Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Idealny do edukacji symulator obwodów elektronicznych

Maly216 13 Sty 2009 22:28 16214 5
 • #1 13 Sty 2009 22:28
  Maly216
  Poziom 10  

  Witam,

  Znalazłem ostatnio bardzo dobry symulator obwodów elektronicznych Circuit Simulator v1.4 napisany javie. Chyba w bardziej przejrzysty sposób nie da się pokazać zasad i praw obowiązujących w elektronice. Znajduje się on pod tym adresem http://www.falstad.com/circuit/

  Do wybory są gotowe obwody, które możemy dowolnie modyfikować, podglądać przebiegi na "oscyloskopie" dowolnego elementu. Możemy znaleźć, zaczynając od najprostszych: prawo ohma, jak działa cewka kondensator, tranzystory, różnego rodzaju filtry, pętle PLL i wiele innych.

  Symulator nie jednej osobie ułatwi zrozumienie elektroniki, nawet tym bardziej opornym na wiedze ;)

  Poniżej zrzut z ekranu z menu z gotowymi obwodami.

  Idealny do edukacji symulator obwodów elektronicznych

  0 5
 • #2 13 Sty 2010 12:31
  biauy
  Poziom 10  

  Witam i całkowicie zgadzam się, program coprawda zużywa dużo % procka, ale rzeczywiście można na nim symulować niemal wszystko co jest związane z elektryką i elektroniką. Bogaty wybór elementów, różnorodność kombinacji, przy tym program informuje jesli jakaś konfiguracja jest nieprawidłowa. Warto zapoznać się z tym programem a zapewniam że zaoszczędzi dużo czasu i kasy na części przy eksperymentowaniu z układami które ktoś chciałby sam projektować, lub sprawdzić już gotowe.Lepiej jest przenieść jakiś schemat do programu i sprawdzić czy jest OK, niż na żywca tworzyć płytkę, lutować i...dymek wskazuje że elementy zostały popalone, bo wartości elementów nie zostały właściwie dobrane. Program znakomicie pozwala zrozumieć przepływ prądu przez elementy, zaznaczając kluczowe punkty i prądy lub napięcia w danym punktcie, można zaobserwować co się dzieje w układzie, jak również dowolny punkt podejrzeć w postaci przebiegu oscyloskopowego.
  Poniżej jest takie byle co z dwiema diodami LED i przełącznikiem.Ustawione by na czerwono pokazać przepływ prądu, a żółte kropeczki na schemacie przesuwają się zgodnie z kierunkiem przepływu prądu.
  Im większy prąd tym szybciej następuje przesuwanie tych kropek.
  Polecam i pozdrawiam.
  Idealny do edukacji symulator obwodów elektronicznych

  1
 • #3 14 Sty 2010 23:08
  kamkro
  Poziom 10  

  Można to jakoś pobrać na dysk komputera??

  0
 • #4 15 Sty 2010 23:58
  biauy
  Poziom 10  

  Witam ponownie, oczywiście że można ->
  http://falstad.com/circuit/circuit.zip
  należy kliknąć na ten link i kliknąć zapisz, po pobraniu wypakować (za pomocą jakiegokolwiek archiwizera np WinZip, WinRar) do wybranego katalogu i uruchomić plik circuit.jar (wymagana jest obsługa javy na kompie)
  powodzonka

  0
 • #5 02 Cze 2014 13:30
  raoden1
  Poziom 1  

  Mam taki problem, wypakowałem cały folder za pomocą WinRaR'a i szukałem pliku o nazwie circuit.jar i nie ma go w tym folderze. Co zrobić?

  0
 • #6 23 Lis 2014 00:01
  biauy
  Poziom 10  

  Witam. Na wstępie zaznaczę że archiwum nie zawiera foldera z plikami. Po ściągnięciu i zapisaniu na twardym dysku trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać: wypakuj do circuit. Zostanie utworzony katalog o nazwie circuit, W tym katalogu powinny być (patrz foto)

  W moim przypadku nazwa katalogu jest rozszerzona o numer wersji.
  w górnym lewym rogu, jako druga pozycja pod katalogiem circuits, jest plik circuit.jar. Wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszy dwukrotnie i program wystartuje. Jak wcześniej pisałem, trzeba mieć na komputerze zainstalowany program do obsługi skryptów java: http://java.com/pl/ . Program musi działać, chyba że archiwum błędnie zostanie zapisanie na kompie i będzie uszkodzone. Pozdrawiam

  2