Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchamianie zasilacza atx bez komputera.

14 Sty 2009 18:47 13583 7
 • Poziom 8  
  Witam posiadam zasilacz E-TEK 200W model: EPS-200AS zasilacz ten pochodzi z 1993 lub 1999 dokładnie nie mogę odczytać daty produkcji. Problemem jest to że chciałbym uruchomić ten zasilacz bez komputera ale nie wiem jak? W nowszych zasilaczach należał zewrzeć piny14 i 15, obciążyć zasilacz np.: CD-romem i działał, lecz z tym jest inaczej(posiada inne złącza, oprucz molexa niż te zasilacze z przed 5-ciu lat. Proszę o pomoc jak mam uruchomić ten zasilacz. Dodam że otwierałem obudowę i analizowałem ściężki lecz wszystkie były tylko od napięcia.

  Możliwe że ten dodatkowy przewód 4- żyłowy coś komuś powie?

  SWITCH PIN ASSIGNMENT
  NIEBIESKI _/ _ (KLUCZ,ŁĄCZNIK) BIAŁY N
  CZARNY_/_ (KLUCZ,ŁĄCZNIK) NIEBIESKI L

  Dodam że szukałem w google informacji na ten temat niestety nic nie znalazłem. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
 • Poziom 39  
  Nie dałeś foto, ale śmiem twierdzić, że jest to zasilacz AT. Te cztery przewody normalnie są podłączone do włącznika. Należy je parami zewrzeć. Tylko musisz ustalić, który z którym. Ale to nie jest skompikowane jeśli otworzysz obudowę.
 • Użytkownik obserwowany
  witam.Jeśli to jest zasilacz AT to wystarczy tylko dopasować ze sobą te żyły,które wychodzą z takiego jednego grubego kabla z obudowy zasilacza.Ale to nie problem,ponieważ z reguły producent podaje które żyły trzeba ze sobą połączyć.A jeśli jest to zasilacz ATX to wystarczy tylko poszukać takiego dość szerokiego wtyku(20 pinowego) i w tym wtyku odnaleźć żyły koloru zielonego(power ON) i czarnego(GND) i je po prostu ze sobą połączyć.

  UWAGA: W niektórych zasilaczach ATX może być tak,że za prawidłowy start zasilacza może odpowiadać szary(również Power ON) przewód w tymże wtyku.W takim przypadku należy go również połączyć z przewodem koloru czarnego(GND).

  Także na samym początku radzę upewnić się,czy nasz zasilacz jest wyposażony w przewód koloru szarego czy zielonego.Jeśli jest szary i zielony, to w takim przypadku należy połączyć ze sobą przewody zielony i czarny(Power ON z GND).Można również w takim wypadku dołączyć do przewodu szarego przez rezystor 680Ω diodę LED dowolnego kolorui wten oto sposób otrzymamy prosty wskaźnik obecności napięcia wyjściowego.W miejsce gniazda zasilania monitora(starsze modele zasilaczy ATX) można dać również wyłącznik dwubiegunowy z podświetleniem.Dodatkowo można dorobić wskaźniki napięcia na każdej gałęzi napięciowej w postaci diod LED wraz z rezystorami ograniczającymi prąd tychże diod wykorzystując po jednym przewodzie jednego koloru w każdej gałęzi(1 żółta i 1 czarna,1 czerwona i 1 czarna,1 pomarańczowa i 1 czarna,1 biała i 1 czarna,1 niebieska i 1 czarna)oraz dorobić woltomierz,amperomierz, przełącznik napięcia,zaciski wyjściowe oraz prosty regulator prądu wyjściowego.I w ten oto sposób otrzymamy prosty zasilacz labolatoryjny lub warsztatowy z płyna regulacja pradu wyjściowego.Ja tak własnie przerobiłem swoj zasilacz i pracuje mi bezawaryjnie już od ponad 10 lat. Co do zmiany wydajności prądowej zasilacza to trzeba by było pozbyć się ogranicznika prądu wyjściowego, ale to nie jest zbyt dobrym pomysłem, ponieważ w przypadku zwarcia na wyjściu przez obwody zasilacza popłynie tzw. prąd przetężeniowy,który uszkodzi nam z całą pewnością cały zasilacz.Pozdrawiam
 • Użytkownik obserwowany
  to jest standard ale bywa że zamiast zielonego jest szary i trzeba podlączyć wtedy szary z czarnym
 • Poziom 10  
  potwierdzam to co kolega psiata powiedział
 • Poziom 2  
  Troche odgrzewam temat. Na wstepie Witam. Też posiadam taki zasilacz AT tam nie ma szerokiej wtyki jak w atxach tylko 4 przewody. Aby uruchomic zasilacz zwieramy IN N(eutral) z OUT N(eutral) oraz IN L (faza) z OUT L (faza) Zasilacz startuje, aby wyłaczyc rozwieramy jedeną z par. Uwaga wysokie napiecie na tych kablach. Uwazac należy zeby nie zewrzec in IN L i IN OUT bo bedzie buum i bezpieczniki w pomieszczeniu wylecą. Zasilcz przezyje.
 • Poziom 8  
  Witam.
  Tak też zrobiłem.
  TEMAT ZAMYKAM!