Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz selektywny 199 MHz do anteny

Nemo 14 Sty 2009 01:05 2492 11
  • #1 14 Sty 2009 01:05
    Nemo
    Poziom 31  

Być może niektórzy forumowicze są w podobnej sytuacji. Chodzi mianowicie o odbiór sygnału telewizyjnego w dość dużej odległości od nadajnika przy pomocy niezbyt dobrze ustawionej anteny siatkowej (przestawić się jej nie da, musi być jak jest teraz) ze wzmacniaczem bodajże 24dB. Choć winę może też ponosić zbyt mała moc nadajnika TV.

Sygnał jest emitowany z nadajnika Lublin - Piaski (wszystkie trzy stacje). TVP2 (487MHz@500kW ERP) i Polsat (583MHz@100kW ERP)są dobre, natomiast TVP1 (199 MHz@80kW ERP) kiepska. Wina leży z pewnością po stronie małej mocy nadajnika TVP1 i niskiej częstotliwości. W związku z tym mam pytanie: czy i jak można by zrobić wzmacniacz, który wzmacniałby tylko TVP1? Może już ktoś zmagał się z takim problemem?

Druga część pytania dotyczy sygnału z nadajnika Lublin - Raabego, skąd jest emitowany TVN (631 MHz) i TV4 (759 MHz). Nadajnik o mocy 1kW ERP na każdy kanał to śmiech, ale sygnał dociera. Choć jest bardzo słaby. I tu kolejne pytanie - jak wzmocnić również te kanały?

Moim zdaniem włączenie kolejnego wzmacniacza szerokopasmowego nie ma większego sensu, bo jeden już jest i to spory. Wymiana na kolejny też moim zdaniem jest bez sensu. Wstawienie zaś trzech wzmacniaczy selektywnych (pasmowo-przepustowych, czy środkowo-przepustowych) wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem.

Jak to zrobić? Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

0 11
  • #2 14 Sty 2009 01:20
    mr.Sławek
    Poziom 31  

Kup dobry wzmacniacz w sklepie

0
  • #4 14 Sty 2009 10:26
    irekr
    Moderator

Na początek jednak pewien fundamentalny problem: TVP1 z Piasków na kanale 9tym jest nadawany w polaryzacji PIONOWEJ.
    Jeżeli masz zwykłą "antenę" siatkowa to nigdy dobrego odbioru w tej polaryzacji nie osiągniesz.... Doklejanie kolejnych wzmacniaczy nic nie da... co najwyżej pogorszy odbiór TVP2 i Polsatu.
    Taniej Ci będzie założyć sobie najtańsza platformę satelitarną niż bawić się w takie instalacje.

0
  • #5 14 Sty 2009 17:54
    Nemo
    Poziom 31  

Dzięki za wszystkie informacje.

Cóż, prywatnie nie mam problemu z odbiorem jakiegokolwiek programu, bo ze ściany wystaje kablówka. Temat dotyczy telewizora i anteny stojących w zabitej dechami wsi na zapadłej lubelszczyźnie. Fakt, że czasami brakuje tam normalnej TVP1 zmotywował mnie do poszukiwań - stąd temat.

O polaryzacji sygnału wiem, jednak nie myślałem, że ma to aż takie znaczenie dla tego typu anteny. Czy są jakieś anteny, które będą odbierały obie polaryzacje (pionową i poziomą)?

Założenie dekodera tv cyfrowej jest poza dyskusją. To najlepsze rozwiązanie, ale najkosztowniejsze. Nie zamierzam płacić 2 razy za sporadycznie oglądaną TV, zwłaszcza, że z jednej korzysta się tylko przez weekend.

Temat profesjonalnych wzmacniaczy i ich cen pominę taktownym milczeniem.

Pozdrawiam.

0
  • #6 14 Sty 2009 18:18
    329150
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #7 14 Sty 2009 19:33
    kondensator
    Poziom 36  

W zasadzie nie powinienem odpowiadać, bo w pierwszym akapicie Twojego pierwszego postu jest przyczyna problemów
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic837662.html ,
    ale jak słusznie zauważył Kol. Irekr do odbioru k. 9 w polaryzacji V zdecydowanie MUSISZ mieć antenę na k. 9 zamontowaną w polaryzacji V na wysięgniku bocznym min. 40cm w bok od masztu. Jak bardzo chcesz, to akurat zarówno wysięgnik (metalowy !) i antenę na k. 9 można nawet zrobić (patrz Poradnik Ultrakrótkofalowca e-book, liczyć na górną częstotliwość kanału), podobnie wysięgnik, można też poszukać używanej uszkodzonej anteny i ją zregenerować.
    Antena na kanał 9 ustawiona w odwrotnej polaryzacji da sygnał na k. 9 mniejszy o ok. 20dB tj. mniejszy ok. 100 razy !
    Antena na zupełnie inny zakres z zupełnie odwrotna polaryzacją, da sygnał zmniejszony dużo bardziej niż 20dB (100razy), i dodatkowo odbicia od niedopasowania (SWR dużo większy od 3) !!!

Wzmacniacz a przedwzmacniacz - to są zupełnie różne urządzenia do innych celów !
    Pisałem o tym nie raz, jak i o pozostałych sprawach związanych z instalacjami antenowymi, nie tylko na Elektrodzie.

Nie podałeś lokalizacji, kątów, odległości, w wielu przypadkach jest możliwość odbioru z innych nadajników (np. w Lubelskim z Dęblina, Łosic), gdzie w dodatku nie ma programów w paśmie III i w polaryzacji V

0
  • #8 16 Sty 2009 23:39
    Nemo
    Poziom 31  

Dzięki kondensator za wszelkie porady. W chwili obecnej, z powodu zimy, prace zostają czasowo wstrzymane. Docelowo będzie wykonana antena 7 elementowa Yagi na częstotliwość środkową 199,25MHz, ustawiona pod kątem prostym do ziemi. Obliczenia anteny wykonał kalkulator ze strony elektronikjk. Zamierzam zrobić taką antenę, ale z dipolem pętlowym i dalej symetryzator z 300Ω na 75Ω.

Teraz mam parę pytań. Widziałem kilka anten z bliska, ale ciągle nie mam całkowitej pewności (były trochę skorodowane). Czy wszystkie direktory, reflektor i dipol mają być połączone elektrycznie z profilem, na którym to wszystko jest zamocowane? Czyli, z innej strony, czy mogę elementy anteny po prostu przyspawać do profilu?

Jak połączyć obie anteny, siatkę i nową 7-elementową, aby było jak najlepiej? Usunąć z siatki wzmacniacz, połączyć anteny przy pomocy zwrotnicy, a wzmacniacz dać za zwrotnicą od strony TV?

Czy antena koniecznie musi być na metalowym uziemionym maszcie? Pytam, bo obecna siatkowa jest na drewnianej tyczce, a jedyny przewód to biegnący do TV koncentryk.

Czy symetryzator z półfalowym odcinkiem toru wykonany z kawałka kabla koncentrycznego będzie dobry do dopasowania nowego dipola do reszty układu?

Czy antena siatkowa też potrzebuje własnego symetryzatora, czy może być bez niego?

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #9 17 Sty 2009 10:10
    sp8gsc
    Poziom 26  

Do łączenia anten służy zwrotnica. Sa takie które umożliwiają łączenie anten wyposażonych w przedwzmacniacze. Zasada ogólna jak najmniej wzmacniaczy i jak najbliżej anteny. Tak więc znacznie lepszym rozwiązaniem jest wieloelementowa antena kierunkowa bez wzmacniacza niż "antena" siatkowa ze wzmacniaczem. Napisałem antena w cudzysłowie, bo to praktycznie nie jest antena tylko raczej sam wzmacniacz z kilkoma elementami, które trudno uznać za antenę.
    Jeśli chcesz mieć dobry odbiór to po prostu zrób zwyczajną instalację telewizyjną z anten kierunkowych o odpowiednim zysku, skierowanych w stronę wybranych nadajników i połączonych przy pomocy zwrotnicy z wieloma wejściami. Prawdopodobnie okaże się, że żadne wzmacniacze ani przedwzmacniacze w instalacji antenowej nie będą potrzebne.\
    Aha - anteny należy instalować jak najwyżej, a w związku z tym wskazane byłoby użycie metalowych masztów (jako bardziej wytrzymałych) i oczywiście uziemionych, żeby zabezpieczyć się przed wyładowaniami atmosferycznymi.

0
  • #10 19 Sty 2009 23:09
    Nemo
    Poziom 31  

:arrow: sp8gsc: Uziemiony metalowy maszt, ok. Ciągle jednak nie wiem, czy elementy anteny (dipol, reflektor, direktory) mają być elektrycznie odizolowane od rurki nośnej całej anteny, czy elektrycznie z nią połączone (np. przyspawane)?

Czy taka antena 7-elementowa będzie wystarczająca?

Pozdrawiam.

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin, punkt 14 i 16.
    W internecie są tysiące opisów takich anten. Ciężko poszukać?

0
  • #11 20 Sty 2009 17:35
    sp8gsc
    Poziom 26  

Myślę, że w większości anten używanych w technice TV elementy anteny są elektrycznie połączone z nośnikiem, a więc jest możliwe ich przyspawanie, aczkolwiek nie wiem czy takie połączenie będzie wystarczająco mocne.
    Jedna antena 7-elementowa?
    Jeśli sygnały TV przychodzą z różnych kierunków i na różnych pasmach TV to jedna antena na pewno nie wystarczy. Potrzeba będzie tyle anten ile jest kierunków, a na każdy kierunek tyle anten ile jest pasm (nie kanałów). Ilość elementów w każdej antenie będzie zależeć od potrzebnego zysku.
    Myślę, że w lokalnym sklepie z antenami doskonale orientują się jakie anteny będą potrzebne i ile.

0
  • #12 20 Sty 2009 23:19
    Nemo
    Poziom 31  

Dowiedziałem się już, czego potrzebowałem. Wszystkim serdecznie dziękuję, zwłaszcza c2h5oh.

Z mojej strony temat jest zakończony.

Pozdrawiam.

0