Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawy plyt w laptopach - troche teorii.

katar83 13 Sty 2009 15:49 1838 3
  • #1 13 Sty 2009 15:49
    katar83
    Poziom 25  

Ostatnimi czasy coraz czesciej zajmuje sie plytami glownymi w laptopach i czysta elektronika, jakkolwiek brakuje mi ciagle odpowiedniej-wystarczajacej wiedzy mimo, ze przy okazji poszedlem na dobre studia(elektronika w Cambridge) i moja wiedza bedzie dosc szybko rosnac. Jakkolwiek w czasie studiow trzeba sie oczywiscie doksztalcac i utrzymywac jakos :) Potrzebuje pomocy z mysle, ze prostymi dosc sprawami czysto elektronicznymi bo z z laptopami jako caloscia nie mam najmniejszych problemow i skladam ich naprawde sporo. Wymieniam sporo czesci, regenruje starsze laptopy, proste naprawy typu wymien spalone elemety, posprawdzaj bezpieczniki, invertery, przelutuj to i tamto, nawet takie rzeczy jak przelutowywanie calego gniazda procesora czy gniazd pamieci, ide przerabialem i po kilku testach jakos zawsze wychodzilo.

Jakkolwiek jesli juz chodzi o sama elektronike plyty glownej to mam problemy.
    Przede wszystkim z identyfikacja elementow i ich diagnostyka. Oczywiscie prosto jest stwierdzic ze nadpalony element jest niesprawny i jeszcze prosciej go wymienic majac odpowiedni sprzet, ale gorzej jest kiedy wszystkie elementy na plycie wygladaja wizualnie okej a plyta jest niesprawna.
    Po kolei wiec poczynajac chyba od najprostszych.

Bezpieczniki - oznaczone na plycie zazwyczaj PF i dosc prosto je sprawdzic bo gdy sa okej powinny przewodzic normalnie.
    Kondensatory - oznaczone najczesciej jako PC, mniejsze i wieksze brazowe prostopadlosciany lub 'beczki'. Jakkolwiek te wieksze dosc latwo sprawdzic jak sprawdzic te male kondensatory smd czy so ok majac tylko prosty miernik elektryczny? Jakiego sprzetu bardziej prawidlowego do tego uzyc i jak zeby sprawdzic czy jest uszkodzony czy nie?
    Diody - oznaczone PD, je chyba sprawdzac najprosciej. Przewodza tylko w jedna strone.

I teraz juz gorzej. Na plytach sa tez elementy oznaczone litera C na 99% kondensatory i zachowujace sie jak one. Czasem sa tylko innego koloru. Czemu zmiana w oznaczeniu na tej samej plycie?

Elementy oznaczone PR - prawdopodbnie to rezystor ale nie mam pewnosci sa to miniaturowe protopadlosciany o wielkosci milimetra na pol bez zadnych oznaczen oczywiscie. Jak to sprawdzic?Same rezystory omomierzem oczywiscie rezystancje mierzymy i sprawdzamy z symbolem na gorze. Tylko co tedy kiedy go nie ma?

Elementy oznaczoe litera Q lub PQ, sa to tranzystory smd albo z trzema nogami(1 z jednej, dwie z drugiej) lub z osmioma nogami - po obu stronach 4 nogi. Jak je sprawdzic? Chociazby te z 3 nogami?

Sa tez elementy oznaczone litera L lub PL, Wygladaja jak kondensatory smd tylko ze sa zawsze czarne. Co to i jak sprawdzic?

Sprzetu w domu nie mam za wiele ale ze szkoly moge wypozyczyc praktycznie wszystko nawet oscyloskopy za 100tys PLN jesli maja sie do czegos przydac. Jakkolwiek jesli chodzi o oscyloskopy dopiero za miesiac bede z nimi sie uczyl pracowac. Mam juz troche wiedzy teoretycznej.

Pozdrawiam

0 3
  • #2 14 Sty 2009 01:02
    Orzel27
    Poziom 26  

Pozostały jeszcze cewki, które są tak samo ważne jak reszta. Warto znać historię komputera, w jaki sposób go ubito. Czasami jest to niemożliwe, oględziny i wstępne pomiary nic nie wykazały a schematów brak - ciężko. Elementów na płycie raczej się nie mierzy pomijając bezpieczniki, względnie można zbadać diody, rezystory, cewki i tranzystory np na zwarcie.

0
  • #3 15 Sty 2009 18:37
    tzok
    Moderator Samochody

Elementów bez oznaczeń, bez schematu nie sprawdzisz. L/PL to dławiki.

0
  • #4 19 Sty 2009 23:07
    cyburciak
    Poziom 15  

elementy Px, np. PQ , PL, PC to elementy uczestniczące w zasilaniu, tj tranzystory, cewki, kondensatory, więc PC i C to kondensator zasilania i "nie"zasilania

0