Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiercenie dziurki we szkle

14 Jan 2009 17:35 39912 18
 • Level 13  
  Jak i czym można zrobić dziurkę we szkle?
  Wiercenie dziurki we szkle
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 26  
  Witaj.
  Do wykonania otworu okrągłego w szkle potrzebna Ci wiertarka kawałek rurki o nieco mniejszej średnicy od żądanego otworu materiał ścierny ( korund ) i woda .

  Mocujesz wiertarkę w statywie nadajesz jej niewielkie obroty, na szkle umieszczasz korund z wodą i zaczynasz wiercenie z bardzo delikatnym naciskiem ( prawie niewyczuwalnym.

  Korund z wodą dostając się między rurkę a szkło pod wpływem ruchu obrotowego wyciera wgłębienie aż do całkowitego przewiercenia.

  Woda ma na celu odprowadzenie ciepła .

  Pamiętaj nie śpiesz się , co jakiś czas podnieś rurkę i pozwól aby woda z korundem dostała się o wytarty rowek.
 • Level 13  
  Może jakimś palnikiem dałoby radę wytopić dziurkę?
 • Level 13  
  Będzie to bongo to jarania oczywiście tytoniu:D
 • Level 18  
  No to jak ma być tanim kosztem to albo rurka, ale tu zostaje kwestia ścierniwa albo pilnikiem diamentowym - pilnik idealnie działał z żarówką. Można też spróbować przeszlifować zwykły pilnik trójkątny aby wyszedł ostrosłup i tym wiercić, chłodzić należy naftą.

 • Level 38  
  To już lepiej tym palnikiem - to że się szkło trochę zdeformuje można pominąć, przy takim przeznaczeniu. Rozgrzać do 'plastyczności' szkła a potem gwoździem 'wykręcić' dziurkę. Można, przy odrobinie wprawy w taką dziurkę wstawić szklaną rurkę, rozgrzać i podobnie przytwierdzić ('przykręcić' rozgrzaną/rozplastycznioną rurkę).
 • Level 18  
  W razie gdyby kolega nie miał palnika - w castoramach itp można kupić takie ołówkowe za dychę. Cud techniki to nie jest ale na raz się nada, tylko gaz trzeba kupić najwyższej jakości, a nie ten z żółtych plastikowych pojemników. Jako rurkę to już można użyć lufki, co do danych celów będzie bardzo praktyczne. Kwestia tylko wprawy w obróbce cieplnej szkła - lepiej sobie poćwiczyć na żarówkach i lufkach. Resztę można doczytać w literaturze ;)
 • Level 14  
  ja w dnie butelki po wódce wywierciłem otwór widiem
  ( w jednej sie udało, w drugiej już niestety nie )
 • Level 17  
  Popieram sposób kolegi : zdzislaw111.
  myśle , że powinien wypalić tylko wiertarka musi być na statywie bo inaczej lipa.
 • Level 21  
  Ja otwory w żarówce wierciłem ręcznie nożem do tapet (takim wysuwanym). Najgorszy problem to żeby zrobić mały otwór, potem idzie z górki. Dalej można już pilnikiem trójkątnym na wiertarce ale muszą być bardzo małe obroty i naprawdę minimalny posuw.
 • Level 2  
  W szkle można wywiercić otwór zwykłym wiertłem z tym że małe obroty i polewać czyli chłodzić terpentyną.
 • Level 16  
  Jezeli musisz zrobic otwór na plaskiej powierzchni np. na szybie kup w Castoramie wiertło diamentowe / o trójkatnym ostrzu/ firmy DEDRA , nie jest specjalnie drogie +/_ 12 pln i wierc wiertarka z regulacja obrotów
  / np. CELMA z tyrystorem/ .
  Jezeli z kolei masz zrobic otwór w szklanej bance , kolbie itp. to nagrzej nad palnikiem gazowym miejsce w którym ma powstac otwór , nastepnie w tym miejscu rozgrzanym do prawie plynnej formy przykładasz szklana rurke i tak jakby sklejasz , nastepnie ciagniesz to prawie płynne miejsce i powstaje otwór . Nastepnie nad palnikiem gazowym obtapiasz brzegi , krawedzi otworu , aby krawedzie nie kaleczyły skor.
 • Level 27  
  Na razie zajaraj ten "tytoń" z czegoś innego to zaraz wymyślisz jak wywiercić otwór ;)
 • Level 11  
  nie jest to czasem żaroodporne szkło??
 • User removed account  
 • Level 10  
  Zrób prowizorkę z plastikowej butelki po coca coli 0,3l
 • Level 32  
  specjalne diamentowe wiertlo do szkla jest drogie ale najtaniej bedzie podejsc do zakladu szklarskiego i pewno za pare zl Ci wywierca.
  Wiercenie w szkle to wbrew pozorom bardzo trudna sprawa , wiertla w zasadzie przecieraja krawedziami tulejek-z kompozytow diamentowych szklo i to z obu stron , amatorsko mozesz tylko wyszarpac dziure.