Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz o dużej skuteczności

14 Sty 2009 18:17 1977 25
 • Poziom 20  
  Witam!
  Chciał bym zbudować wzmacniacz o dużej skuteczności o mocy nie mniej niż 50W. W internecie nie znalazłem nic interesującego. Chciałbym aby ten wzmacniacz był tani. Proszę też o wzór płytki do niego. Za wszystkie pomoce dziękuję.
 • Poziom 28  
  może mam zaćmę ale od kiedy wzmacniacz ma skuteczność?? :/
 • Poziom 43  
  Oczywiście!
  Przyjmujemy poziom odniesienia 0dB jako ciśnienie akustyczne 20 µPa dla 1000Hz (wartość średnia).
 • Poziom 43  
  To zależy jeszcze od skuteczności głośników i odległości od głośnika, w jakiej robisz pomiar.
  Skuteczność głośników jest bardzo różna, bo sprawność waha się od ok. 2 - 5% (kompakty) do ok. 50% (tuba logarytmiczna), a także ustawienia potencjometru głośności.
  Pamietaj, że wytrzymałość KAŻDEGO łańcucha jest tylko taka, jak jego najsłabszego ogniwa.
  Łańcuch, który ma wpływ na efekt (a więc odczuwaną głośność) zaczyna się od źródła sygnału (CD? MP3? radio? komputer?) poprzez przedwzmacniacz, korektor, wzmacniacz, kolumny i pomieszczenie, w którym słuchasz. Całkiem inne warunki są w przestrzeni otwartej, np. na łące, a inne w niewielkim pomieszczeniu o "gołych" ścianach (np. łazienka, lub piwnica) ...
 • Poziom 28  
  skuteczność tyczy się głośników _-_
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Możesz, ale wtedy musisz dopasować wszystkie elementy wykonawcze do napięcia ponad 100V (korzystnie: na conajmniej 120V).
  Przy tym napięciu zasilania dla głośnika 8-ohmowego wzmacniacz da ponad 120W, a trzeba mu wtedy dostarczyć ok. 160W, więc trafo musi być na conajmniej taka moc (dla 1 kanału). Dla tranzystorów mocy trzeba również przewidzieć radiator o powierzchni conajmniej 400cm2 blachy AL o grubości 3mm (również dla 1 kanału).
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Jeśli zamiast 8 ohmów dasz 4 ohmy, to masz moc 2 razy większą, więc też trzeba dać transformator o 2 razy większej mocy i 2 razy większy radiator.
  Sama wymiana tranzystorów na mocniejsze nic nie da, tranzystory w końcówce "zniosą" najwyżej 12W mocy wydzielonej w 1 tranzystorze przy 100cm2 radiatora dla 1 tranzystora (bez wentylatora). Jeśli musisz wydzielić w końcówce np. 100W (co odpowiada mocy znamionowej wzmacniacza ok. 250W), to znaczy, że MUSISZ końcówkę zbudować z 8 tranzystorów (4 pary).
  Nie wspominam o prostowniku na odpowiedni prąd, ani o elektrolitach po prostowniku ...

  Poczytaj czasem też np. tu: http://estradowiec.pl/
 • Poziom 16  
  miernik998 napisał:
  Czyli jest to realne.

  a dlaczego ma nie być? To jest klasyczny schemat, może być konstrukcją 20W jak i 200W. Wzmacniacz skuteczności nie ma, ma tylko sprawność, tzn. parametr określający ile mocy idzie do głośnika, a ile na ogrzanie pokoju. Na głośniku 4Ohm będziesz miał 2x większą głośność, ponieważ przy U=const zgodnie z prawem Ohma prąd w cewce głośnika będzie miał 2 razy większą wartość, niż w głośniku 8Ohm. Myśląc dalej takim tokiem, jasne jest, że prąd płynący przez cewkę głośnika płynie też przez tranzystory końcówki mocy, i czym jest on większy tym większa moc się na nich wydziela, a więc potrzebują lepszego chłodzenia. Czasem chłodzenie nie wystarcza i stosujemy albo większe tranzystory, albo kilka sztuk równolegle (stosując rezystory od strony emitera lub kolektora, które prosto mówiąc pozwalają na "łagodny rozpływ prądów" - a dzieje się tak dlatego, że tak jak w świecie nie ma dwóch takich samych rzeczy, tak i nie ma na świecie dwóch identycznych tranzystorów, w przypadku tranzystorów bibpolarnych - o identycznym wzmocnieniu prądowym β).
  Głośność i tak będzie zależała od zastosowanych przetworników, bo np. głośnik o skuteczności 90dB przy wzmacniaczu 50W zagra ciszej niż głośnik o skuteczności 100dB przy mocy powiedzmy 15W.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Przeglądnij schematy proponowane przez uczestników tego forum: http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/ , jak jakiś wybierzesz, to można o nim konkretnie podyskutować.

  Przy okazji: dynamika 125dB to jest więcej, niż od progu słyszalności ograniczonego szumem generowanym przez przepływ krwi w naczyniach ucha, do progu bólu.
  A napięciowo: chcesz słyszeć zarówno 1mV doprowadzony do głośnika, jak i 1kV. Czy masz głośniki o takich możliwościach?
  Ale jeśli słuchasz coś w cichym pomieszczeniu (30dB), to o 125dB wiecej masz przy wystrzale z armaty z odległości 1m, tego się nie da zrobić mocą 100W. A prawdziwe zero dB jest trudne do uzyskania, to tylko w specjalnych izolowanych komorach z wytłumieniem ...
  30kHz - chcesz coś zagrać nietoperzom? Większość ludzi w Polsce nie słyszy 15625Hz (odchylanie w telewizorach). A najniższy ton w kontrabasie to 42Hz, niżej grają tylko duuuże organy, jesteś entuzjastą muzyki organowej?
 • Poziom 31  
  miernik998 napisał:
  Mam pytanie jak z wzmacniacza można więcej wyciągnąć dB ? Nie umiem czytać po angielsku, a w tłumaczu bzdury wychodzą.

  Zależy o jakie dB ci chodzi. Jak o dynamikę to trzeba rozkręcić potencjometr volume do maksymalnego poziomu, przy którym nie wystąpi przesterowanie.

  miernik998 napisał:


  Już pomijając "dynamikę" śmiem twierdzić, że Symasym zagra lepiej.


  edit
  Rzuuf. Świetna stronka. Dzięki :)
 • Poziom 43  
  miernik998 !
  Nie wiem, jakie jest twoje doświadczenie w budowie wzmacniaczy, ale czuję, że poskładanie czegoś "do samodzielnego montażu" jest zdecydowanie dobrym pomysłem.
  Nie wiem też, jak jest wyposażony Twój warsztacik, jakie masz przyrządy pomiarowe i jaka jest Twoja biegłość w posługiwaniu się nimi.
  Tu przypomnę starą historię, że pierwszy zmierzył obwód Ziemi Pitagoras w IV wieku przed naszą erą, bez GPS-u!
  Czy będziesz się umiał posłużyć komputerem jako generatorem i odcyloskopem? Tu masz link: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic48007.html
  Taki "zestaw": oscyloskop i generator pozwoli Ci nie tylko ustawić optymalny punkt pracy, ale również zmierzyć dynamikę, pasmo i zniekształcenia.

  Jeszcze raz wracam do dynamiki: jest to stosunek największego przenoszonego sygnału (bez zniekształceń) do najmniejszego, ograniczonego szumami własnymi, wyrażony w dB czyli w mierze logarytmicznej.
  Jeżeli najmniejszy sygnał (szum + przydźwięk) doprowadzony do głośnika ma amplitudę 1mV (tego ucho już dawno nie słyszy, początek zauważalnego przydźwieku jest powyżej 10mV z odległości 0,5m), to dynamice 120dB (= 10 do potegi 6) odpowiada sygnał doprowadzony do głośnika milion razy silniejszy, czyli 1kV (= 1000V).
  Czujesz tego bluesa? Papier jest cierpliwy ...
 • Poziom 20  
  Posiadam oscyloskop, miernik, lutownice zwykłą i air. Co prawda nie posiadam generatora, ale myślę że to nie problem.
 • Poziom 43  
  To tu masz generator:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...enerator&sid=3b454e69b70b81c3d2e9f8c89878be1a
  przy okazji "przetestuj" swoje uszy, ale sinusoidą (weź słuchawki, są znacznie lepsze, niż najlepsze głośniki!).

  Inny ciekawy program przydatny przy testowaniu sprzętu audio jest tutaj:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...enerator&sid=3b454e69b70b81c3d2e9f8c89878be1a

  A tu poczytaj o intensywności dźwieków (decybele!):
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Poziom_nat%C4%99%C5%BCenia_d%C5%BAwi%C4%99ku