Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna trójdrożna na głośnikach STX

14 Sty 2009 18:39 4746 22
 • Poziom 9  
  Witam! Prosiłbym o rade bardziej doświadczonych kolegów. Czy to dobry wybór?
  -STX GDN-18-130-8-AKX
  -STX GDM-14-150-8-SCX
  -STX GDWK-10-250-8-AKX
  Chciałbym z tych głośników zmontować kolumny. Do każdej po dwa niskotonowe. Jakie zwrotnice najlepiej do nich zamontować i jakiej wielkości miały by być te kolumny? Będę wdzięczny za każdą podpowiedz.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 36  
  Jakoś nie chce mi się wierzyć że chcesz dać 540 zł na same nistośredniotonowce, to po pierwsze.
  Po drugie fakt że do głośników niskośredniotonowych chcesz stosować średniotonowca, świadczy o twoim niskim poziomie wiedzy na temat akustyki i budowy kolumn.
  Taki głośnik jak GDN-18-130-8-AKX został specjalnie skonstruowany właśnie po to by go stosować w układach dwudrożnych, ( on pokrywa pasmo niskich i średnich częstotliwości), poprzez to unika się kłopotów ze zniekształceniami związanymi z układem trójdrożnym.
  Jeśli to ma być twoja pierwsza kolumna to może zacząć od innych tańszych przetworników, bo kwota jaką trzeba zapłacić za 4×GDN 18-130-8 AKX, 2×GDM 14-150-8 SCX, oraz 2×GDWK seri AKX jest taka wysoka że można by zbudować kolumny opierając na renomowanych głośnikach firmy Peerless lub Vifa.
  Np:
  http://www.akustyk.com.pl/projekty/HN2.html

  Powiedz jeszcze ile przeznaczasz kasy na kolumny, dlaczego takie przetworniki wybrałeś (czym się sugerowałeś przy wyborze), czy poważnie o tym myślisz, i do czego one mają ci służyć, i w jak dużym pomieszczeniu będą pracować.
  Wtedy coś doradzimy.
 • Poziom 9  
  przeznaczyć mam zamiar ok 1400 zł.a polecił mi te głośniki znajomy.konkretnie to tylko powiedział że na początek(to będą moje pierwsze głośniki) mogę kupić sobie STX-y(nie polecał mi konkretnych modeli).służyć mają do słuchania muzyki przeważnie z komputera.a pomieszczenie w jakim mają pracować to ok 15 m>2.
 • Poziom 36  
  A jaki masz kolego wzmacniacz do kolumn ?

  Głośniki serii AKX to topowe modele STX-a, zakrawają o przetworniki audiofilskie, tak że jeśli sie na AKX decydujesz to do jednej kolumny wystarczy ci po jednym GDN 18-130-8 AKX oraz GDWK-10-250-8-AKX, częstotliwość podziału 3 kHz.

  A jakiej muzy słuchasz i czego się po kolumnach spodziewasz.
  Bo to głośniki do delektowania się muzyką, a jeśli lubisz głośno grać to nie sprostają twoim wymaganiom.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1187043.html

  Ja bym zaproponował taką rzecz. Na początek jak znalazł, jak widzę zakładałeś od razu dość nieudolny projekt trójdrożny... A tutaj masz kolumienki na naprawdę fajnych głośniczkach, z resztą to sprawdzony projekt. Zadowoli większość słuchaczy jeśli oczywiście nie masz w głowie tego, co 90% tutejszych forumowiczów czyli "Bassu" ani "Altusiarstwa".

  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  w tym momencie mam w domu wzmacniacz philipsa.nie jest to produkt wysokiej klasy ale brat ma taki sam i gra dość dobrze.planuje kupić inny i będzie to prawdopodobnie NAD (modelu nie pamiętam)ale został mi polecony przez kolegę który zna się na rzeczy.
  a co do muzyki to słucham wszystkiego nie mam wybranego jednego rodzaju muzyki.

  A jak bym wsadził do jednej kolumny dwa GDN-18-130-8AKX i zamontował zwrotnice dwu i pół drożną??
 • Poziom 36  
  Można, ale ja bym wolał w tej kasie wejść już w to co ci podawałem link.
  Układ 2i 1/2 na Peerlessie i Vifce.
  Przy zakupie kompletu głośników dostajesz całą dokumentacje co do obudów i zwrotnicy.
  http://www.akustyk.com.pl/projekty/HN2.html
  To po pierwsze.

  Ta idea jest słuszna , ale chyba nikt jeszcze nie pisał o 2i1/2 way na AKX-ach.
  Może być problem ze zwrotnicą, bo z konstrukcją obudowy to nie.
  Dwie komory na każdy głośnik po 23 litrów netto każda z BR strojonym na Fb-48 Hz, tunel φ-6cm, i długości 11,2cm, na każdą komorę.
 • Poziom 9  
  to znaczy jaki problem ze zwrotnicą?

  Dodano po 12 [minuty]:

  a jaka była by cena tego co podałeś mi w linku??
 • Poziom 36  
  A jak ty to sobie wyobrażasz?
  Przecież jak niewłaściwie dobierzesz częstotliwości podziału dla pierwszego, drugiego AKX-a i wysokotonowca, to efekt może okazać sie żenujący.
  No chyba że już masz ją opracowaną, a ja o niczym nie wiem.

  A tak na marginesie ,rozumie kolega na czym polega układ 2 i 1/2 -way?
  (pytam się z mojej czystej ciekawości).
 • Poziom 9  
  chętnie posłucham specjalisty:-)
 • Poziom 9  
  na czym polega układ 2 i 1/2 -way
 • Poziom 36  
  Dwa identyczne głośniki najczęsśej nisko - średniotonowe pracują tak że jeden z nich przenosi tylko bas lub bas + dolne średnie tony, a drugi taki sam takie samo pasmo ale jeszcze dodatkowo ze średnimi. Wysokimi tonami zajmuje się oczywiście głośnik wysokotonowy.
  Czyli w tym przypadku co jest tu: http://www.akustyk.com.pl/projekty/HN2.html
  są dwa identyczne głośniki nisko - średniotonowe: ten dolny przenosi częstotliwości do samego dołu do 700 Hz
  ten taki sam górny przenosi od dołu do 3800 Hz, a wysokotonowy przenosi powyżej 3800 Hz.

  Jeszcze jedno pytanie. Coś mówisz cały czas o zwrotnicy, czy ją już masz, czy ktoś ci zaprojektował, pokaż schemat? Czy ten kto Ci polecał STX-y serji AKX domniemam że coś na nich robił skoro ci je polecał?
 • Poziom 9  
  Dziękuje za wyjaśnienie.Nie mam zwrotnic i to na pewno będzie największy problem.Wydaje mi się że będzie miał kto mi udzielić pomocy w tej sprawie.Chyba że od Ciebie uzyskam jakąś pomoc.Bardzo bym był wdzięczny.
  A ten kolega co polecił mi STX-y to miał kiedyś głośniki tego producenta ale nie serii AKX.
 • Poziom 36  
  Więc tak, co do pomocy to nie ma problemów. Problemem może być to że nikt chyba na elce nie robił 2i1/2 way na AKX. I dlatego polecam Ci jak już go w klasyku (tego STX GDN 18-130-8 AKX) jako 2-way. Albo trochę na innych również sensownych głośnikach z STX-a, ale w układzie 3-way, ale trochę lepszy 3-way bo twój budżet na to pozwoli.. Ale ponieważ jesteś początkujący w dziedzinie budowania zespołów głośnikowych, to najlepiej jak byś zaczął, ( moim zdaniem ) od jakichś sprawdzonych projektów w obudowie zamkniętej, których jak to się mówi nie da się niepoprawnie wykonać. I tu mówię o głośnikach ARN226 tesli, albo GDN30/60/1 Tonsila. Obudowa zamknięta nie jest gorszą odmianą obudowy z BR jak to mylnie co niektórzy myślą. Sa przetworniki, które w clozecie grają pięknie i tyle.
  Tylko jeszcze raz ci mówię że na klasycznym 2-wayu to sie muzyki słucha w sposób delektujący się nią, o tzw. imprezkowym graniu zapomnij. No i ten PEERLESS164nom+VIFA25 niewiele drożej CIę szarpnie niż seria AKX, a głośniki renomowane i przy zakupie kompletu do projektu dostajesz od Pana Kiśla projekt obudowy i zwrotnicy.

  Ale decyzja należy do ciebie, projektami obudów i zwrotnic mogę Cię wesprzeć.
 • Poziom 9  
  Musze sobie to przemyśleć.
  A przy tych STX-ach serii AKX w 2-way jakie obudowy byś polecał?Jakie gabaryty?
 • Poziom 9  
  a co myślisz o kolumnach z labiryntem wewnątrz?
 • Poziom 36  
  Linia transmisyjna, nie każdy głośnik się nadaje. Zazwyczaj duże o niskim rezonansie własnym Fs. Na pewna nie polecę Ci go jaka pierwszą konstrukcję. Jest to chyba jedyna obudowa której częstotliwość rezonansowa jest niższa od częstotliwości własnej głośnika, i w zasadzie od niej liczy się jej dolne przenoszenie. (Niskie zejścia Basu, ale nie zawsze z dużą efektywnością). Temat rzeka. Trzeba nieć naprawdę dobrego stolarza, który by chciał sie podjąć budowy, a stroi się ją jedynie poprzez umiejętna umiejscowienie materiału głuszącego. Ale zasada jest jedna wspólna - labirynt musi mieć 2200mm długości.

  Tu masz projekt kolumny pod STX seri AKX:

  Kolumna trójdrożna na głośnikach STX
 • Poziom 9  
  Mój wybór będzie najprawdopodobniej taki: STX GDN 18-130-8 AKX i Vifa XT25BG60-04.w systemie 2-way.
 • Poziom 9  
  jako podłogówka.i bedzie tak dwa STX GDN 18-130-8 AKX i Vifa XT 25BG60-40 na jedną kolumne w systemie 2,5-way.