Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wzmocnic odbierany sygnał telewizyjny

14 Sty 2009 16:33 10435 11
 • Poziom 21  
  Witam!!
  Posiadam antenę siatkową skierowaną na Opole ,
  Polsat mi odbiera na kanale 57- sygnał słaby strasznie śnieży ,53 - tragedia - RTCN Opole *Chrzelice* ,
  TVN - kanał 33 śnieży strasznie czasami nic nie widać , wychodzi na to że sygnał jest z SLR Opole *Korfantego* .
  TVP1 - 7,12,20,40,52 kanał - czyli Wręczyca Wielka i inne
  TVP2 -Wręczyca Wielka
  TVp INFO -42 , RTCN Wrocław *G.Ślęża*
  Antena jest siatkowa , na niej http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/18/1841.dat
  , z 15m kabla połączonego z jakimś tanim wzmacniaczem 12V , oraz rozgałężnik http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/24/2423.dat

  odemnie jest około 60 km. od nadajnika ( http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&sa...01227&sspn=0.644533,1.785278&ie=UTF8&t=p&z=10 )

  Co mi polecicie aby poprawić odbiór TVN i Polsatu (ale zwłaszcza TVN)
  To ma być w miarę tanie rozwiązanie .
 • Poziom 19  
  Witam. 60 km to dla sygnału TV spora odległość, a jak wiadomo: najlepszym wzmacniaczem jest dobra antena. Więc niestety musisz zainwestować w lepszy sprzęt. Poczytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic805454.html Dla orientacji sprawdź jakich anten używają twoi sąsiedzi i z jakim skutkiem.
 • Poziom 21  
  Nie ma jakiś wzmacniaczy które by mi kanał 33 , 57 poprawił ??
  Bo teraz mam jakiś za 3,5zł wzmacniacz.


  Poprawiłem . [SP5ANJ]
 • Poziom 22  
  Po pierwsze kup antenę.
 • Poziom 21  
  W antęnę chce zainwestować dopiero w przyszłym roku kiedy będzie u mnie DVB-T .
  Na razie myślałem o zastosowaniu WZMACNIACZ ANTENOWY TV EKRANOWANY MC-9102B/CERAMIC/MC-9102 lub Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-177 ??
  Który lepszy??
 • Poziom 19  
  koledzy tobie dobrze piszą po pierwsze antena, jak masz słaby sygnał z anteny to co chcesz wzmacniać??? sygnał z szumami, dobra antena kierunkowa wzmacniacz w antenie i powinno być ok jednak weź pod uwage że antena yagi ma wąski kąt odbioru
 • Poziom 11  
  Ja osobiście zakupiłem obydwa wzmacniacze antenowe:
  1. LNA-177
  2. MC-9102/Ceramic
  Problem u mnie wygladał tak, odległość od nadajnika ok. 100km. Kanały podstawowe (TVP1, 2, Info, Polsat) - odbiór b. dobry i dobry. Ale TVN, TV4 taki śnieg, że nie można ogladać. Antena siatkowa, ze wzmacniaczem SWA-2000.
  A wiec włożyłem najpierw wzmacniacz LNA-177. Poprawy na kanałach, które snieżyły brak,
  Włożyłem MC-9102/ceramic. Również poprawy brak.
  Jestem więc niemile zaskoczony tymi wzmacniaczmi, to tylko chwyt reklamowy.
  Widziałem też w sprzedaży jakieś modele LNA-177 PLATINUM, ale producent - firma HFO się do nich nie przyznaje (podejrzewam, że są to zwykłe LNA-177 ze zmienioną nalepką, żeby sprzedawca mogł więcej zarobić na naszej naiwności)
 • Poziom 21  
  Siemanko . Do nadajnika z Opola mam ,,trochę '' mniej km., także posiadam antenę siatkową ale skierowaną na Katowice, ale odbieram także ,,tyłem '' anteny Opole , Wrocław , TVP 1, 2 ,TV 4 ,jedne programy lepiej inne gorzej .Sytuacja oczywiście zmienia się radykalnie gdy skieruję antenę na Opole , Wrocław wszystko w miarę OK .W Twoim przypadku może trzeba wypróbować , kilka typów wzmacniaczy [ płytek ] w samej antenie, zawsze można je oddać , pojedyńczy wzm to paręnaście zł .Warto też ,,pochodzić '' z anteną po dachu , a nawet spróbować w miarę rozsądnie podwyższyć maszt .Aaalllee możliwie że samo położenie budynku jest b..kiepskie i nawet dobrej klasy antena nic nie pomoże .Trzeba zobaczyć jak odbierają program sąsiedzi .
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Panowie widzę , że temat ożył. :D
  Ostatnie komentarze styczeń 2009.

  Wypadałoby jednak popisać poważnie na te zagadnienia. Same komentarze w stylu "a może ta" , "Stasiu mówił , że chyba lepiej", to NIE forum Radiotechnika.
  Do tego typu "gdybań" jest inny dział na elektrodzie. :cry:

  Nie jest to moja forma upominania Was, tylko staranie się o tzw. fachowość i rzeczowe wypowiedzi w dziale Radiotechnika.
  (Przecież z tego słyniemy , że mamy wśród nas Prawdziwych Fachowców z Jajami). :D


  Pozdrawiam. [SP5ANJ]
  PS. Bardzo wiele już napisano na tematy poprawy odbioru RTV i może tam należy szukać swoich podpowiedzi.
 • Poziom 2  
  Może ktoś jest w stanie mi napisać ile wynosi pasmo nadawania wszystkich telewizji naziemnych w Polsce. Chce zbudować filtr, który wytnie mi wszystkie inne niepotrzebne sygnały a zostawi tylko częstotliwości nadawania telewizji regionalnych oraz TVP1 , TVP2 i Polsatu. Za tym filtrem chce zastosować wzmacniacz szerokopasmowy a następnie znowu filtr aby poprawić charakterystykę. Jestem uczniem technikum co myślicie i moim pomyśle? Może ktoś ma schematy takiego układu? Powiem jeszcze, że poziom mojego sygnału Tv jest słaby i gratis w sygnale mam bardzo dużo szumu i innych sygnałów pasożytów. Proszę pisać wiadomości prywatne.
 • Poziom 36  
  master_kcy napisał:
  Chce zbudować filtr, który wytnie mi wszystkie inne niepotrzebne sygnały a zostawi tylko częstotliwości nadawania telewizji regionalnych oraz TVP1 , TVP2 i Polsatu. Za tym filtrem chce zastosować wzmacniacz szerokopasmowy a następnie znowu filtr aby poprawić charakterystykę. Jestem uczniem technikum co myślicie i moim pomyśle? Może ktoś ma schematy takiego układu? Powiem jeszcze, że poziom mojego sygnału Tv jest słaby i gratis w sygnale mam bardzo dużo szumu i innych sygnałów pasożytów. Proszę pisać wiadomości prywatne.
  Specjalnie dla Kolegi Master_kcy i następnych przyszłych pytających:
  (zwrotnica antenowa) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic738081.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic756385.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1342756.html (tak, też związane)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic874757.html

  Tu widać próby zrobienia prostego filtru dolnoprzepustowego na 40MHz i to bez uwzględnienia ważnego dla odbioru TV dopasowania (SWR) - a TV to częstotliwości 174...860MHz) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic704451.html
  Dobre obwody wejściowe nie przepuszczające zakłóceń z pasm "nie RTV" mają wzmacniacze wielozakresowe Kathrein VCC37, VCB28 (z fabrycznych obecnie produkowanych niestety raczej tylko te - a przez 20 lat mierzyłem różne...)

  (a jest to tylko niewielki fragment problemu)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic893517.html
  Życzę cierpliwości i odpowiednich przyrządów pomiarowych (bez tego się nie da...)
  Powodzenia.

  Link do linków (gł. na Elektrodę) o dobrych, bezpiecznych, nie odbierających zakłóceń i nie powodujących zakłóceń instalacjach antenowych http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951
  Tego w szkołach nie uczą...