wstawiona w szereg zasilania radia - pin z kostki iso +12V stałe idzie na jedno z wyprowadzeń tej cewki a z drugiej nóżki dalej gdzieśtam do radia.

  Jest tylko jeden problem ani nie mam schematu ani żadnej rozpiski nie wiem co tam dokupić :/ ani co wstawić za ren rezystor R68 (oznaczenie na płytce) o którym pisałem, myślałem żeby dać tam jakiś 2,2 kOhm 1W albo pół wata. nie chce strzelać :/ żeby coś nie zepsuć.
  Na elektrodzie jest kilka schematów radyjek philipsa a do tego modelu albo podobnego nie ma nic :/
 • #8
  *paweł*

  Automation specialist
  Kolego ta cewka to element filtra i tak ma być,że ona ma bardzo mały opór.Tam za cewką kryje się winowajca jeśli już w tej gałęzi.Piszesz,że wywala bezpiecznik,ale jeśli sprawdzasz miernikiem to zwarcia nie ma,tylko ładowanie kondensatora.Coś to dziwnie brzmi...
 • #9
  gego
  Level 15  
  Odblokowałem sobie w tym radioodtwarzaczu dodatkowe 2 banki pamięci FM.
  Standardowo mamy dwa zakresy FM, dolny (nieużywany) i górny (aktualny).
  Po wlutowaniu do płyty dodatkowej diody 1N4148 w miejscu oznaczonym D39(pod mechanizmem kasety) uzyskujemy 3 banki FM w górnym paśmie i 2 banki MW. Tracimy co prawda zakres LW ale komu on potrzebny.
  W sumie mamy możliwość zaprogramowania 18 stacji FM co bardzo cieszy.

  Może taka informacja komuś się przyda.