Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna trójdrożna na głośnikach STX

portfiel 14 Sty 2009 18:39 4569 22
  • #1 14 Sty 2009 18:39
    portfiel
    Poziom 9  

Witam! Prosiłbym o rade bardziej doświadczonych kolegów. Czy to dobry wybór?
    -STX GDN-18-130-8-AKX
    -STX GDM-14-150-8-SCX
    -STX GDWK-10-250-8-AKX
    Chciałbym z tych głośników zmontować kolumny. Do każdej po dwa niskotonowe. Jakie zwrotnice najlepiej do nich zamontować i jakiej wielkości miały by być te kolumny? Będę wdzięczny za każdą podpowiedz.

0 22
  • #2 14 Sty 2009 19:12
    mczeslaw
    Poziom 36  

Jakoś nie chce mi się wierzyć że chcesz dać 540 zł na same nistośredniotonowce, to po pierwsze.
    Po drugie fakt że do głośników niskośredniotonowych chcesz stosować średniotonowca, świadczy o twoim niskim poziomie wiedzy na temat akustyki i budowy kolumn.
    Taki głośnik jak GDN-18-130-8-AKX został specjalnie skonstruowany właśnie po to by go stosować w układach dwudrożnych, ( on pokrywa pasmo niskich i średnich częstotliwości), poprzez to unika się kłopotów ze zniekształceniami związanymi z układem trójdrożnym.
    Jeśli to ma być twoja pierwsza kolumna to może zacząć od innych tańszych przetworników, bo kwota jaką trzeba zapłacić za 4×GDN 18-130-8 AKX, 2×GDM 14-150-8 SCX, oraz 2×GDWK seri AKX jest taka wysoka że można by zbudować kolumny opierając na renomowanych głośnikach firmy Peerless lub Vifa.
    Np:
    http://www.akustyk.com.pl/projekty/HN2.html

Powiedz jeszcze ile przeznaczasz kasy na kolumny, dlaczego takie przetworniki wybrałeś (czym się sugerowałeś przy wyborze), czy poważnie o tym myślisz, i do czego one mają ci służyć, i w jak dużym pomieszczeniu będą pracować.
    Wtedy coś doradzimy.

0
  • #3 14 Sty 2009 19:30
    portfiel
    Poziom 9  

przeznaczyć mam zamiar ok 1400 zł.a polecił mi te głośniki znajomy.konkretnie to tylko powiedział że na początek(to będą moje pierwsze głośniki) mogę kupić sobie STX-y(nie polecał mi konkretnych modeli).służyć mają do słuchania muzyki przeważnie z komputera.a pomieszczenie w jakim mają pracować to ok 15 m>2.

0
  • #4 14 Sty 2009 20:49
    mczeslaw
    Poziom 36  

A jaki masz kolego wzmacniacz do kolumn ?

Głośniki serii AKX to topowe modele STX-a, zakrawają o przetworniki audiofilskie, tak że jeśli sie na AKX decydujesz to do jednej kolumny wystarczy ci po jednym GDN 18-130-8 AKX oraz GDWK-10-250-8-AKX, częstotliwość podziału 3 kHz.

A jakiej muzy słuchasz i czego się po kolumnach spodziewasz.
    Bo to głośniki do delektowania się muzyką, a jeśli lubisz głośno grać to nie sprostają twoim wymaganiom.

0
  • #5 14 Sty 2009 20:55
    parish
    VIP Zasłużony dla elektroda

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1187043&highlight=

Ja bym zaproponował taką rzecz. Na początek jak znalazł, jak widzę zakładałeś od razu dość nieudolny projekt trójdrożny... A tutaj masz kolumienki na naprawdę fajnych głośniczkach, z resztą to sprawdzony projekt. Zadowoli większość słuchaczy jeśli oczywiście nie masz w głowie tego, co 90% tutejszych forumowiczów czyli "Bassu" ani "Altusiarstwa".

Pozdrawiam.

0
  • #6 14 Sty 2009 21:57
    portfiel
    Poziom 9  

w tym momencie mam w domu wzmacniacz philipsa.nie jest to produkt wysokiej klasy ale brat ma taki sam i gra dość dobrze.planuje kupić inny i będzie to prawdopodobnie NAD (modelu nie pamiętam)ale został mi polecony przez kolegę który zna się na rzeczy.
    a co do muzyki to słucham wszystkiego nie mam wybranego jednego rodzaju muzyki.

A jak bym wsadził do jednej kolumny dwa GDN-18-130-8AKX i zamontował zwrotnice dwu i pół drożną??

0
  • #7 14 Sty 2009 22:18
    mczeslaw
    Poziom 36  

Można, ale ja bym wolał w tej kasie wejść już w to co ci podawałem link.
    Układ 2i 1/2 na Peerlessie i Vifce.
    Przy zakupie kompletu głośników dostajesz całą dokumentacje co do obudów i zwrotnicy.
    http://www.akustyk.com.pl/projekty/HN2.html
    To po pierwsze.

Ta idea jest słuszna , ale chyba nikt jeszcze nie pisał o 2i1/2 way na AKX-ach.
    Może być problem ze zwrotnicą, bo z konstrukcją obudowy to nie.
    Dwie komory na każdy głośnik po 23 litrów netto każda z BR strojonym na Fb-48 Hz, tunel φ-6cm, i długości 11,2cm, na każdą komorę.

0
  • #8 14 Sty 2009 22:46
    portfiel
    Poziom 9  

to znaczy jaki problem ze zwrotnicą?

Dodano po 12 [minuty]:

a jaka była by cena tego co podałeś mi w linku??

0
  • #9 14 Sty 2009 22:47
    mczeslaw
    Poziom 36  

A jak ty to sobie wyobrażasz?
    Przecież jak niewłaściwie dobierzesz częstotliwości podziału dla pierwszego, drugiego AKX-a i wysokotonowca, to efekt może okazać sie żenujący.
    No chyba że już masz ją opracowaną, a ja o niczym nie wiem.

A tak na marginesie ,rozumie kolega na czym polega układ 2 i 1/2 -way?
    (pytam się z mojej czystej ciekawości).

0
  • #10 14 Sty 2009 22:50
    portfiel
    Poziom 9  

chętnie posłucham specjalisty:-)

0
  • #12 15 Sty 2009 18:00
    portfiel
    Poziom 9  

na czym polega układ 2 i 1/2 -way

0
  • #13 15 Sty 2009 18:40
    mczeslaw
    Poziom 36  

Dwa identyczne głośniki najczęsśej nisko - średniotonowe pracują tak że jeden z nich przenosi tylko bas lub bas + dolne średnie tony, a drugi taki sam takie samo pasmo ale jeszcze dodatkowo ze średnimi. Wysokimi tonami zajmuje się oczywiście głośnik wysokotonowy.
    Czyli w tym przypadku co jest tu: http://www.akustyk.com.pl/projekty/HN2.html
    są dwa identyczne głośniki nisko - średniotonowe: ten dolny przenosi częstotliwości do samego dołu do 700 Hz
    ten taki sam górny przenosi od dołu do 3800 Hz, a wysokotonowy przenosi powyżej 3800 Hz.

Jeszcze jedno pytanie. Coś mówisz cały czas o zwrotnicy, czy ją już masz, czy ktoś ci zaprojektował, pokaż schemat? Czy ten kto Ci polecał STX-y serji AKX domniemam że coś na nich robił skoro ci je polecał?

0
  • #14 15 Sty 2009 21:09
    portfiel
    Poziom 9  

Dziękuje za wyjaśnienie.Nie mam zwrotnic i to na pewno będzie największy problem.Wydaje mi się że będzie miał kto mi udzielić pomocy w tej sprawie.Chyba że od Ciebie uzyskam jakąś pomoc.Bardzo bym był wdzięczny.
    A ten kolega co polecił mi STX-y to miał kiedyś głośniki tego producenta ale nie serii AKX.

0
  • #15 16 Sty 2009 09:08
    mczeslaw
    Poziom 36  

Więc tak, co do pomocy to nie ma problemów. Problemem może być to że nikt chyba na elce nie robił 2i1/2 way na AKX. I dlatego polecam Ci jak już go w klasyku (tego STX GDN 18-130-8 AKX) jako 2-way. Albo trochę na innych również sensownych głośnikach z STX-a, ale w układzie 3-way, ale trochę lepszy 3-way bo twój budżet na to pozwoli.. Ale ponieważ jesteś początkujący w dziedzinie budowania zespołów głośnikowych, to najlepiej jak byś zaczął, ( moim zdaniem ) od jakichś sprawdzonych projektów w obudowie zamkniętej, których jak to się mówi nie da się niepoprawnie wykonać. I tu mówię o głośnikach ARN226 tesli, albo GDN30/60/1 Tonsila. Obudowa zamknięta nie jest gorszą odmianą obudowy z BR jak to mylnie co niektórzy myślą. Sa przetworniki, które w clozecie grają pięknie i tyle.
    Tylko jeszcze raz ci mówię że na klasycznym 2-wayu to sie muzyki słucha w sposób delektujący się nią, o tzw. imprezkowym graniu zapomnij. No i ten PEERLESS164nom+VIFA25 niewiele drożej CIę szarpnie niż seria AKX, a głośniki renomowane i przy zakupie kompletu do projektu dostajesz od Pana Kiśla projekt obudowy i zwrotnicy.

Ale decyzja należy do ciebie, projektami obudów i zwrotnic mogę Cię wesprzeć.

0
  • #16 16 Sty 2009 11:05
    portfiel
    Poziom 9  

Musze sobie to przemyśleć.
    A przy tych STX-ach serii AKX w 2-way jakie obudowy byś polecał?Jakie gabaryty?

0
  • #18 18 Sty 2009 11:43
    portfiel
    Poziom 9  

a co myślisz o kolumnach z labiryntem wewnątrz?

0
  • #19 18 Sty 2009 14:16
    mczeslaw
    Poziom 36  

Linia transmisyjna, nie każdy głośnik się nadaje. Zazwyczaj duże o niskim rezonansie własnym Fs. Na pewna nie polecę Ci go jaka pierwszą konstrukcję. Jest to chyba jedyna obudowa której częstotliwość rezonansowa jest niższa od częstotliwości własnej głośnika, i w zasadzie od niej liczy się jej dolne przenoszenie. (Niskie zejścia Basu, ale nie zawsze z dużą efektywnością). Temat rzeka. Trzeba nieć naprawdę dobrego stolarza, który by chciał sie podjąć budowy, a stroi się ją jedynie poprzez umiejętna umiejscowienie materiału głuszącego. Ale zasada jest jedna wspólna - labirynt musi mieć 2200mm długości.

Tu masz projekt kolumny pod STX seri AKX:

Kolumna trójdrożna na głośnikach STX

0
  • #20 20 Sty 2009 20:23
    portfiel
    Poziom 9  

Mój wybór będzie najprawdopodobniej taki: STX GDN 18-130-8 AKX i Vifa XT25BG60-04.w systemie 2-way.

0
  • #22 21 Sty 2009 22:29
    portfiel
    Poziom 9  

jako podłogówka.i bedzie tak dwa STX GDN 18-130-8 AKX i Vifa XT 25BG60-40 na jedną kolumne w systemie 2,5-way.

0