Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Najprostszy radioodbiornik - trochę drutu, dioda i słuchawka

Yuki7 17 Jan 2009 12:34 34713 33
 • #31
  rejestr007
  Level 17  
  A kiedyś dzieci mogły takich informacji dowiedzieć się ze świetnego pisemka, jakim było "ABC Techniki" lub znakomitych książek "ABC Radia" i "ABC Telewizji"! Gdzie śmieszne ludziki w postaci elektronów pokazywały w prosty sposób jak to działa! Książki takie można było znaleźć prawie w każdej bibliotece, nawet wiejskiej! A dziś trzeba aż zagranicznych portali... :(
 • #32
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Ja dostałem ostatnio detefon (a nawet trzy:) ), taki jak był na poprzedniej stronie. Niestety bez kryształka, więc miast niego zastosowałem na razie diodę germanową DOG11. Mieszkam w Warszawie, na Saskiej Kępie. Uziemienie- do kaloryfera, antena-około 15 metrów anteny między drzewami. W godzinach 8-18, gdy chodzi stacja w Raszynie radio gra ze słuchawkami 2kΩ bardzo wyraźnie.
  Gdy Raszyn milknie po osiemnastej, słychać cichutko inne stacje.
  Jak łatwo policzyć, natężenie pola ze stacji w Raszynie (200kW) w miejscu mojego zamieszkania wynosi E=100mV/m. Być może drzewa i budynki osłabiają nieco, ale aby na kryształku odbierać trzeba te kilkadziesiąt mV/m.
  Jeśli będziecie sami budować takie radia to z doświadczenia powiem, że lepiej sprawdzą się cewki powietrzne o dużej średnicy (5-8 cm) niż cewki z rdzeniem ferrytowym.
  Lepiej dać cewkę o większej indukcyjności i mniejszy kondensator niż odwrotnie. W skrajnym przypadku może kondensatora nie być-wystarczy pojemność anteny (tak jak rysował jeden z przedmówców).
  Pożądane są odczepy na cewce. Pozwolą łatwo dobrać warunki pracy z posiadaną anteną i słuchawkami. Najlepsze są takie 2-4kΩ.
  I jeszcze jedno: kryształek może być nawet nieco lepszy od diody germanowej. Dioda wymaga te 0,1-0,2V żeby się otworzyć. Kryształek jeszcze mniej.
 • #33
  dominik3004
  Level 14  
  Do kolegi -uzi-. Ten zegarek z poprzedniej strony to fajny patent tylko ta konstrukcja coś duża. Nie dałoby się zrobić tego z plasterkiem cebuli i ziemniaka?
 • #34
  Gizmoń
  Level 28  
  Niedawno zrobiłem odbiornik kryształkowy i nie mogę się zgodzić z kilkoma tutejszymi wypowiedziami.

  Radyjko składa się z cewki bez odczepów o ruchomym rdzeniu, trzech kondensatorów, detektora i słuchawek radiowych 2000Ω. Jest na stałe wstrojone na 225kHz (PR1).

  Najprostszy radioodbiornik - trochę drutu, dioda i słuchawka

  Do masztów w Solcu Kujawskim mam równo 222km w prostej linii. Rozpiąłem antenę o długości 22m na wysokości 8,5m prostopadle do nadajnika, a uziemienie to stalowy cynkowany drut o średnicy 4mm wbity na 40cm w ziemię (taki do podwieszania płyt gipsowo-kartonowych). Radio gra głośno i wyraźnie, nic nie szumi, bardzo przyjemnie się go słucha.

  Wymieniłem detektor (diodę germanową z ostrzem wolframowym DG52) na krzemową 1N4148, i nie zauważyłem większych zmian. Grało tak samo dobrze. Gdy wymieniłem diodę na kryształek, to w zależności od miejsca styku radio grało ciszej lub głośniej, ale nie udało mi się uzyskać tak dobrego odbioru jak na diodzie.