Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

systemy wizyjne w automatyce

slenart 12 Sty 2009 15:37 2834 4
 • #1 12 Sty 2009 15:37
  slenart
  Poziom 11  

  witam!!!

  Poszukuje informacji na temat systemów wizyjnych 3D w automatyce a konkretnie ich zastosowanie w przemyśle. Jeżeli ktoś ma jakieś materiały, prace na ten temat bardzo proszę o udostępnienie.

  W internecie jest trochę materiałów ale są pobieżne.

  Konkretnie chodzi mi o rodzaje systemów wizyjnych(podział ze względu na technologie) oraz ich zastosowanie.

  Pozdawiam

  0 4
 • #4 13 Sty 2009 21:24
  slenart
  Poziom 11  

  Dzieki za pomoc!!!

  Ale to nadal malo...
  Może ktoś będzie w stanie odpowiedzieć na poniższe pytania:
  1. Czy systemy stereowizyjne wykorzystują zasadę triangulacji do obliczania trzeciego wymiaru(odległości) czy może są jakieś inne metody??
  2. Czy systemy stereowizyjne wykorzystywane są jedynie w aplikacjach naprowadzania robotów czy również w kontroli jakości itp.
  3. Na jakiej zasadzie działa system tubeinspect firmy Aicon?? Jest tam 16 kamer ale jak to wszystko działa, czy wszystkie kamery 'łączone' są w pary i system działa jak system stereowizyjny łącząc informacje ze wszystkich 'par' kamer??

  Pozdrawiam

  0
 • #5 07 Lut 2009 00:06
  systemywizyjne.pl
  Poziom 1  

  DO 3D możesz wykorzystać dwie metody:
  - triangulacja (kamer plus kamera)
  - stereowizja (dwie kamery)
  W obu przypadkach potrzebny jest proces kalibracji. Pozwala on na przejście z pikesli na jednostki rzeczywiste, a jeżeli jest naprawdę dobrze przeprowadzony, umożliwia pozbycie się błędów wprowadzanych przez obiektyw.

  Systemy 3D wykorzystywane są nie tylko w naprowadzaniu robotów, często używa się ich do badania jakości powierzchni, logistyce (wielkość przesyłek), przemyśle rybnym (krojenie ryb na kawałki o tej samej masie - aplikacja z kamerą 3D firmy SICK) czy przemyśle drzewnym do ustawiania pił tnących bale na deski w celu optymalizacji wykorzystania materiału. Często są również stosowane w kontroli montażu obecność jak i prawidłowe położenie czy dociśnięcie elementów)

  System AICON bazuje raczej na stereowizji. Możliwe, że oświetlają te rury jakimiś prążkami, wtedy łatwiej uzyskać jest chmurę punktów i połączyć obraz z 16 kamer w jedną całość. Jak dobrze pójdzie, to w przyszlym tygodniu uda mi się zdobyć więcej informacji o tym systemie.

  Poszukam coś w moich materiałach. Jak znajdę coś, co mogę udostępnić, to prześlę.

  1