Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizacji-Jak to zrobić,

13 Sty 2009 12:04 1299 6
 • Poziom 9  
  Witam
  Mam takie pytanko, mam w zbiorniku 2 grzałki po 9kW 3fazowe, obie włączane są z jednym przełącznikiem (ale maja każda swoje zabezpieczenie).Na grzałkach są termostaty wiec grzałki w zależności od zapotrzebowania włączają się. Jak zrobić sygnalizację świetlna na szafie żeby wiedzieć która grzałka chodzi,zasilanie jest podane cały czas na obie grzałki.
  proszę o porade
 • Szafy RackSzafy Rack
 • Poziom 31  
  Trochę nie zrozumiałem opisu sterowania grzałkami: Całe urządzenie ma jeden główny i wspólny włącznik-wyłącznik zasilania? Są dwa niezależne termostaty?

  Czy zasilanie grzałek jest włączane bezpośrednio stykami termostatów, czy też zastosowano styczniki pośredniczące?

  Jeżeli są styczniki trójfazowe, to mogą one mieć dodatkowe pojedyncze styki o mniejszej obciążalności, przeznaczone właśnie do sterowania pomocniczymi obwodami, np. świetlną sygnalizacją stanu włączenia obwodu

  Jeżeli termostaty bezpośrednio łączą zasilanie grzałek i mają tylko po trzy styki typu stycznikowego, czyli nie przełączne, to może trzeba wprowadzić do obwodów wyjściowych termostatów przekaźniki i styczniki pośredniczące, np. przekaźniki z trzema kompletami styków przełączalnych. Jeden styk włączałby stycznik zasilania grzałek, drugi obwody sygnalizacji, a trzeci byłby na zapas

  Jeżeli nie masz możliwości zmian w obwodach, to może udałoby się zastosować w przewodach zasilania grzałek jakieś bezstykowe czujniki prądu (nie napięcia), czyli coś w rodzaju mierników cęgowych

  Na razie tyle udało mi się wydumać "na odległość" bez znajomości schematu ideowego
 • Szafy RackSzafy Rack
 • Poziom 9  
  Stycznik jest 1, po załączeniu stycznika, napiecie jest podawane na oba zabezpieczenia grzałek jednocześnie, a z zabezpieczeń wychodzi przewód bezpośrednio na grzałki. Problem właśnie w tym żę prąd jest cały czas podawany na grzałki(termostat na grzałkach załącza i wyłącza) a sygnalizację można chyba tylko zrobić na podstawie natężenia prądu jaki pobiera grzałka w danej chwili(coś w rodzaju amperomierza diodowego).wW jaki sposób można zrobić tą sygnalizację?
 • Poziom 36  
  Taką funkcję pomiaru prądu grzałek i sygnalizacji mają niektóre regulatory temperatury np.OMRON E5CN. Na ale to niestety jest już pewien koszt. Do takiego regulatora dokupuje się jeszcze odpowiedni przekładnik prądowy.
 • Poziom 31  
  Jeszcze przypomniał mi się sposób, który kiedyś widziałem na jednym urządzeniu grzewczym dużej mocy i chociaż było jednofazowe, to zasada działania może mieć zastosowanie w różnych maszyneriach

  Otóż, mierzono napięcie na odcinku przewodu zasilania rzędu 1 metra razem ze stykami.

  "Knif" polegał na tym, że przy przepływie dużego prądu zasilania, na takim fragmencie obwodu, który przecież nie ma zerowej oporności czynnej, występuje spadek napięcia wystarczający do wzbudzenia różnicowego czujnika napięciowego.

  W tym urządzeniu, które widziałem, a było zasilane napięciem przemiennym, mógł być jakiś prostownik i elektroniczny wzmacniacz różnicowy lub odpowiednik elektromechaniczny (np. podobny do wyzwalacza różnicowo-prądowego). Tego nie wiem, bo całość miała postać metalowej puszeczki z listwą zaciskową i była połączona kabelkami z obwodami głównymi nagrzewnicy.

  Zresztą podobna zasadę opisano także jako sposób zabezpieczania zasilaczy laboratoryjnych przed przeciążeniem wyjścia. Mierzono napięcie na stabilnym oporniku o ułamkowej wartości, podawano je na wejście komparatora z histerezą, a ten sterował obwodami zabezpieczającymi.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Widziałem kiedyś na forum opis sposobu wykrywania przepływu prądu, polegający na owinięciu przewodem zasilającym (drutem w emalii) rurki kontaktronu i badanie stanu (zwarte/rozwarte) jego styków.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 31  
  Uzupełnienie

  W Radioelektroniku z 2008 roku, numer 10, strona 20, w artykule "Sygnalizator włączenia urządzenia dużej mocy" opisano układ z czujnikiem z transformatorka sieciowego o mocy kilku VA, wykrywający "duży" prąd z odległości kilkunastu centymetrów. Nie napisano wartości natężenia prądu, ale można założyć, że chodzi o wartości "domowe", czyli np. odpowiadające grzałce pralki, ogrzewacza wody, żelazka, nagrzewnicy powietrza itp.

  Transformator czujnika ma otwarte uzwojenie wtórne, natomiast do uzwojenia pierwotnego dołączono prostownik Graetza bez kondensatora. Wyjście prostownika wchodzi na wejście nieodwracające wzmacniacza operacyjnego CA3140, pracującego jako komparator bez sprzężenia zwrotnego.

  Do wejścia odwracającego dołączono napięcie odniesienia z potencjometru 1M przez opornik 1M. Na wyjściu komparatora jest dzielnik 100R/1k sterujący bezpośrednio bazą tranzystora BC548 z obciążeniem 1k w kolektorze i emiterem dołączonym do masy.

  Dalej jest generator 15 minutowego sygnalizatora dźwiękowego z układem CMOS 4060 (dzielnik z generatorem RC), ale opisane wyjście tranzystora można połączyć z innym układem wykonawczym, stosownie do potrzeb.

  Zasilanie układu to 9VDC.