Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krótkofalówka- zmienna częstotliwość.

myszowaty23 12 Sty 2009 18:15 5340 10
  • #1 12 Sty 2009 18:15
    myszowaty23
    Poziom 14  

Witam! Chciałbym przerobić krótkofalówkę tak aby miała ona zmienną częstotliwość. Czy jest cos takiego możliwe? I jak to zrobić? Jeśli się da to chciałbym też zwiększyć zasięg. Poniżej załączam zdjęcie układu.
    Krótkofalówka- zmienna częstotliwość.

Wstawiłem poprawnie zdjęcie. /c2h5oh/

• Pomocny post
    #2 12 Sty 2009 18:57
    kargul85
    Poziom 12  

Coś Ci to zdjęcie nie chodzi. Oczywiście jest możliwe przestrojenie krótkofalówki np. na pasmo CB ale do tego będzie Ci potrzebny miernik częstotliwości bo na słuch w zakresach krótkofalarskich za dużo się nie zrobi. Można se nastroić ale na jaką częstotliwość to nie wiadomo do końca :)
    Żeby mieć strojoną krótkofalówkę to trzeba zmieniać pojemności równolegle włączone do cewek obwodów wejściowych i heterodyny, przy zachowaniu odpowiednich proporcji (np. C w obwodach wejściowych ma 15pF a w heterodynie ma 25pF to trzeba będzie i jeden i drugi zmieniać równocześnie z zachowaniem różnicy tych 10pF). Jest to do zrobienia za pomocą podwójnego kondensatora zmiennego.
    Nie wiemy nic na temat tej krótkofalówki, nie napisałeś co to za model itd. Może akurat ta jest to poprostu zwykły odbiornik o bezpośrednim wzmocnieniu gdzie przestrojenie było by jeszcze prostsze.
    Zwiększyć moc można ale trzeba uważać by nie przekroczyć 4W w paśmie CB (na przykład). Choć osiągnięcie 4W z tego czegoś raczej nie jest możliwe. Można to osiągnąć za pomocą wzmacniacza mocy w.cz. Wszystko jest do zrobienia :)
    Tyle z mojej strony, jak ja to widzę.

• #4 12 Sty 2009 19:57
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

:arrow: kargul85 W tej zabawce? Nie ma sensu i chyba to zadanie przerośnie autora tematu.

:arrow: myszowaty23 Zabawa nie warta zachodu. Najprościej i najtaniej, to wymiana rezonatora na inny, oczywiście z pasma, w którym pracuje ta zabawka. Będziesz miał inne kanały.
    Przy tym typie odbiornika, kilkaset metrów zasięgu, to będzie sukces.

• #5 12 Sty 2009 20:32
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

myszowaty23

Cytat:
    CB style original
    walkie talkie

To jest zabawka z lat 1970-ych. Gdzie nadajnik ma mocy około 50mW a odbiornik odbiera 30 kanałów jednocześnie.
    Postaw to na regał jako Symbol Retro. :D

kargul85 napisał:
    ...Oczywiście jest możliwe przestrojenie krótkofalówki np. na pasmo CB ale do tego będzie Ci potrzebny miernik częstotliwości bo na słuch w zakresach krótkofalarskich za dużo się nie zrobi...

kargul85 co Ty wypisujesz w tym kolorze.
    Cytat:
    Żeby mieć strojoną krótkofalówkę to trzeba zmieniać pojemności równolegle włączone do cewek obwodów wejściowych i heterodyny

Przecież to jest podstawowy odbiornik SuperReakcyjny (gdzie tu heterodyna). :?:

Cytat:
    Tyle z mojej strony, jak ja to widzę.

Tak . Chyba można napisać , że w tych wypowiedziach , kłania się Tobie - regulamin pkt. 8.1 .

Pozdrawiam.

• #6 12 Sty 2009 20:51
    mkpl
    Poziom 37  

Kolego jaki tam masz kwarc przy przełączniku ;)
    Co do heterodyny szczerze wątpię... To raczej jakaś superreakcja na 1 tranzystorze... Można by się bawić w proste modyfikacje typu generator na kwarcu (poprawiło by stabilność częstotliwości) oraz dodać jeszcze jeden stopień może da się uzyskać jakieś 200mW.

Błędy poprawiłem. /c2h5oh/

• Pomocny post
    #8 13 Sty 2009 18:27
    mkpl
    Poziom 37  

Jeśli czujesz się na siłach możesz próbować zrobić coś lepszego i upakować w tej obudowie

• #9 13 Sty 2009 18:57
    myszowaty23
    Poziom 14  

Mimo iż ze mnie żaden elektronik to mam jedną, biedną bo biedną ale, lutownice więc może udałoby mi się coś zlutować a nawet dobre ćwiczenie by to było bo moim marzeniem było zostać elektro+(nikiem, technikiem itp.) [ale już za późno] lecz finansowo nie stoję najlepiej a nie dość, że części nie są tanie to wszystko muszę zamawiać z "neta" bo najbliższy elektroniczny jest prawie 100km od mojego domu więc dodatkowo za przesyłkę płacę.

• #10 13 Sty 2009 19:10
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Bez urazy , ale proponuję Tobie "odpuścić" ten temat.

Przysłowie mówi , że z g.... bata nie ukręcisz. :cry:

Tylko nasz wieszcz Mickiewicz w "Pani Twardowska" , mógł tak napisać (nie dosłownie tak jak ja napisałem) . :D

Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME