Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik temperatury, czujnik pt100, Jak to zrobić?

pasta20 14 Jan 2009 01:17 3473 3
 • #1
  pasta20
  Level 15  
  Witam mam pytanko poszukuję materiały, chciałbym zrobić swój pierszy miernik temperatury na czujniki pt100 lub jakieś inne pt1000 lub inny,
  Wyświetlacz lcd 4 przyciski. attiny2313 lub jakiś inny,
  sterowanie pwm do podswietlenia lcd.
  Chciałbym też sterować np tyrystorem lub jakimś innym układem np: triakiem pwm. który załaczał by go i puszczał napiecie 230 na grzałkę.
  Gdy temperatura będzie bliska granicznej powinien stopniwo zmieniszać pwm aż osiągnie temperaturę graniczną.

  Macie może jakieś ciekawe materiały lub pomysly jak to wykonać.
  Pozdrawim.

  Proszę poprawić błędy, w treści wiadomości - regulamin p.15
  [zumek]
 • #2
  PiotrPitucha
  Level 34  
  Witam
  Co do programu to niedawno na forum był opisywany termostat z histerezą, co do czujnika to zapomnij o PT100, nie komplikuj sobie życia, jeśli chcesz mierzyć analogowo to LM35, jeśli cyfrowo to DS18B20, chyba że Twoje temperatury będą przekraczały 150°C, wtedy jest sens myślenie o PT100.
  Piotr
 • #3
  Limonit
  Level 13  
  No do sterowania triakiem to PWM się średnio nadaje. Co da długość impulsu, kiedy triak i tak pozostanie zapalony. Należałoby ten PWM dość wolny podawać (częstotliwość niższa od częstotliwości prądu w sieci). Może lepiej, ponieważ grzałka to i tak opornik, wyprostować ten przebieg i użyć jakiegoś MOSa?
  Scalone czujniki cyfrowe są świetnym rozwiązaniem, jeśli wystarczy Ci dokładność na poziomie +-1*C, może ciut lepsza. Ale praktyka wykazuje, że o dokładniejsze trudno. Jeśli chcesz, podam Ci link do swojej pracy dyplomowej, gdzie jest niewielki przegląd takich czujników.
  Pozostałe rzeczy typu wyświetlanie to drobiazgi, musisz bardziej sprecyzować pytanie, jeśli coś jest niejasne.
 • #4
  Galareta
  Level 23  
  Triakiem można - prostowanie = straty Energi tylko musisz się zsynchronizować z 0 sinusoidy:) i załączać tego triaka w określonym punkcie przebiegu...

  Dodano po 33 [minuty]:

  Ewentualnie możesz po prostu on/off tego triaka:) ale chyba lepszy by był jakiś przekaźnik do grzałki - o ile ma być tylko on/off a jeżeli nie to tylko triak i synchronizacja z sinusoida;)