Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PW-7020 Po wymianie końcówek nie gra 1 kanał

12 Sty 2009 16:59 1103 6
  • Poziom 10  
    Witam kolegów! Piszę po raz pierwszy i nie jestem zbyt zaznajomiony w tematyce elektroniki, jednak podstawy znam. Wymieniłem w wzmaku PW7020 tranzystory mocy BDP395 i BDP396 oraz rezystory emiterowe 47omów10%5W i nadal 1 kanał nie gra. Prąd spoczynkowy wynosi 21mV podłączając słuchawki grają oba kanały ale 1 kanał bardziej szumi. Czy szukać uszk tranzystorów na płytkach sterujących(pionowo montowanych) czy coś innego?.

Jakimś cudem wcale nie działajacy kanał zaczął grać jednak "charczy" a reg. głośności działa w małym zakresie cały czas charcząc!. Jest to prawy kanał po wymianie koncówek BD911 i BD912 oraz rezyst. emiterowych 47 omów 10% 5W reszta bez zmian jak w poprzednim poscie.... Prosze o pomoc.

Scaliłem dwa posty. Proszę o poprawienie pisowni.
    Regulamin pkt. 10.1 i 8.2.
    GM
  • Poziom 24  
    To jakie ma Kolega założone te rezystory emiterowe - 47 omów czy 0,47 oma?
    Od kiedy to natężenie prądu wyraża się w mV!?
    Skoro spadek napięcia na rezystorze 47 omów wynosi 21 mV, to prąd ma wartość 0,021V/47Ohm = 0,00044A czyli 0,4mA, a to stanowczo za mało i słychać zniekształcenia skrośne.
    Rezystory emiterowe powinny mieć 0,47 oma!
  • Poziom 10  
    Rezystory były 47 omów założyłem więc prawidłowe 0,47 oma 5W i kanał gra bardzo cicho nie charczy ale za 3minuty zaczął "skrzypieć i trzeszczeć" ten prawidłowo działający.
  • Poziom 22  
    Odłacz póki co tranzystory końcowe i przeprowadź odsłuch na samych sterujących wpinając w gniazdo słuchawkowe słuchawki. Swoją drogą skąd tam Re wartości 47Ω? Czyżby ktoś niepowołany tam grzebał?
  • Poziom 10  
    Tak był człowiek młody uczący się elektroniki i takie wartości włożył!! Po "wypięciu końcówek" gra bez zarzutu, no może nieco prawy kanał minimalnie ciszej ale to ominę. Dla ciekawości dodam jedynie fakt że przy prawidłowych wartościach rezystorów 0,47oma montowanych w lewym kanale zaczyna on grać z charczeniem/trzeszczeniem a prawy prawie wcale! natomiast gdy wlutuję rezystory 47omów(wiem że te są nieprawidłowe) gra b.cicho po większym wzmocnieniu dopiero zaczyna reagować również charcząc ale wtedy prawidłowo gra prawy kanał. Zwróciłem też uwagę na to że na prawym kanale są zamontowane inne końcówki tzn: W4X329 i BD2446 oczywiście powinny być jako zamienniki dla starych BDP395 i 396 - BD911 i BD912 ale te zamontowałem tylko na lewym kanale. Czego jeszcze mogę się spodziewać? czy załozyć identyczną końcówkę na drugi kanał???
  • Poziom 37  
    Tak. Nie można wstawiać dowolnych tranzystorów. Wartości pozostałych elementów również muszą być zgodne ze schematem ideowym.
  • Poziom 10  
    Po wymianie koncówek mocy na 2 kanałach wzmacniacz działa OK. Serdecznie dziękuje Wszystkim użytkownikom za pomoc. Temat uważam za zamknięty.