Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to za dziwny element? W drukarce Samsung CLP-315.

barytek 12 Jan 2009 15:12 4455 7
phoenixcontact
    barytek
    Level 23  
    Witam.
    W mojej drukarce laserowej Samsung CLP-315 znalazłem taki element:

To było włączone szeregowo z grzałką. I drukarka się popsuła i szybko doszedłem dlaczego.
    To ten element przestał przewodzić.
    Domyślam się że to jest jakiś bezpiecznik termiczny albo wyłącznik bimetaliczny.
    Ale pewności nie mam więc pytam: co to jest?
  • phoenixcontact
    mikser1977
    Level 11  
    Jest to zabezpieczenie termiczne. Temperatura zadziałania powinna być napisana na obudowie.
  • phoenixcontact
    barytek
    Level 23  
    Wszystkie napisy są pokazane na zdjęciach. Czy któryś z nich to temperatura? Ja się chyba trochę znam na elektronice i pierwszy raz słyszę nazwę elementu "zabezpieczenie termiczne" słyszałem o tranzystorach, rezystorach, kondensatorach, termistorach, bezpiecznikach termicznych. A to pojęcie jest mi obce. Może podaż mi oznaczenie tego układu. Bo żadne z napisów nie jest jego nazwą.
    r2d2004
    Level 31  
    Witam!

Wygląda podobnie jak te termostaty bimetaliczne do kupienia w TME. Kwestia wymiarów i temperatury zadziałania. Skonsultuj z fachowcami od drukarek w stosownym dziale na "elce" (o ile zechcą coś doradzić, bo z tym bywa różnie) , a może już coś było pisane na ten temat, szukałeś?

Pozdrawiam
    Zabezpieczeniem termicznym można chyba nazywać takie "bezpieczniki" PTC (odwracalne), które mogą mieć różną konstrukcję i wygląd w odróżnieniu od typowych bezpieczników termicznych jednorazowych. Pewnie o to Koledze chodziło. Nazwa bezpiecznik kojarzy się z czymś jednorazowym przez analogię do popularnych bezpieczników topikowych i moim zdaniem nie bardzo pasuje do nowoczesnych zabezpieczeń termicznych, ale jak dotychczas panuje totalna "wolna amerykanka" w temacie nazewnictwa tych elementów (przykład w linkach wyżej). ;-)
    Anonymous
    Level 1  
    barytek
    Level 23  
    Tym elementem jest termostat o parametrach: 125/250VAC, 15/7.5A, 170+/-5C
    hefid
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne
    rys57
    Moderator
    Zakładam, że temat zamknął Autor, jeżeli tak, OK, jeżeli nie, proszę o PW.

Element, o którym mowa, w terminologii przyjętej w drukarkach najczęściej jest opisany jako thermoswitch. Wszyscy producenci polecają wymianę na nowy, jeżeli po ostygnięciu nie przewodzi. Życie podpowiada: walnij nim solidnie o ścianę i sprawdź. :D