Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Prosty w budowie prostownik samochodowy

12 Sty 2009 18:11 83125 23
 • Poziom 11  
  Witam

  Nosze się z zamiarem budowy prostownika samochodowego możliwie jak najprostszej konstrukcji ale żeby dał rade jakiś akumulator samochodowy naładować. Mam już chyba większość elementów (transformator na wyjściu ma ok 14,5 V, diody prostownicze BYP 660, różne rezystory, kondensatory nie będę wszystkich wartości wymieniał, ). Było by dobrze gdyby montaż nie wymagał użycia płytek drukowanych bo nie mam możliwości nigdzie ich zakupić. Proszę o jakiś schemat, porady odnośnie doboru elementów.
  Czytałem na tym forum ale konkretnego tematu nie znalazłem jeżeli istnieje gdzieś coś podobnego proszę o link
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 36  
  Sprecyzuj, czy prostownik ma mieć regulację prądu ładowania, jaka jest wydajność prądowa uzwojenia wtórnego transformatora?
 • Poziom 11  
  Jeżeli regulacja prądu ładowania mocno nie skomplikuje budowy to jak najbardziej może być.
  A jaką minimalnie wydajność prądową uzwojenia wtórnego ma mieć transformator? i jakie napięcie wyjściowe? to będę od razu konkretnego szukał.
 • Poziom 36  
  Całkiem udaną konstrukcją jest prostownik automatyczny według tego schematu:
  Prosty w budowie prostownik samochodowy
  albo:
  Prosty w budowie prostownik samochodowy
  Wydajność prądowa uzwojenia wtórnego transformatora a co za tym idzie również prostownika zależy od wielkości akumulatora (jego pojemności wyrażonej w Ah).
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 10  
  Witam

  Dostałem transformator od prostownika produkcji radzieckiej typu "Rasswet-2" niestety nie posiada on żadnych oznaczeń i nie mogę znaleźć jego parametrów, czy przedstawione schematy można podłączyć do tego transformatora aby otrzymać prostownik do ładowania akumulatora, a może macie inne pomysły. Dziękuję za pomoc
 • Poziom 36  
  Zmierz jakie napięcie ma na uzwojeniu wtórnym transformator.
 • Poziom 10  
  Napięcie to 20,5V oraz 41V jak na poniższym obrazku

  Dodano po 3 [minuty]:

  Prosty w budowie prostownik samochodowy
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 36  
  Transformator ma trochę zbyt wysokie napięcie na uzwojeniu wtórnym ale oba schematy można zrealizować na tym transformatorze (odwinąć zwoje). Tranzystor wykonawczy (w przypadku pierwszym) oraz tyrystor (w przypadku drugim) należy zaopatrzyć w porządny radiator. całkiem udaną konstrukcją jest również prostownik polskiej produkcji pod nazwą "LELEK", jego schemat można znaleźć na forum.
 • Poziom 11  
  Witam
  KolegoSzynszyl jeśli ma to być naprawdę prosty prostownik to proszę bardzo taki jak na schemacie z pewnością naładuje akumulator 12v i jest bardzo prosty.
  Prosty w budowie prostownik samochodowy
  Pozdrawiam
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Już bez przesady z tą prostotą Tadeq :P . Schemat zamieszczony przez Lutka49 uważam za odpowiedni. Tamto co zamieściłeś to chyba działa ale tylko teoretycznie :P. Kolega Elektrit to doskonale wyjaśnił
 • Poziom 11  
  To rozwiązanie tadqa dobre jest ale do odsiarczania akumulatora jednopołówkowe dobrze mu zrobi
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Witam
  Prostownik jak na moim rysunku to najprostrza wersja prostownika. Każdy kto zna podstawy elektrotechniki i elektroniki wie że to będzie działac. Trudno mówić o jakości przy takiej ilości elemętów. Ewentualne grzanie się trafo nie zależy od ilości elementów elektronicznych, tylko od jakości trafo, jego obciążenia i warunków chłodzenia. Słósznie kolega zauważył że odsiarczanie można uzyskać poprzez układ rozładowujący. Czyli w tym prostowniku równolegle do diody dajemy odpowiedni rezystor i mamy najprostrzy prostownik z odsiarczaniem. Podkreślam najprostrzy
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Witam
  Nawiązując do przywołanego schematu układu sterującego proces ładowania akumulatora mam kilka pytań poniżej.
  Nurtuje mnie kwestia warunków ładowania akumulatora kwasowego podłączonego do prostownika. Z tego co pamiętam z lekcji elektrotechniki prostownik czyli transformator i układ prostujący jedno czy dwupołówkowy jest źródłem napięcia o charakterze tętniącym co bardzo odbiega od pokładowych źródeł zasilania instalacji eklektycznej pojazdów. Zarówno prądnice jak i alternatory trójfazowe dostarczają prąd o relatywnie niskich tętnieniach a tym samym chwilowe wartości prądu i napięcia oscylują blisko wartości średnich czy skutecznych. Jak też podejrzewam mierniki analogowe czy cyfrowe, przy pomiarach parametrów prądu jednokierunkowego zmiennego podają wartości właśnie uśredniane do skutecznych. Tak wiec zarejestrowane napięcie 14,4 VDC jako napięcia końca ładowania tak naprawdę jest napięciem zmiennym o szczytowych wartościach w okolicach 20 V. Czy taka wartość napięcia mimo, że chwilowa nie jest szkodliwa dla akumulatora kwasowego?
  Jakiś czas temu mojemu ojcu uległ awarii prostownik BESTER a ponieważ był po przeróbkach bez dokumentacji nie podjąłem się jego naprawy tylko "odkurzyłem" stary radziecki prostownik oparty o transformator 7 biegowy z dodatkowym odczepem na 6/12 V. Układ prostowania zrealizowany był przez jedna diodę. Powodowało to dosyć spore wibracje całego urządzenia przy większych obciążeniach z powodu zwyczajnego przerywania obciążenia trafo w ujemnych półokresach. Żeby poprawić "kulturę" pracy tego prostownika zamieniłem diodę na mostek prostowniczy i tak jak się spodziewałem transformator pracuje prawie bezgłośnie nawet przy dużym obciążeniu. Zarejestrowałem jednak dosyć spory przyrost wartości prądów ładowania na wszystkich biegach. I tak kiedy przed modernizacją można było uzyskać prąd rzędu 3, 4A to po wstawieniu mostka minimum to 6A. W zasadzie efekt logiczny bo po dodaniu drugiego półokresu wypełnienie zostało podwojone. Dołożony woltomierz panelowy również pokazuje przyrost napięcia o jakieś 3V i na najniższym biegu jest to zmiana z 11 na 13,9V.
  Pracę prostownika po modernizacji testowałem na znacznie rozładowanym akumulatorze 12V 95Ah. W parametrów normalny tryb ładowania to 1/10 pojemności znamionowej w zakresie prądu czyli ~9,5A ale w trybie odsiarczania to powinno być nie więcej niż 1/20 czyli nie więcej jak 4,75A. No i tu zaczyna się problem bo przy jednej diodzie na pierwszym biegu można było uzyskać nawet poniżej 2A a na najwyższym około 8A a teraz "dostępna skala" zaczyna się od 6A. Czy w związku z tym oznacza to, że warunki ładowania akumulatora pogorszyły się mimo, że wartość maksymalna napięcia, jak zakładam, nie zmieniła się? Jak widzę przytoczonym schemacie (drugi w poście Lutek49) napięcie zasilania to ~17V(skuteczne, średnie, max?, co znaczy tylda przed wartością? prąd przemienny czy wartość przybliżoną) co po pierwsze jest sporym zapasem ponad progowe 14,4V a co dla mnie ważniejsze dostępne na jednym z wyższych biegów trafo. Tak więc moje minimum 13,9V za mostkiem dające prąd ładowania 6A nie powinno być niczym strasznym dla akumulatora.
  Układ ponadto bardzo mnie interesuje z powodu istnienia funkcji przerywania ładowania po osiągnięciu zadanego napięcia i autodoładowywania po spadku o poziom wysterowanej histerezy napięciowej. Czy kłopotliwym byłoby wprowadzenie funkcji ograniczania maksymalnego prądu ładowania w początkowej fazie ładowania?

  PS czemu prostowanie jednopołówkowe ma być lepsze dla trybu ładowania odsiarczającego?
  dzięki za wszelkie wyjaśnienia

  Dodano po 3 [godziny] 44 [minuty]:

  Mam jeszcze jedno pytanie.
  Czy jest jakiś program, w którym można zasymulować przebiegi napięciowe teoretycznych obwodów? Znalazłem coś takiego jak elektron 1.1 ale tam nie widzę żadnych półprzewodników. Czy trzeba je skądś pobrać?
  pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Znalazłem w RE poniższy schemat prostownika, jest dość prosty w budowie czy jest możliwe wmontowanie jakiegoś układu zabezpieczającego akumulator przed jego przeładowaniem lub aby układ rozłączał się automatycznie po naładowaniu akumulatora. Proszę o pomoc.
  Prosty w budowie prostownik samochodowy
 • Poziom 12  
  Mam pytanie po co są kondensatory przed i za transformatorem 100nF i za 470nF??
 • Poziom 10  
  Lutek49 napisał:
  Całkiem udaną konstrukcją jest prostownik automatyczny według tego schematu:
  Prosty w budowie prostownik samochodowy
  albo:
  Prosty w budowie prostownik samochodowy
  Wydajność prądowa uzwojenia wtórnego transformatora a co za tym idzie również prostownika zależy od wielkości akumulatora (jego pojemności wyrażonej w Ah).


  witam wszystkich.

  masz rysunek płytki do schematu ( tego niżej ) ?
 • Poziom 38  
  Transformator na biegu jalowym przed prostownikiem powinien miec 11 - 11,5V , po wyprostowaniu bedzie 15 z groszami co jest calkiem wystarczajace, dla przecietnych akumulatorów moc trafo ok 100-120VA

  Samym ladowaniem jednopołowkowym nie odsiarczysz akumulatora, akumulatorowi nie przeszkadza tez prąd tętniący wiec w prostej konstrukji wystarczy sam mostek prostowniczy (tak sa zbudowane typowe prostowniki za 50zł... i nikomu to nie przeszkadza) jak masz zamiar podladowac akumulator od swieta i nie masz sklerozy albo masz zegarek to daruj sobie wynalazki - chciałes prosto.... , ewentualnie tylko amperomierz o zakresie 10A , jak prąd spadnie do ok 1A (przy napieciu 15 z groszami) to akumulator jest naladowany... , prosciej sie nie da.
 • Poziom 36  
  Nie posiadam rysunku płytki drukowanej do podanych schematów ale biorąc pod uwagę prostotę schematu to wykonanie takowej nie będzie trudne dla początkującego.
 • Poziom 12  
  Witam jakie napięcia powinny wychodzić z transformatora dla prostownika na IRF9540 ma ktoś może jakiś opis tego prostownika ? co reguluje się P1?
 • Poziom 13  
  Witam. Odświeżę temat.
  Zbudowałem prostownik na IRF9540 lecz zamiast 2 diod prostowniczych zastosowałem mostek 4 diody.
  Coś nie działa prawidłowo po podłączeniu napięcie ładowania akumulatora 50 Ah to 15,5 V przez co od razu słychać gazowanie akumulatora. Przy ładowaniu aku 90Ah napięcie nie wzrosło powyżej 13,4V a prąd 3A. Przy ładowaniu aku 75Ah prąd 7A a napięcie 14,6 i rośnie.Zmieniłem R2 na 560 OHM oraz pr na 4,7k Ohm . Przy ładowaniu aku 75Ah mogę regulować po przez pr napięciem nie przekraczając 14,4V oraz prądem.
  IRF po kilku minutach pracy parzy - jest taki gorący po mimo radiatora. Czym zmienić maksymalne napięcie ładowania? Po mimo zmian tych elementów przy akumulatorze 50 Ah napięcie ładowania nadal jest powyżej 15V.