Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka moc kotła gazowego?

13 Sty 2009 14:30 11554 8
 • Poziom 9  
  Mam pytanko. Jaką moc powinien mieć kocioł gazowy, przy powierzchni domu ok 200-250 m2 (wysokość pomieszczeń około 2.8 m)? Dom w zabudowie szeregowej, grube ściany z cegły, ocieplony 10 cm styropianu, nowe okna drewniane. Dach po remoncie 10 lat temu, ale nie dam głowy czy dobrze zaizolowany(robił poprzedni właściciel). Instalacja CO stara, grzejniki żeliwne. Mam jednofunkcyjnego Junkersa Eurostar ZSE 24 kW z zasobnikiem. Instalator pieca ustawił moc 18kW. Czy to odpowiednia wartość? Czy jak moc jest za mała, to może miec jakies konkretne skutki?
 • Poziom 13  
  Witam.To 18kw do 200m² może jeszcze na siłę być,ale przy 250m² to
  trochę mało.Powinno być 22-24kv.
 • Poziom 9  
  A czy podniesienie mocy kotła spowoduje istotne zwiększenie zużycia gazu?
 • Poziom 20  
  Witam!
  siwy napisał;Czy jak moc jest za mała, to może mieć jakieś konkretne skutki?
  Może Ci być za zimno innych skutków nie będzie.
 • Poziom 14  
  ja rozumuje w ten sposob , że mniejsza moc kotła daje ta samo ciepło tylko potrzebuje troche więcej czasu do pełnego nagrzania instalacji.
  chyba robi to mniejsza ilością gazu.
 • Poziom 19  
  Ja uważam że serwisant ustawił dobrze,należało by to wyliczyć jakie jest zapotrzebowanie na ciepło ale z tego co napisałeś dom jest dobrze ocieplony
  więc jeśli CI dobrze pracuje to nie zmieniaj .
 • Poziom 9  
  Zalezy co rozumieć pod pojęciem dobrze pracuje... Mi chodzi o kompromis między komfortem a ekonomią. Jak uważacie, czy dobowe zuzycie na poziomie 18 m3 w ostatnich dniach (dzień 0 st, noc -10 st) to wartość do przyjęcia przy takiej powierzchni domu? Na regulatorze mam ustawione w dzień 19,5 st, tryb oszczędzania 18,5 st, włączany na noc i na kilka godzin w dzień.
  Jeszcze jedno pytanie. Co sądzicie o wymianie grzejników na jakieś o mniejszej pojemności. Czy taka wymiana spowoduje mniejsze zuzycie gazu, czy nie ma sensu wymieniac?
 • Poziom 13  
  wymiana grzejników spowoduje ich szybsze rozgrzewanie ale i szybsze stygnięcie choć mniej wody do ogrzania to mniej gazu zużyte, co do mocy to wszystko zależy jaką masz temperature w pomieszczeniach, jeżeli jest wystarczająca to nie ma sensu zwiększać mocy kotła ale jeśli jest zbyt zimno tzn kocioł nie dogrzewa to należy tę moc podnieść
 • Poziom 19  
  Masz grzejniki żeliwne ,jeśli ich ilość jest duża czyli mają moc przewymiarowaną to ich nie ruszaj.Uważam że przy dużej pojemności cieplnej tych grzejników instalacja pracuje lepiej.
  Ja mam starą instalację (rury stalowe) nowe grzejniki panelowe i trochę aluminiowych i uważam że nic więcej nie trzeba zmieniać.
  Ale jeśli tych grzejników jest mało to jaką masz temperaturę czynnika grzewczego ?
  Grzejniki żeliwne mają zwiększony opór cieplny i przy małej ilości zwiększają Ci się straty.
  Wymianę grzejników zawsze możesz zrobić.Zrób bilans dobowy,tygodniowy i miesięczny zużycia gazu (ja w sam raz też to robię )i porównaj z sąsiadami .To wtedy będziesz wiedział.Tak wstępnie jeśli ogrzewasz te 200 - 250 m²
  to chyba jest dobrze.
  Poczytaj na temat audytów energetycznych.