Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

veissmann vitodens 222 - szum w kaloryferach

wrzaskun 12 Sty 2009 22:32 9620 38
  • #1 12 Sty 2009 22:32
    wrzaskun
    Poziom 14  

Witam

Mam potworny szum w kaloryferach po wymianie pieca na veissmann vitodens 222. Wcześniej miałem Saunier Duval w piwnicy i grzałem nim pierwsze piętro, jako że droga od pieca do 1 piętra była długa nowy piec veissmanna dałem na tej samej wysokości co ogrzewane pomieszczenia.

Są 2 strony domu do ogrzania, jedna idzie bezpośrednio od pieca na kaloryfery z wykorzystaniem 3-4 metrów rur, natomiast 2 strona idzie od pieca w dół do starej instalacji gdzie był piec i potem wraca do góry na 2 stronę budynku, zostało tak bo instalator obiecał a potem olał sprawę i nie podłączył bezpośrednio 2 strony budynku pod piec tylko wykorzystał stare rury.

W tej chwili mam szum w kaloryferach, wg mnie robią go bąbelki bo gdy odpowietrzam regularnie kaloryfer to widzę, że woda jest spieniona, niestety nie wiem co jest źródłem spienienia, temperatura na kotła jest zwykle 60-72 stopnie.

Instalator twierdzi, że to pompa ale ją wymienił i nic się nie zmieniło, potem wymyślił teorie że to wentylator mieszający gaz z powietrzem szumi i roznosi się po kaloryferach, a gdy się zakręci kaloryfer to szum ustaje, bo wg instalatora zaworem od kaloryfera można fale dźwiękową zatrzymać. Ponieważ nie mam już siły słuchać podobnych fanaberii piszę tu z prośbą o radę co to może być i jak się pozbyć tych szumów, odpowietrzam naprawdę często.

• #2 15 Sty 2009 14:54
    ziggi86
    Poziom 12  

Witam

Spróbuj dać minimalne obroty na pompie CO, powienieneś mieć regulacje... i jeszcze napisz co to za pompa i co ogrzewa/domek jednorodzinny, mieszkanie/ i jaką ma moc masz napisane na tabliczce znamieniowej - może po prostu jest za mocna ;) Raczej bym nie zwalał winy na wentylator, bardziej że za duży przepływ w rurach a tu tylko pompa zostaje.

Pozdr

• #3 15 Sty 2009 15:12
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Odpowietrz instalację i kocioł.Dobrze by było zainstalowac separator mikro pęcherzyków -to taki dokładniejszy odpowietrznik.

• #4 27 Sty 2009 20:56
    wrzaskun
    Poziom 14  

Dzięki za odpowiedzi.

Dom 1 rodzinny ponad 100m2 piec ma jakieś 23KW

Fachowcy odpowietrzyli kaloryfery, sprawdzali ciśnienie U-rurka, wymienili pompę już 2 razy i wiatrak. Teraz maja wymienić zbiornik na wodę bo ponoć w tak krótkim czasie 2-3miesięcy mógł się odłożyć kamień, już nie mam pojęcia, kaloryfery tez były płukane. Pompa jest ustawiona na najniższe obroty, różnica w temp wody wypływającej z kotła i dopływającej jest ok 4-6 stopni C.

Sugerowałem ten separator mikro pęcherzyków ale jeszcze się nie przekonali. Na to wygląda że jeszcze poczekam. O efektach oczywiście dam znać.

• #5 28 Lis 2009 23:29
    wrzaskun
    Poziom 14  

Minęło jakieś 9 miesięcy :) od czasu napisania tego postu, jednak nie doszło do znacznej poprawy w wyniku przeprowadzonych prac, delikatnie ucichło po założeniu bajpasu w miejscu najdalej oddalonym od pieca. Serwisanci nie zrobili nic więcej, nie maja pojęcia co tak naprawdę jest przyczyną. W związku z upływem tak długiego okresu kaloryfery znacząco się wyciszyły - samoczynnie (ale to naprawdę szmat czasu). Woda z kaloryferów jest o wiele mniej spieniona jak przed rokiem.

Mój wniosek jest taki, że przyczyną szumienia były i są bąbelki, nie wiadomo dlaczego powstają w takiej ilości i gdzie dokładnie, natomiast pewne jest, że trzeba się ich pozbyć dlatego też jeśli ktoś ma podobny problem i woda z kaloryferów jest spieniona to na pewno trzeba zastosować układ do ich usuwania (nie wiem jaka jest efektywność takich układów), bo nie zawsze idzie pozbyć się przyczyny.

• #6 28 Lis 2009 23:43
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Jakiej średnicy są te nowe rurki? a jakiej - stare?

• #7 29 Lis 2009 00:44
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Odpowietrzniki automatyczne, Masz gdzieś takie zainstalowane? Niewłaściwie umieszczone potrafią zaciągać powietrze do instalacji.

• #8 29 Lis 2009 09:08
    systemgaz
    Poziom 22  

Jedną z przyczyn szumu w rurach co. jest zastosowanie kotła kondensacyjnego do starej instalacji (Veissmann Vitodens 222 - szum w kaloryferach). Chodzi tu między innymi o zład wody, średnicę rur, nieodpowiednio wyliczoną i wykonaną instalację grzewczą, sztukowanie instalacji itd. Skutek? Hałas w rurach instalacji, niewykorzystanie w pełni możliwości technicznych kotła kondensacyjnego, niewielkie oszczędności paliwa itp.
    Co można poradzić?
    Wykonać instalację pod 1 kocioł, zastosować odpowiednią automatykę sterującą. Przykłady projektów instalacji pod kocioł kondensacyjny oraz funkcje automatyki na stronach producenta lub w najbliższym APH Viessmann.
    Tą sytuację można porównać do jazdy Mercedesem z trzeszczącą teściową i starą przyczepką na holu widoczną prawa - lewa we wstecznym lusterku. A miało być tak pięknie :)

• #9 29 Lis 2009 11:09
    mirrzo

systemgaz napisał:
    Jedną z przyczyn szumu w rurach co. jest zastosowanie kotła kondensacyjnego do starej instalacji.

Co ma piernik do wiatraka? Jesteś chyba jedynym przedstawicielem "Regionalnego Centrum Serwisowego ", który to twierdzi. Kocioł to tylko i aż źródło ciepła. Słyszałem również o "żyjątkach" w kominie, co wprowadzają go w wibracje.
    Przenieś się do "Radosnej twórczości instalatorów"

• #10 29 Lis 2009 12:05
    systemgaz
    Poziom 22  

Jak już coś cytujesz to cytuj całe zdanie. Twój komentarz jak zwykle tendencyjny.

systemgaz napisał:
    Jedną z przyczyn szumu w rurach co. jest zastosowanie kotła kondensacyjnego do starej instalacji. Chodzi tu między innymi o zład wody, średnicę rur, nieodpowiednio wyliczoną i wykonaną instalację grzewczą, sztukowanie instalacji itd.

mirrzo napisał:
    ... Co ma piernik do wiatraka? Jesteś chyba jedynym przedstawicielem "Regionalnego Centrum Serwisowego ", który to twierdzi. Kocioł to tylko i aż źródło ciepła. Słyszałem również o "żyjątkach" w kominie, co wprowadzają go w wibracje.
    Przenieś się do "Radosnej twórczości instalatorów"

Nie masz racji i tyle :)

• #11 29 Lis 2009 15:07
    J. Kleban
    Poziom 25  

Wrzaskum , czy moglbys narysowac schemat tego ogrzewania w rzucie poziomym , z uwzglednieniem roznicy poziomow rur i ich srednic?

Dodano po 2 [godziny] 19 [minuty]:

Jedna z przyczyn szumow w CO moze byc wadliwe wykonanie laczen tj. pominiecie tzw. gradowania koncowek rur po cieciu obcinakiem rolkowym , oraz przy podlaczeniu starej instalacji jesli stare rury sa wiekszej srednicy od nowych.
    Czyli zjawisko kawitacji powodujace zapowietrzanie ukladu, jesli lacze nie jest zbyt szczelne.

• #12 29 Lis 2009 15:55
    mirrzo

systemgaz napisał:

Nie masz racji i tyle :)

Czyli wszyscy nie mają racji - poza tobą.
    Powtarzam: kocioł jest źródłem ciepła, a nie "produktem" hałasów w instalacji. Zrozum to

• #13 29 Lis 2009 16:16
    systemgaz
    Poziom 22  

Mirrzo, czytaj ze zrozumieniem i nie czepiaj się fragmentu jak pijany płota. Moja wypowiedź dotyczy sytuacji opisywanej przez kolegę "wrzaskun". Szkoda mojego czasu na odpisywanie na twoje tendencyjne posty. Udzieliłem ogólnego wyjaśnienia wymieniając wiele przyczyn powstawania szumów w instalacji. Może przypomnę opis, wyjasnienie i poradę?

wrzaskun napisał:
    Witam

Mam potworny szum w kaloryferach po wymianie pieca na veissmann vitodens 222. Wcześniej miałem Saunier Duval w piwnicy i grzałem nim pierwsze piętro, jako że droga od pieca do 1 piętra była długa nowy piec veissmanna dałem na tej samej wysokości co ogrzewane pomieszczenia.

Są 2 strony domu do ogrzania, jedna idzie bezpośrednio od pieca na kaloryfery z wykorzystaniem 3-4 metrów rur, natomiast 2 strona idzie od pieca w dół do starej instalacji gdzie był piec i potem wraca do góry na 2 stronę budynku, zostało tak bo instalator obiecał a potem olał sprawę i nie podłączył bezpośrednio 2 strony budynku pod piec tylko wykorzystał stare rury.

W tej chwili mam szum w kaloryferach, wg mnie robią go bąbelki bo gdy odpowietrzam regularnie kaloryfer to widzę, że woda jest spieniona, niestety nie wiem co jest źródłem spienienia, temperatura na kotła jest zwykle 60-72 stopnie.

Instalator twierdzi, że to pompa ale ją wymienił i nic się nie zmieniło, potem wymyślił teorie że to wentylator mieszający gaz z powietrzem szumi i roznosi się po kaloryferach, a gdy się zakręci kaloryfer to szum ustaje, bo wg instalatora zaworem od kaloryfera można fale dźwiękową zatrzymać. Ponieważ nie mam już siły słuchać podobnych fanaberii piszę tu z prośbą o radę co to może być i jak się pozbyć tych szumów, odpowietrzam naprawdę często.

Jedną z przyczyn szumu w rurach co. jest zastosowanie kotła kondensacyjnego do starej instalacji (Veissmann Vitodens 222 - szum w kaloryferach). Chodzi tu między innymi o zład wody, średnicę rur, nieodpowiednio wyliczoną i wykonaną instalację grzewczą, sztukowanie instalacji itd. Skutek? Hałas w rurach instalacji, niewykorzystanie w pełni możliwości technicznych kotła kondensacyjnego, niewielkie oszczędności paliwa itp.
    Co można poradzić?
    Wykonać instalację pod 1 kocioł, zastosować odpowiednią automatykę sterującą. Przykłady projektów instalacji pod kocioł kondensacyjny oraz funkcje automatyki na stronach producenta lub w najbliższym APH Viessmann.

• #14 29 Lis 2009 16:26
    mirrzo

systemgaz napisał:
    niewykorzystanie w pełni możliwości technicznych kotła kondensacyjnego

Czytam ze zrozumieniem i zastanawiam się nad tą sprawą. Dochodzę do wniosku, że kocioł to źródło ciepła (nic się nie zmienia), a to co opisał kolega "wrzaskun" dobiega od instalacji. Zaproponuję zatem zamontowanie sprzęgła. Będzie wtedy jasne, skąd dochodzą szumy, a twoje odpowiedzi staną się nietendencyjne.
    Do wrzaskun: weź kijek z twardego drewna i przyłóż jeden koniec do ucha, a drugi do rury. Przemieszczając się po niej szybko znajdziesz źródło hałasu. Oby to nie był kocioł, bo będę musiał schylić głowę :D

• #15 29 Lis 2009 19:32
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

A co to za grzejniki są zamontowane? Nie mów tylko że konwektory.

• #16 29 Lis 2009 19:33
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

mirrzo napisał:
    ... weź kijek z twardego drewna i przyłóż jeden koniec do instalacji, a drugi do rury...

Hm. Próbowałem, ciężko tak zrobić i nic nie słychać, - ale jak się przyłoży do ucha, to tak, to wtedy słychać :D
    Jeszcze lepszy jest stetoskop. Pozdrawiam.

• #17 29 Lis 2009 19:42
    mirrzo

:D masz rację, wtedy słychać ;)
    Kijka prędzej znajdziesz w domu, niż stetoskop

• #18 29 Lis 2009 20:02
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Teraz na serio: szkoda, że Kol. wrzaskun nic nie odpisuje, w pierwszym poście napisał:

wrzaskun napisał:
    Instalator... wymyślił teorie,... gdy się zakręci kaloryfer to szum ustaje,

To nie jest nic głupiego, często przydławiony kaloryfer wprowadza szum do całej instalacji, zakręcając poszczególne odbiory, można łatwo zlokalizować źródło szumu.
    Jak się mylę, to schylę głowę razem z Tobą mirrzo :cry:

• #19 30 Lis 2009 20:26
    wrzaskun
    Poziom 14  

rurki mają 1.5cm średnicy zewnętrznej przy kaloryferach, pod kaloryferami mają 1.8cm, a przy kotle 2.2cm

kija mam ale sprawdziłem stetoskopem, wyszło na to że im bliżej kotła tym głośniej, ze znaczną przewagą hałasu dla rur powrotu, ale również kaloryfer drabinkowy w ubikacji całkiem głośno śpiewa gdy jest odkręcony, a specjalnie go jeszcze odpowietrzyłem mając nadzieje że trochę ucichnie. Podobnie reszta kaloryferów jak zostanie odkręcona to głośniej śpiewa.

Przekroju nie narysuje bo większość idzie w ścianie, jeśli chodzi o instalacje to rury są wykorzystane te co były kiedyś, kiedy nie szumiało z piecem Duval-a. Różnica wysokości tych rurek co lecą z jednej strony bez sensu do piwnicy i wracają to standardowa wysokość piwnica - 1 piętro (myślę ze jakieś 6 do 7 metrów) na tej stronie jest trochę głośniej.

Nie mam auto-odpowietrzników chyba że takowy znajduje się przy samym kotle i jest schowany.

Mi to wygląda, że szumi wszystko, kaloryfery mają wyższy ton a rury niższy, skoro zakręciłem wszystkie kaloryfery likwidując szum wysoki to został niski, wyłączę piec to nastaje cisza :)

• #20 30 Lis 2009 20:54
    J. Kleban
    Poziom 25  

Wie nie wlaczaj pieca :-) a odkrec wszystkie kaloryfery.

• #21 03 Gru 2009 13:35
    gazokizior
    Poziom 13  

A czy jest zawór różnicowy gdzieś zainstalowany?

• #22 03 Gru 2009 22:35
    mirrzo

Po kiego ten zawór miałby tu być zamontowany?

• #23 04 Gru 2009 21:50
    wawrzeczko_t

Jak szumi w instalacji to wg mnie należy zmniejszyć prędkość przepływu wody w instalacji. Należy to w tym przypadku zrobić poprzez zmniejszenie biegu pompy (pod pokrywką w pompie kotłowej).

• #24 04 Gru 2009 22:34
    gayetan
    Poziom 17  

Ludzieeeeeee... o czym wy tu piszecie? Próbujecie rozwiązać problem metodą prób i błędów? To tak jak by podawać choremu przypadkowe lekarstwa z nadzieją, że któreś w końcu pomoże.
    1/Kolego, narysuj (lub umieść tu) schemat hydrauliczny tej instalacji.
    2/ Napisz jakie masz grzejniki,
    3/ Podaj rodzaj pompy obiegowej zastosowanej w instalacji,
    4/ Podaj nastawy...
    5+ generalnie podaj jak najwięcej szczegółów...
    Przyczyn szumów w instalacji hydraulicznej może być całe mnóstwo - od zapowietrzonej instalacji do złego doboru głowic termostatycznych (są - czy ich nie ma? ..i jeśli tak to jakie?), złego zkryzowania, złego doboru kotła do instalacji hydraulicznej, złego wykonania instalacji, etc....
    Przyczyn zapowietrzenia instalacji hydraulicznej może być kilka ( przynajmniej) - od nieszczelnego układu (np. pompa obiegowa zasysa powietrze - bo zapewne orientujesz się, że ciśnienie w całej instalacji nie jest jednakowe - ze względu na opory przepływu przez przewody hydrauliczne, lub choćby dla tego, że przed pompą jest niższe a za pompą wyższe. Ważne może okazać się miejsce umieszczenia pompy obiegowej. Może być zbyt małe ciśnienie dyspozycyjne. -Aż po uwalnianie się pęcherzyków powietrza z wody grzewczej spowodowane kawitacją. Itp. itd.... Instalację odpowietrza się za pomocą 'silnej ' pompy a nie pomp obiegowych i odpowietrzników - tu rzeczywiście mógłby pomóc separator powietrza - ale nie byle jaki, tylko przyzwoity - np.Spirovent ( nie jestem przedstawicielem producenta i nie chcę Ci nic sprzedać ani zasugerować!!! Przedtem należy wykonać próbę szczelności instalacji - na podwyższonym ciśnieniu - przez pewien czas -od tego są normy - ale kto by je stosował?. A odpowiednie skryzowanie instalacji? Jest odpowiednio skryzowana? A to pytanie o zawór kompensacyjny różnicy ciśnień - bo tak to się nazywa to już groteska. Bo taki zawór jest w większości przypadków potrzebny - choć 'doświadczeni hydraulicy' go raczej nie stosują- no bo po co zwiększać koszty instalacji. A, i trzeba wiedzieć, że taki jest i do czego służy!!! 'No bo na ten przykład' - jeśli masz głowice termostatyczne na grzejnikach i wszystkie one się 'przymkną' - bo ciepło - to którędy ma popłynąć czynnik grzewczy i jaki będzie wtedy przepływ (strata ciśnienia na instalacji)? Można 'oczywiście' zrobić bypass - ale... czynnik grzewczy ma płynąć przez grzejniki a nie przez bypass!!!! Ludzieeeee... chcecie rozwiązać problem czy sobie pokonwersować? Bo to wielka różnica.
    P.S.
    Jeśli masz obieg wysokotemperaturowy - bo piszesz, że masz temperaturę na kotle 60 i więcej stopni to po co Ci kocioł kondensacyjny? Kondensacja zachodzi w temperaturze do 50-ciu kilku stopni ( przeważnie 52-54 C). Wyrzucone pieniądze!!!
    PS.2
    Co do starych instalacji i kotłów kondensacyjnych.... to akurat - duży zład wody jest 'wielkim przyjacielem' kotłów kondensacyjnych - to dla jednego z 'kolegów' opisujących możliwe przyczyny szumów...

• #25 04 Gru 2009 22:42
    wawrzeczko_t

Przynajmniej Ty powiedziałeś chyba prawie wszystko. Na taką wypowiedź od dawna czekałem. Naprawdę super. Pozdrawiam.

• #26 05 Gru 2009 00:02
    mirrzo

Sporo prawdy, ale bez euforii :D
    Na "odległość" jednak się nie da :(
    Reszta OK

• #27 05 Gru 2009 09:34
    systemgaz
    Poziom 22  

gayetan napisał:
    Co do starych instalacji i kotłów kondensacyjnych.... to akurat - duży zład wody jest 'wielkim przyjacielem' kotłów kondensacyjnych - to dla jednego z 'kolegów' opisujących możliwe przyczyny szumów...

Kolego "gayetan" twój przydługi elaborat opisuje, to co już zostało napisane (tylko tyle, że ogólnie) w tym temacie. Czyli twoja wypowiedź nie zawiera nic nowego, żadna rewelacja. Można powiedzieć, że przepisana z wyszukiwarki internetowej.
    A jeśli chodzi o "wielkiego przyjaciela" zład wody i zakup kotła kondensacyjnego Vitodens do starej instalacji, to chętnie poczytam twoje "techniczne" uzasadnienie: O zbawiennym wpływie zładu wody w starej instalacji (w tym konkretnym przypadku) na powstające hałasy w sztukowanej instalacji z kotłem kondensacyjnym Vitodens.

Właściwie obliczona i wykonana instalacja pod kocioł kondensacyjny nie sprawia tyle kłopotów. Wtedy inwestor ma konkretne i wymierne korzyści z inwestycji w kotłownię kondensacyjną: cichą pracę instalacji, efektywne spalanie i oszczędności na rachunkach za gaz.

mirrzo napisał:
    Po kiego ten zawór miałby tu być zamontowany?

Kpienie (...słówko: kiego) z oczywistego stosowania zaworów różnicowych w instalacjach jest dowodem na tendencyjne posty.

• #28 05 Gru 2009 10:41
    gayetan
    Poziom 17  

Widzisz kolego,
    doświadczony serwisie fabryczny, autoryzowany z centrum serwisowego - a wiesz na jaki case odpowiadasz? Spytałeś o schemat hydrauliczny? Może i tobie by czasem przydało się czegoś dowiedzieć - choćby nawet z 'internetu'. Kolega ma kłopot od przynajmniej roku. Pomogłeś coś mimo 'potężnej wiedzy'? Raczej chyba nie skoro pojawiają się kolejne posty.
    Jeśli chcesz się o kimś wypowiadać to może byś sprawdził z kim masz do czynienia. Mam drogi 'doświadczony' przyjacielu zarówno wykształcenie - dość przyzwoite w tej dziedzinie jak i duże doświadczenie praktyczne. ...i wielokrotnie poprawiałem instalacje po ingerencjach 'tzw' doświadczonych serwisantów...
    Pokory chłopie i wyluzuj bo jakoś do tej pory nie pomogłeś mimo przeogromnej wiedzy...
    P.S.
    Słówka '..kiego' nie znalazłem nigdzie w swoim poscie. Zalecam powolne czytanie ze zrozumieniem..
    P.S.2
    Napisałeś kilka odpowiedzi w tym wątku. Raczej bardzo ogólnie i byłoby do czego się przyczepić. Za każdym razem masz do kogoś pretensję. Może raczej obejrzyj jakiś serial w telewizji. Nie zmuszaj się. Posty nie są obowiązkowe. Masz jakiś problem z poczuciem własnej wartości?

systemgaz napisał:
    gayetan napisał:

Kolego "gayetan" twój przydługi elaborat opisuje, to co już zostało napisane (tylko tyle, że ogólnie) w tym temacie. Czyli twoja wypowiedź nie zawiera nic nowego, żadna rewelacja. Można powiedzieć, że przepisana z wyszukiwarki internetowej.
    A jeśli chodzi o "wielkiego przyjaciela" zład wody i zakup kotła kondensacyjnego Vitodens do starej instalacji, to chętnie poczytam twoje "techniczne" uzasadnienie: O zbawiennym wpływie zładu wody w starej instalacji (w tym konkretnym przypadku) na powstające hałasy w sztukowanej instalacji z kotłem kondensacyjnym Vitodens.

Właściwie obliczona i wykonana instalacja pod kocioł kondensacyjny nie sprawia tyle kłopotów. Wtedy inwestor ma konkretne i wymierne korzyści z inwestycji w kotłownię kondensacyjną: cichą pracę instalacji, efektywne spalanie i oszczędności na rachunkach za gaz. Kpienie (...słówko: kiego) z oczywistego stosowania zaworów różnicowych w instalacjach jest dowodem na tendencyjne posty.

• #29 05 Gru 2009 16:45
    systemgaz
    Poziom 22  

systemgaz napisał:
    ... A jeśli chodzi o "wielkiego przyjaciela" zład wody i zakup kotła kondensacyjnego Vitodens do starej instalacji, to chętnie poczytam twoje "techniczne" uzasadnienie: O zbawiennym wpływie zładu wody w starej instalacji (w tym konkretnym przypadku) na powstające hałasy w sztukowanej instalacji z kotłem kondensacyjnym Vitodens...

Jak widać "gayetan" niewiele wie (tyle co z wyszukiwarki) i zamiast napisać techniczne uzasadnienie o co go proszą, to woli pisać inwektywy o mnie i firmie w której pracuję. W sumie tyż ekstra :)

• #30 05 Gru 2009 18:32
    gayetan
    Poziom 17  

Marsz chłopie rację. Tyś jest najmądrzejszy. Tyś królem wszystkich serwisantów. Poczytaj sobie jednak materiały firmowe takich firm jak Vaillant, Junkers, Wolf, Broetje, DeDietrich, Saunier Duval jak również Viessman i Buderus które mówią na temat zładu wody w instalacji z kotłami kondensacyjnymi. I zapewne nie pomylisz strumienia przepływu czynnika grzewczego z pojemnością cieplną układu. Bo zapewne doskonale znasz się na termodynamice i mechanice płynów. Jeśli wydaje ci się, że jesteś najmądrzejszy a twoja firma najlepsza. Masz rację!!! Tak ci się tylko wydaje!!!

systemgaz napisał:
    systemgaz napisał:
    ... A jeśli chodzi o "wielkiego przyjaciela" zład wody i zakup kotła kondensacyjnego Vitodens do starej instalacji, to chętnie poczytam twoje "techniczne" uzasadnienie: O zbawiennym wpływie zładu wody w starej instalacji (w tym konkretnym przypadku) na powstające hałasy w sztukowanej instalacji z kotłem kondensacyjnym Vitodens...

Jak widać "gayetan" niewiele wie (tyle co z wyszukiwarki) i zamiast napisać techniczne uzasadnienie o co go proszą, to woli pisać inwektywy o mnie i firmie w której pracuję. W sumie tyż ekstra :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME