Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik pieca trocinwego hamech

doma0 13 Jan 2009 20:35 7813 17
 • #1
  doma0
  Level 11  
  Witam. Mam dla znajomego wykonać w właściwie przywrócić do życia sterownik pieca trocinowego hamech z Hajnówki. Sterownik ma za sobą pożar i właściwie niewiele z niego zostało. po rozebraniu całości na części pierwsze wydaje mi się ża takie elemenyt jak włącznik główny, trafo, podstawki pod przekaźniki oraz stycznik TSM-1 są sprawne. Termostat też chyba jest sprawny ale on nie jest tak istotny... problem z jakim się borykam to czasówki. mianowicie układ ma mieć dwie czasówki jedna ma sterować silnkiem trójfazowym ślimaka podającego trociny do komory spalania i musi działać przez ok 3 sek. a nastepnie nastąpić przerwa na około 210 sekund. dróga czasówka ma załączać wentylator na czas około 30sek z przerwą ok 250sek. problem w tym że czasówki są chyba sprawne ale rególacja czasu była zrealizowana na czymś w rodzaju przełączników bębenkowych (pokrętła) z masą rezystorów ale to alurat doszczętnie się spaliło. Więc proszę o pomoc jak i jakie nowe czasówki podłączyć lub w jaki sposób wysterować te stare ( pierwsza: prod. Relpol type R15 3PDT ma 11 wyprowadzeń i drugi przekaźnik czasowy typ TRB V 06/1s również 11 stykowy)
 • #2
  m.jarek1
  Level 18  
  Witam.Sterownik powinien mieć cztery pokrętła.Pierwsze dwa strują pracą spalarki jeśli pracuje tylko sama.Drugie dwa -jeśli pracuje piec a spalarka ma potrzymywać zadaną temperaturę.Pierwsza para.Zakresy podane na skalach są orientacyjne .Są to czasówki o czasie działania od zera do np.60s.Pierwszą czasówką ustawiasz czas oczekiwania drugą czas podawania trocin .Wentylator cały czas pracuje.Pierwsza czasówka pracuje np.10s potem włancza drugą np.na 10s a ta załańcza silnik podajnika i tak wkółko.Ustawienia czasów zależne od temperatury jaką chcemy osiagnąć.Druga para.Jedna steruje wentylatorem czas od 0-250s,druga silnikiem czas np.0-60s.Drugą parą steruje termostat.Spada tem.poniżej ustawionej załancza spalarke.Funkcja praktycznie nieużywana.Tak to wygląda w mojej kotłowni.
 • #3
  hobbyelektronik
  Level 27  
  Są na rynku profesionalne czasuwki (dosyć drogie),ale coś takiego możesz tanim kosztem zrealizować za pomocą dwóch zestawów NE-107.
  http://www.nikomp.com.pl/zestawyN/N-107.htm
  Programator o którym piszesz jest "patentem" z przed 30 lat , uważam że niema co się uwsteczniać.

  Powodzenia..........
 • #4
  doma0
  Level 11  
  m.jarek1 dzięki za pomoc. jak się domyslam też masz piec hamech'a? z tego co napisałeś rozumiem że jeżeli bym kupił 4 zwykłe czasówki np. http://allegro.pl/item525248643_przekaznik_czasowy_pcm_3_zamel.html (pierwszy lepszy) to by spokojnie mogły zastąpić te spalone tak? tylko mam jeszcze do Ciebie kolego wielką prośbę... ponieważ kable się potopiły i losklejały w jeden wielki pęczek to nie wied do końca jak to połączyć... gdybyś mógł nawet odręcznie narysować schemat połączeń albo chociaż zrobić kilka fotek tego sterownika to był bym bardzo wdzięczny.
  Pozdrawiam!
 • #5
  bonanza
  Power inverters specialist
  Naprawiam czasem taki kocioł, stara czasówka się raz uszkodziła - zakupiono w Hajnówce nową - zamienną na NE555, chyba ok. 100 zł, ale dalej jest na te dekady oporowe dołaczane z zewnątrz.
  Jak ci się nie chce robić dekad, to wstaw przekaźnik easy Moellera i zaprogramuj 4 czasy (2 na palenie, 2 na podtrzymanie) - można je zmieniać z klawiatury (teraz palacz z papierami nie takie rzeczy robi z zamkniętymi oczami, nie martw się komplikacją, da radę). :D
  Ja stosowałem Easy zastępczo do czasu zakupu czasówki (byłby problem z miejscem w obudowie).
 • #6
  m.jarek1
  Level 18  
  Natych czaówkach jest troche kombinowania bo niesą cykliczne.Po wykonaniu zadania trzeba ją wyłączyć i włączyć ponownie żeby zacząć ponowny cykl.
 • #7
  ug40
  Level 18  
  Zakłady w Hajnówce używały kilku rodzajów sterowników, w pierwszych wersjach czasówki zbudowano na ne 555 ,w następnej na mc 74541 póżniej trb v06,była również wersja cyfrowa na procesorze z ZX spektrum[o ile ktoś pamięta co to było]beznadziejna każdy zanik lub przysiad napięcia kasował program . ALE wszystkie działają identycznie 1sekcja \praca \'przerwa\ steruje podajnikiem z ustalonym czasem podawania paliwa i przerwy między cyklami .
  Wentylatorem steruje regulator temperatury .
  Po osiągnięciu ustalonej temperatury ,zostaje wyłączony wentylator i sterowanie przejmuje 2 sekcja \praca \przerwa\ podtrzymania płomienia [krótki czas podawania ,długa przerwa]
  W zgazowywaczu znajduje się ramię pomiaru ilości paliwa steruje krańcówką odcinającą podajnik po przekroczeniu poziomu ustalonego[wentylator pracuje ]
  Oprócz regulatora temperatury jest bezpiecznik termiczny
  [95st] odcinający sterownik
  Na kanale ślimacznicy jest instalacja anty pożarowa[95st]
 • #8
  bonanza
  Power inverters specialist
  doma0 wrote:
  do m.jarek1 http://allegro.pl/item526252906_przekaznik_czasowy_czasowka_d12dm.html

  do bonanza: no tak średnio mi się chce robić nowe dekady tym bardziej że nic z nich nie zostało... easy jest bardzo ciekawe ale myslę ze to przerost formy nad treścią poza tym cena mnie nieco odstrasza :)


  Na allegro wyrwiesz używany za 299,- - wybierz zasilanie 24VDC wyjście przekaźnikowe. I całość to 5 przewodów: 2x zasilanie, 2x wyjście stykowe, 1x - sygnał z czujnika temperatury. No i możesz budować swój algorytm, np. cieniej palić w nocy czy mocniej przez pierwszą godzinę od zapalenia. :D
 • #9
  TJordan
  Level 13  
  Witam
  Jeśli mogę coś doradzić to za około 400 zł netto można kupić gotowy sterownik P402 w firmie "Geco" z Krakowa (www.geco.pl)
  Modernizowałem już kilka kotłów w oparciu o ten sterownik i jest bezawaryjnie.
  Pozdrawiam
 • #10
  m.jarek1
  Level 18  
  Witam.Po policzeniu kosztów taniej wyjdzie kupić sterownik gotowy niż składać po częściach.Cena 300-400zł brutto np,st-37 firmy tech.Szukam schematu do tego orginała wersja elektroniczna na zwykłych potencjometrach ale narazje diabeł ogonem nakrył.
 • #11
  hobbyelektronik
  Level 27  
  Nie jest tak do końca że się nie opłaca, zawsze zyskujesz pewne doświadczenie i satysfakcja gwarantowana.
  Wracając do tematu sterowania piecem trocinowym to za ok.50zł masz dwa układy sekwencyjnej czasówki , montujesz do pudełka dajesz cztery potencjometry i masz to samo , tajmery NE555 są stabilne i dobrze trzymają czas.
  Sterowniki o których piszesz są i owszem bardzo dobre ale to jest ok. 400zł.

  Powodzenia.......
 • #12
  doma0
  Level 11  
  panowie dzięki za odpowiedzi ale tak szczerze mówiąc to jeszcze nie zdecydowałem... mam na oku easy choś nadal jestem zdania ze jest to przerost formy nad treścią to korci mnie zeby się z tym zapoznać ;) http://allegro.pl/item524995454_moeller_easy_619_ac_rc.html a powiedzcie mi jeszcze czy zwykły śmiertelnik bez wybitnego daru do komputerów etc. poradzi sobie z obsłógą easy? czy jednak radzili byście inne rozwiązanie?
 • #13
  bonanza
  Power inverters specialist
  619AC czyli chyba zasilanie oraz sygnały sterujące 230V. Da się to chyba zrobić (standardowo regulator temperatury przełącza sygnał 24V, ale to styk i jemu wszystko jedno).
  Ja używałem 412DC RC - najmniejszy.
  Programowanie - no cóż, trzeba przeczytać instrukcję (całość ze 100 stron, dostępna na pewno gdzieś w sieci), ale jest ona łopatologiczna.
  Późniejsza obsługa jest niemal intuicyjna. Taki program kotła to się pisze z marszu w 5 minut z palca po klawiszach wprost do pamięci sterownika, zakładając, że masz z takim easy do czynienia chociaż raz na rok i nie zapomniałeś wszystkiego (ale to jest jak jazda na rowerze - nie zapomina się). Język programowania - drabinkowy.
 • #14
  doma0
  Level 11  
  do hobbyelektronik: tak jak piszesz z tymi dwiema czasówkami o by było chyba najłatwiej potem obsłóżyć temu facetowi (ojciec kumpla). Masz na myśli jakieś gotowe czasówki, kit czy układ do zrobienia samemu? bo w zasadzie czas ucieka a i tak mam go mało wlonego...
 • #15
  hobbyelektronik
  Level 27  
  Dokładnie tak jak wyżej napisałem coś takiego możesz tanim kosztem zrealizować za pomocą dwóch zestawów NE-107.
  http://www.nikomp.com.pl/zestawyN/N-107.htm
  albo na dwóch innych czasówkach sekwencyjnych, oczywiście najprościej bedzie zastosować gotowy sterownik .

  Powodzenia.............
 • #17
  volf_66
  Level 11  
  witam, mam zrobiony sterownik na schemacie z oryginalnej DTR Hamech, ale mam problem z ustawieniem czasów przerw i podawania, tzn. z dokładnym ustawieniem, kręcąc potencjometrem oczywiście jest zmiana czasu, ale jest to bardzo nie wymierne. Dlatego chce zrobić cyfrowy wyświetlacz, który by pokazywał cyfrą zadane czasy. Musi być 3 cyfry, teraz pytanie czy przy każdym potencjopetrze, czy jeden wyświetlacz i jakis przełącznik, którym zmieniało by sie funkcje. ( czas podawania w spalaniu intensywnym, czas przerwy w spalaniu intensywnym, czas podawania w spalaniu podtrzymujacym i czas przerwy), choć w spalaniu podtrzymujacym chyba mozna by poprzestać na samych potencjometrach. Czy któryś z kolegów ma moze jakis pomysł i mógłby mi pomóc, doradzić, jakis schemat, z góry dzieki za zyczliwe rady, pozdrawiam
 • #18
  bonanza
  Power inverters specialist
  W oryginale są 4 rezystory dekadowe - ustawia się np. 04 czas podawania / 020 czas przerwy, a w podtrzymaniu np. 03 / 140. Trzeba 10 przełączników obrotowych z cyferkami, jak w dawnej aparaturze laboratoryjnej.