Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Timer 555 w VHDL-u - jak to zrobić?

lss 14 Jan 2009 18:25 2076 7
    lss
    Level 21  
    Witam!!!

Jestem ciekawa czy jest mozliwe zaimplementowanie w strukture układów programowalnych timera 555. Znalazłem jego strukture podstawową i jest to tylko dwa komparatory, przerzutnik RS, i rezystory a i tranzystor ;P. Rezystory to napewno o takich wartościach musiał bym dac zewnątrz lecz reszte to pewnie da sie zrobić we wnątrz. Próbowałęm szukać o tym na necie lecz za dużo nie znalazęłm prócz książki za 500 PLN nie całe wiec lipa :(...
    Jeżeli nie dało by sie to czy jest odpowiednik jakiś w VHDL-u aby go zastąpić?? Prosił bym o odpowiedz i jak macie to kod albo namiar gdzie można z naleść.

Pozdrawiam
    KowalD
    Level 17  
    ale po co Ci zamykac 555 w ukladzie programowalnym?? musi byc on, nie da sie inaczej??
    J.A
    Level 28  
    lss wrote:
    /.../

mysle, ze najpierw powinienes dowiedziec sie, czym
    jest, a czym nie jest fpga;
    bez trudu w ukladzie programowalnym osiagniesz implementacje
    funkcji timera, ale nie polega to na skopiowaniu
    wnetrza 555 do fpga, niepotrzebne ci tez beda rezystory
    ani tranzystory, konieczny za to bedzie zewnetrzny
    oscylator;

J.A
    lss
    Level 21  
    Panowie jezeli o układy programowalne to ja zaczynam dlatego sie pytam...
    bede budował miernik pojemności oparty o tą strukture... aby tego dokonac przyjełem do projektu że potrzebuje jakieś timer coś co zmierzy mi czas ładowania, nastepnie oby określić wartość trwania impulsu skorzystam z generatora kwarcowego i z dzielnika czestotliwości (w zależności od mierzonej pojemności) jeszcze dodać bramke licznik i drivery do klawiatury oraz LCD od cała filozofia :)

Jak byście mieli jakieś cekawe mierniki pojemności opartą na układy programowalne to prosze na priv
    KowalD
    Level 17  
    oj no... mam wrazenie, ze nie ma co tu sie brac za fpga, czy jakies inne cpld (a co wybrales swoja droga??)... ja bym uP bral (taniej, latwiej, zasobow wystarczy lekko -> no chyba, ze jakies cudo miernik chcesz zrobic ;))... ale jesli sie uprzesz na uklad programowalny... hmm... on jest napedzany jakims sygnalem zegarowym (ktorego wartosc generalnie znasz ;)), a ten sobie dzielisz (jesli to ma byc fpga to nawet pomnozyc troche bedziesz mogl ;)) do woli :)... i juz caly pomiar wtedy zaimplementujesz "w srodku" :)...
    lss
    Level 21  
    jeżeli o mnie chodzi to ja bym zrobił ten miernik na 74 ale to ma byc praca bardziej wyrafinowana... moje zamysł narazie idą na jakis scalak z firmy Xilinx bo choc troche znam środowisko programistyczne... z tym CPLD i FPGA to mi bez różnicy bo aż na takim stopniu mojej wiedzy nie jestem wstanie wykorzystac tych zasoba w 100% lecz trzeba od czegoś zacząć...
    _greis_
    Level 14  
    lss wrote:
    z tym CPLD i FPGA to mi bez różnicy

pod względem czysto programistycznym to rzeczywiście nie ma różnicy pomiędzy FPGA a CPLD. lecz gdy tylko sięgniesz trochę niżej (bliżej poziomu bramek i rejestrów) to moze okazać się że nie starczy tobie zasobów (CPLD) bądź mocno przeszacowałeś złożoność swojego projektu(FPGA).

J.A wrote:
    mysle, ze najpierw powinienes dowiedziec sie, czym
    jest, a czym nie jest fpga;

za powyższą poradą, również proponuję zapoznać się z ogólnymi zasadami projektowania w układach programowalnych pod względem wybranego przez ciebie jezyka i architektury (b.d. znajomość układów cyfrowych będzie wskazana). dopiero potem poprzez przykładowe proste projekty dojdziesz do celu.
    lss
    Level 21  
    Panowie dzięki za rady... Jeżeli chodzi o budowę FPGA czy CPLD to ją znam oraz różnice miedzy nimi... Na razie się nie zastanawiam nad dalszą częścią bo mój pomysł musi zatwierdzić wykładowca jak się spodoba to ruszam jak nie to poproszę o pomoc jego i was :) dzięki za gorące dialogi...