Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Walentynkowy zegar z budzikiem RGB

hetm4n 13 Sty 2009 15:07 12572 25
  • Walentynkowy zegar z budzikiem RGB

Witam, otóż za miesiąc walentynki, więc postanowiłem zrobić zegareczek walentynkowy, oczywiście mimo że projekt zakończony, moja luba dostanie go dopiero w walentynki. Zegarek oparty na układzie LM8560. Główna płytka i wyświetlacz pochodzą z odzysku, po jakimś starym radio-budziku :D płytka z przyciskami oraz płytka z mikrokontrolerem zostały przezemnię wytrawione. Pleksa została wycięta na kształt serca, wywierciłem otworki, i wygiąłem ją podgrzewając opalarką. całość jest podświetlona 2 diodami RGB 5mm. Program napisany przez kolegę z klasy w basic'u. Zdecydowałem się nie stosować baterii podtrzymującej, ponieważ zegarek szybko się ustawia.

FOTKI:
    Walentynkowy zegar z budzikiem RGBWalentynkowy zegar z budzikiem RGBWalentynkowy zegar z budzikiem RGB
    Walentynkowy zegar z budzikiem RGBWalentynkowy zegar z budzikiem RGBWalentynkowy zegar z budzikiem RGB

FILMIK:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    hetm4n
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: elektronik/automatyk
    hetm4n napisał 635 postów o ocenie 343, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Ruda Śląska. Jest z nami od 2007 roku.
    grzes378
    Poziom 10  
    Pomysł zaiste ciekawy ale mama wątpliwości co do tych kabelków nie dałoby się ich tak trochę upiąć.
    BTW może by tak wygrawerować takie ładne "I love you" albo coś w tym stylu:?: Z tym podświetleniem da to ciekawy efekt.
    Venom007
    Poziom 27  
    A może dało by je rade wsadzić w koszulki termokurczliwe?
    Czasu jeszcze sporo :D może by dało rade dopracować obudowe? tzn tam z tyłu jakaś przyciemniona plexi?
    Nie chce wyjść na czepialskiego bo projekt bardzo mi się podoba ale można jeszcze dopracować szczegóły Pozdrawiam.
    M. S.
    Poziom 34  
    Twoja luba może się nie poznać na pięknie płytek drukowanych obsadzonych elementami i ładnie polutowanych. Kobiety nie mają aż tak artystycznego podejścia. Trzeba by jednak wymyślić jakąś obudowę. Może jest jakaś ładna mydelniczka w kształcie serca.
    maly.borkowo
    Poziom 15  
    Niedawno zrobilem coś podobnego, zegarek (niestety kit, bo programowanie jest mi poki co dosc obce :(, a chcialem aby bylo to funkcjonalne), w moim projekcie użyłem normalnej obudowy ze sklepu w ktorej wycialem rowek i wsadzilem tam serce z plexi (nie widać w ogóle dolnego "czubka" ale i tak nie jest źle) chciałem jeszcze pomalować je od tyłu na czerwono ale nie starczyło mi czasu, a także myślałem o podświetleniu diodą RGB co dałoby delikatną kolorową poświatę. Ale nie wyszło mi to tak pięknie aby było warte wstawienia na elektrodę :P zastosowałem tam jeszcze taki plastikowy pojemniczek którym zakryłem płytkę z wyświetlaczami a więc nie ma widać nic oprócz 3 kolorowych tasiemek co źle nie wygląda :) Pozdrawiam, Mały
    hetm4n
    Poziom 20  
    M. S. jak ty dokładnie się to wyobrażasz? przykryć tą mydelniczką wyświetlacz? takie coś odpada, oszpeci to ten zegarek (sistra doradziła jak lepiej wygląda, przykryłem pudełkiem plastikowym część wyświetlacza i przycisków, i powiedziała ze lepiej wygląda bez, ale właśnie mam zamiar dać przyciemnioną plekse zakrywającą procek. Czasu jeszcze dużo wiec coś się jeszcze wymyśli z tym. Mam podobny zegarek też na pleksie tylko ze w kształcie kwadratu i na innym układzie, mojej dziewczynie się bardzo podoba mimo że według mnie tragicznie on wygląda :D Co do płytek drukowanych niema wzorów, bo układ pochodzi z innego zegarka, idealnie był dopasowany więc nie zawracałem sobie głowy robieniem nowych płytek.
    bigim
    Poziom 10  
    Projekt ciekawy, ale z tymi kabelkami trzeba zrobić porządek.Może dasz radę włożyć te dwa przewody (które idą od dolnej płytki do modułu wyświetlacza) w przejrzysty wężyk, zrobić z niego mniejsze serce na tle dużego i podłączyć diody RGB tak by powstał z niego neon.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Tomekddd
    Poziom 23  
    witam
    fajny zegarek ale proponuje dać przyciski sterujące na dół przed diodami rgb to nie będą tak sterczeć i przydałoby się coś wygrawerować bo taka pusta plexa kiepsko wygląda a do tego grawerowany napis lepiej by było widać dzięki podświetleniu.
    Z tyłu wyświetlacza led proponuję zrobić obudowę będzie lepiej wyglądać, jak widze w środku jest jakiś metalowy pręt można by przewody do wyświetlacza w nim puścić, a do diod rgb znacznie skrócić i przeciągnąć pod spodem.
    wyłącznik również przeniósłbym za płytkę sterownika bo bardzo wystaje a i tak często się go nie będzie używać.

Dodano po 2 [minuty]:

aha i procek możesz dać mniejszy np jakiś attiny (ale nie wiem jak jest z kodem czy sie zmieści)
    hetm4n
    Poziom 20  
    ten metalowy pręt służy do podparcia by nie złamać pleksy przy ustawianiu zegarka(pleksa 2mm jest delikatna) rozpatrzałem taką opcję by tam pociągnąć kabelki no ale niestety trochę ich za dużo a pręt jest małej średnicy.Serce wycinałem wyrzynarką. Procek to attiny2313, taki akurat miałem pod ręką :D
    M. S.
    Poziom 34  
    Cytat:
    przykryć tą mydelniczką wyświetlacz?

O takie rady mnie nie posądzaj. Oczywiście wystawiłbym przez otwór tą bardziej reprezentacyjną część wyświetlacza.
    OK jeśli niewiaście podobają się gołe płytki to powinieneś być z niej zadowolony, bo nie będzie ci w przyszłości robić wymówek o jakichś twoich bezsensownych zabawkach. W końcu są kobiety, które kochają się w takich szpejach. Niestety stanowią raczej wyjątek.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    szczupx
    Poziom 19  
    Podobnie jak M.S. myślę, że Twoja luba nie pozna się na pięknie ścieżek drukowanych, nutce tajemniczości plątanki przewodów, i wybitnie metafizycznym wskrzeszeniu z umarłych wyświetlacza.
    No niestety całość wygląda dość odpustowo i badziewnie, ja bym tego kobiecie nie dał.
    Ale sam pomysł podświetlonego serca z pleksi nie jest głupi. Podstawka z prawdziwego drewna, z ukrytymi w niej diodami RGB i układem płynnie zmieniającym kolor.
    A jak jeszcze wygrawerujesz Jej i swoje imię, to laska padnie z wrażenia :D
    kaldachar
    Poziom 14  
    Pomysł zaiste spowoduje że "laska padnie z wrażenia". Grawer możesz wykonać lutownicą . Z tym "serduszkiem" będzie się doskonale komponował. Konstrukcja przemyślana i dopracowana w każdym względzie. Walory estetyczne pozostawiam do oceny "lasce" ; nie o to tu chodzi. Proponuje zakupić naklejki z małymi aniołkami i nakleić na to cudowne "serduszko". Pamiętaj że im więcej tym szybciej "laska padnie z wrażenia" Smile. Ocena 5/5 za odwagę wręczenia tego "lasce" Smile

P.S. Serwer elektroda.pl ma problemy z działaniem . Umieszczam posty zgodne z regulaminem które znikają .

Proponuję dodać do tego zestawu pozytywkę z "grającej kartki" . To dopiero wywoła "wrażenie na lasce" :-). Jakiś fajny motyw np. "Kiedy byłem małym chłopcem ... hej "
    DamianRTV
    Poziom 27  
    No SUPER - a jakie romantyczne :sm3:

Koledzy patrzcie ile nasz rycerz włożył w to siły i wylał potu by swojej wybrance okazać miłość - i dać jej coś swojego co własnymi rękoma zrobił - to więcej cieszy niż kupić coś gotowego w markecie.

Właśnie zrobię swój taki prawie podobny projekt - tylko nie mogę nigdzie znaleźć jakiegoś sterownika
    ( jakieś zwykłe tranzystorki i 3 diody led )
    co ma delikatne przejścia z między 3 podstawowymi kolorami - coś jak w twoim stylu, z tym że prostsze w rozwiązaniu elektronicznym

Grawer jak koledzy podpowiadają - na razie nie rób na tym co masz zrobione bo szkoda twojego serca i zapału by spartolić to co już stworzyłeś ale możesz spróbować poćwiczyć na innym pleksi by zobaczyć na innym modelu jak to podświetla - sam zadecydujesz czy go zrobisz czy nie :D

A te elementy możesz jakąś pleksom jakimś plastikiem małym też przezroczystym np. z jakieś butelki ładnie wyprofilować tak by LUBA przez przypadek nie pociągła za - druciki :spoko:

A te diody jakby tak bliżej dać to by MOŻE mocniej ściankę przewodzącą światło bardziej podświetlało co ? czy jednak może to na zdjęciach tak źle widać - pozdrawiam Damiano
    hetm4n
    Poziom 20  
    graweru nie robię, nie mam do tego ręki :D hmm według mnie najprostszym sterownikiem byłby attiny13 i jakiś najprostszy sofcik, na zdjęciach trochę słabo to widać, ale i tak, nieważne w jakim miejscu dam na dolnej pleksi diody i tak słabo to sie podświetla, jedynie co to ulokować diodę w ściance, ale odpada bo oszpeci projekt, po za tym będzie dość mocno rzucać się nocą :P
    DjKlawisz
    Poziom 15  
    witam gratuluje projektu. moze bys wrzucil schemat tutaj ?
    DjKlawisz
    Poziom 15  
    dzieki a gdzie to jest w tym dokladnie ????