Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tyrystorowy regulator oświetlenia/prędkości silnika

14 Sty 2009 09:51 8705 2
  • Poziom 16  
    Witam

Mam problem z uruchomieniem układu zbudowanego wg. schematu poniżej.
    ( schemat z książki Proste układy elektroniczne 1981 ). Jest to regulator prędkości obrotów silnika, ściemniacz oświetlenia itd..

Tyrystorowy regulator oświetlenia/prędkości silnika

Co ciekawsze podam że mam do swojej dyspozycji identyczny układ zbudowany tylko na innych ( starszych elementach i działa on poprawnie).

Problem polega na tym że pomimo różnych działań które wykonywałem układ działa zawsze tak sam tzn napięcie zmienne mierzone miernikiem na tyrystorze jest zawsze około 130V. Podłączona żarówka owszem mruga i świeci ciemniej. Jednak zmiany nastawy potencjometru R2 nie powodują żadnych zmian w działaniu układu. Na dodatek jeśli go rozewrę układ również działa wciąż tak samo - 130 V na tyrystorze.

Starsze urządzenie działa poprawnie zmiana nastawy potencjometru reguluje jasność oświetlenia. Starsze urządzenie wykorzystuje tranzystory BC557B, BC547B, mostek RB157, rezystory przewlekane.

Nowy układ zawiera tranzystory BC557B, BC546B, mostek RS201 rezystory miałem SMD, ale zamieniłem na przewlekane i wciąż ten sam problem. Czy ktoś może wie w czym tkwi problem? Co robię źle.. Płytka wykonana wg schematu. Zamieniałem jeszcze na dodatek położenie rezystora 68k ( na drugie wejście mostka ). Sam już nie wiem co jest źle.. Bo układy są identycznie zrealizowane, elementy też te same wartości. Jedyne co mnie zastanawia to czy starsze tranzystory BC557B mają te same właściwości co nowe. Bo tak jak piszę starszy układ jest wykonany z starych ( może nawet wiekowych ;) układów ).

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie i pomoc w rozwiązaniu problemu.

Pozdr.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam !
    Ze schematu wynika że jest użyty triak naie tyrystor. Być może jedna dioda w triaku jest uszkodzona ? Może zastosowałeś tyrystor z wbudowaną wewnątrz diodą ? dlatego masz około połowy napięcia sieciowego - 130V.
    Więcej danych. Podaj typy obu elementów wykonawczych
    (tyrystorów) obu.
    Pozdrawiam. Stefan GG6293398
  • Poziom 16  
    Mój błąd ... zamiast triaka dałem tyrystor.. po wymianie zaczęło działać. Temat zamykam