Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator AVR_ISP nie programuje

galeksiejuk 14 Sty 2009 12:48 1312 9
  • #1 14 Sty 2009 12:48
    galeksiejuk
    Poziom 10  

Witam wszystkich, zwracam się z takim problemem, otóż mam programator AVR_ISP zakupiony w zestawie NOWY ELEKTRONIK 326-k. Próbuje nim zaprogramować procesor ATMEGA 8535. Procesor się nie programuje ani program w którym pisze BASCOM AVR nie wykrywa go (po wciśnięciu RUN PROGRAMER program chyba próbuje wykryć typ procesora). Wyskakuje taki komunikat:
    Programator AVR_ISP nie programuje

Jeśli chodzi o programator to chyba działa bo jak podłączę diodę do poszczególnych wyjść RST, SCK, MOSI widać że coś się dzieje, na wyjściu rst w czasie programowania pojawia się stan niski (dioda którą podłączyłem względem + świeci), na sck także chociaż to wyjście jest wyjściem taktującym to pulsacja jest niewidoczna. Na wyjściu MOSI też widać że coś idzie bo mruga w różny sposób. Ale jak jest podłączony procesor to wychodzą z niego impulsy (MISO), nie wiem czemu nie chce się programować.
    Jeżeli programator jest odłączony to taki sam komunikat o błędzie jest wyświetlany z tym że ID ma wartość 0000FF. Jak podłącze to procka to 000008.
    Jaka może być tego przyczyna i jak to naprawić.
    Procesor ma wyjścia AVCC i drugie GND. podłączyłem je odpowiednio do zasilania i też nic.
    Może być uszkodzony procesor? (Nie był nigdzie używany, kupiłem nowy).
    Z góry dziękuję za pomoc.

0 9
  • #2 14 Sty 2009 12:56
    snow
    Poziom 28  

Nie znam zestawu ale jeżeli programator jest kompatybilny z tym w Bascomie i są poprawnie dociągnięte linie z programatora do procesora to uszkodzony programator lub procesor - jak procesor nowy to raczej programator nie działa poprawnie, możliwe że nie kompatybilny z Bascomem.

0
  • #3 14 Sty 2009 13:03
    galeksiejuk
    Poziom 10  

I jeszcze jedno, procesor założyłem ATMEGA 8535 ale w bascomie jest tylko AT90S8535, może to powodować konflikt?

0
  • #5 14 Sty 2009 13:22
    galeksiejuk
    Poziom 10  

A czy dało by się dodać do bascoma informacje o tym układzie. Tam każdy procesor ma swoją bibliotekę więc może dało by się zdobyć taką i dodać do bascoma.

0
  • #6 14 Sty 2009 14:28
    dawid512
    Poziom 32  

galeksiejuk napisał:
    I jeszcze jedno, procesor założyłem ATMEGA 8535 ale w bascomie jest tylko AT90S8535, może to powodować konflikt?

Chyba masz jakąś starą wersję Bascoma.

0
  • #7 19 Sty 2009 11:54
    galeksiejuk
    Poziom 10  

Mam już nowszą wersję BASCOMA, 1.11.9.1.
    Procesor jest wykrywany ale wraz nie programuje się, wszystko teoretycznie działa jak powinno (sprawdzałem podłączając LEDy do końcówek programujących) lecz po weryfikacji wyskakuje błąd:
    Difference at 00000.
    Czyli tak jakby już na samym początku. A jak odczytam całą zawartość pamięci to okazuje się że nic w niej nie ma (same FF).
    Jaka może być tego przyczyna i jak temu zaradzić. Może jakoś zasilanie trzeba inaczej podać do procesora??? Ale skoro odczytuje jaki to procesor to chyba jest nawiązana komunikacja.
    Przypominam ze jest to programator złożony z zestawu NOWEGO ELEKTRONIKA. A w bascomie zaznaczony jest jako AVR ISP Programmer.

Jeszcze mam jedno pytanie w sprawie bascoma avr, chodzi mi o to dlaczego podczas symulacji programu na podglądzie portów nie zapalają się kropki odpowiadające poszczególnym liniom.
    Na podglądzie rejestrów IO widać że te dane się pojawiają. Czy trzeba coś jeszcze dodatkowo włączyć?

0
  • #8 19 Sty 2009 22:56
    galeksiejuk
    Poziom 10  

Zauważyłem jeszcze że pamięć EPROM programuje się i odczytuje beż problemu. Czyli komunikacja jest nawiązana a procesor nie zapisuje do pamięci FLASH.
    Zmieniłem jeszcze rezonator z 4MHz na 12MHz i kondensatory z 30pF na 12pF lecz także nic to nie dało.

0
  • #9 19 Sty 2009 23:04
    dawid512
    Poziom 32  

Cytat:
    Czy trzeba coś jeszcze dodatkowo włączyć?
    Na pewno dopisać $sim. Po za tym zmiana kwarcu nic ci nie da bo i tak korzystasz z wew. oscylatora 1MHz. Chyba że udało ci się dobrać do fuse bitów co może być twoim problemem w tej sytuacji.

0
  • #10 22 Sty 2009 21:15
    galeksiejuk
    Poziom 10  

Ok, już po problemie. Okazało się, że programator nie działa prawidłowo bo zrobiłem STK200 i wszytko działa idealnie.
    To już drugi zestaw z NOWEGO ELEKTRONIKA który kupiłem i który też nie działa.
    Pierwszy to miernik pojemności który też nie działał.
    Nie polecam tych zestawów.

0