Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak rejestrować zużycie energii elektrycznej?

maskulin 13 Jan 2009 19:34 3527 5
Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #1
  maskulin
  Level 10  
  Witam,
  chciałbym (w najtańszy sposób) zarejestrować zużycie energii elektrycznej i poddać analizie. Widziałem już kilka wątków poruszających podobny temat, jednak w większości efektem był zakup drogiego sprzętu.
  Chciałbym pozostawić np. na tydzień (24h/24h) włączonego laptopa z uruchomioną aplikacją mierzącą (np. co minutę) wartość natężenia prądu. Logicznie myśląc, napięcie zaindukowane w cewce umieszczonej przy przewodzie elektrycznym (gdzieś przy głównym bezpieczniku) podane na RS232 w laptopie, przy pomocy jakiegoś prostego programiku może być rejestrowane i prezentowane np. w formie wykresu.
  Koszty: cewka + przewód + flaszka dla studenta za napisanie programu :).
  Spotkaliście się z czymś podobnym?
  Może inna tania metoda?

  pzdr
  M
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #2
  FALOWNIKI.info
  Level 13  
  Po co ci takie szczegółowe pomiary.
  Nie łatwiej podłączyć jakiś licznik elektroniczny i zmierzyć pobór dobowy ?
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #3
  maskulin
  Level 10  
  Zależy mi na wykresie. Chciałbym sprawdzić, jakie jest zużycie energii o różnych porach dnia i nocy. Na wykresie zobaczę cykliczną pracę lodówki, poranne suszenie włosów żony i córki:), pracę pralki i zmywarki itp. Dopiero na tej podstawie będę mógł coś zrobić, żeby zmniejszyć wielkość tych pieprzonych rachunków:)
  Dobowy pobór mogę podejrzeć na liczniku, ale dzięki za podpowiedź. Kiedyś w pracy rejestrowałem pewne impulsy na oscyloskopie. Mogłem analizować każde zdarzenie powstałe w dowolnej chwili - jest to genialna metoda pozwalająca na wyciągnięcie jakichkolwiek wniosków.
  Dzięki za reakcję, proszę o kolejne :)
 • #5
  bonanza
  Power inverters specialist
  Tylko należy uważać, aby przypadkiem nie namagnesować tą cewką licznika, gdyż wtedy rachunki jeszcze się zwiększą. :idea::D
 • #6
  maskulin
  Level 10  
  Dzięki Molejnic. Właśnie o to chodziło. Wprawdzie nie zapoznałem się jeszcze szczegółowo z tą aplikacją, ale po krótkich odwiedzinach tego tematu myślę, że będzie możną ją wykorzystać.
  Mam kolejną prośbę. Czy ktoś z Was może mi podpowiedzieć nt samej cewki... ile zwojów, przekrój... może można wykorzystać jakąś cewkę z czegoś...? Jak blisko przewodu pod napięciem...? do kompa przewód ekranowany...?

  z góry dzięki!

  pzdr
  M.