Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najprostszy radioodbiornik - trochę drutu, dioda i słuchawka

Yuki7 17 Sty 2009 12:34 32301 33
 • #31
  rejestr007
  Poziom 17  
  A kiedyś dzieci mogły takich informacji dowiedzieć się ze świetnego pisemka, jakim było "ABC Techniki" lub znakomitych książek "ABC Radia" i "ABC Telewizji"! Gdzie śmieszne ludziki w postaci elektronów pokazywały w prosty sposób jak to działa! Książki takie można było znaleźć prawie w każdej bibliotece, nawet wiejskiej! A dziś trzeba aż zagranicznych portali... :(
 • TermopastyTermopasty
 • #32
  AlekZ
  Specjalista - lampy próżniowe
  Ja dostałem ostatnio detefon (a nawet trzy:) ), taki jak był na poprzedniej stronie. Niestety bez kryształka, więc miast niego zastosowałem na razie diodę germanową DOG11. Mieszkam w Warszawie, na Saskiej Kępie. Uziemienie- do kaloryfera, antena-około 15 metrów anteny między drzewami. W godzinach 8-18, gdy chodzi stacja w Raszynie radio gra ze słuchawkami 2kΩ bardzo wyraźnie.
  Gdy Raszyn milknie po osiemnastej, słychać cichutko inne stacje.
  Jak łatwo policzyć, natężenie pola ze stacji w Raszynie (200kW) w miejscu mojego zamieszkania wynosi E=100mV/m. Być może drzewa i budynki osłabiają nieco, ale aby na kryształku odbierać trzeba te kilkadziesiąt mV/m.
  Jeśli będziecie sami budować takie radia to z doświadczenia powiem, że lepiej sprawdzą się cewki powietrzne o dużej średnicy (5-8 cm) niż cewki z rdzeniem ferrytowym.
  Lepiej dać cewkę o większej indukcyjności i mniejszy kondensator niż odwrotnie. W skrajnym przypadku może kondensatora nie być-wystarczy pojemność anteny (tak jak rysował jeden z przedmówców).
  Pożądane są odczepy na cewce. Pozwolą łatwo dobrać warunki pracy z posiadaną anteną i słuchawkami. Najlepsze są takie 2-4kΩ.
  I jeszcze jedno: kryształek może być nawet nieco lepszy od diody germanowej. Dioda wymaga te 0,1-0,2V żeby się otworzyć. Kryształek jeszcze mniej.
 • TermopastyTermopasty
 • #33
  dominik3004
  Poziom 14  
  Do kolegi -uzi-. Ten zegarek z poprzedniej strony to fajny patent tylko ta konstrukcja coś duża. Nie dałoby się zrobić tego z plasterkiem cebuli i ziemniaka?
 • #34
  Gizmoń
  Poziom 28  
  Niedawno zrobiłem odbiornik kryształkowy i nie mogę się zgodzić z kilkoma tutejszymi wypowiedziami.

  Radyjko składa się z cewki bez odczepów o ruchomym rdzeniu, trzech kondensatorów, detektora i słuchawek radiowych 2000Ω. Jest na stałe wstrojone na 225kHz (PR1).

  Najprostszy radioodbiornik - trochę drutu, dioda i słuchawka

  Do masztów w Solcu Kujawskim mam równo 222km w prostej linii. Rozpiąłem antenę o długości 22m na wysokości 8,5m prostopadle do nadajnika, a uziemienie to stalowy cynkowany drut o średnicy 4mm wbity na 40cm w ziemię (taki do podwieszania płyt gipsowo-kartonowych). Radio gra głośno i wyraźnie, nic nie szumi, bardzo przyjemnie się go słucha.

  Wymieniłem detektor (diodę germanową z ostrzem wolframowym DG52) na krzemową 1N4148, i nie zauważyłem większych zmian. Grało tak samo dobrze. Gdy wymieniłem diodę na kryształek, to w zależności od miejsca styku radio grało ciszej lub głośniej, ale nie udało mi się uzyskać tak dobrego odbioru jak na diodzie.