Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt na zaliczenie zegarek binarny Atmega8 + jakis RTC

ziper87 14 Jan 2009 20:00 4230 5
    ziper87
    Level 2  
    Witam. Mam taki problem. Na studiach wymyslili ze informatycy tez muszą umieć robić układy i wrzucili nam przedmiot techniki mikroprocesorowe. Wszystko fajnie tylko po co mi to bedzie? No cóż, wybrałem sobie zegarek z budzikiem i do tej pory sobie jakoś radziłem, znalazłem na forum podobny zegarek i przerobiłem (mam nadzieję, że się twórca nie obrazi) troche zgodnie ze wskazówkami prowadzącego. Mam do Was takie pytanie czy schemat jest ok? Jeśli nie to poprosiłbym o napisanie co nie gra bo ja się kompletnie na tym nie znam :cry: Z góry dziękuję za pomoc speców :D Pozdrawiam

Projekt na zaliczenie zegarek binarny Atmega8 + jakis RTC
    r2d2004
    Level 31  
    Witam!

Jeżeli prowadzący dał Ci takie rady to nie chwal się przynajmniej co to za "uczelnia" ;-) . Chodzi o ten projekt z "elki":

Zegar binarny

Na Twoim schemacie brak taktowania procesora (RTC "chodzi" niezależnie od procesora dlatego ma swój własny kwarc, ale procesor musi mieć również podpięty kwarc, aby zegar taktujący w uPc mógł pracować. Zrób tak jak jest w oryginale. Rozumiem, że programowo masz pobierać czas z RTC po szynie I2C i wyświetlać go w postaci binarnej na diodach LED. Trochę to idiotyczne i ten RTC w takiej aplikacji będzie po prostu niewykorzystany (to taka próba wbijania gwoździ w deskę przy pomocy klawiatury od komputera ;-) ), no ale rozumiem, że to projekt na zaliczenie. Jeśli chodzi o podłączenie głośnika to nie wiem co masz na myśli. Bezpośrednio do uPc możesz podłączyć np. buzzer piezoceramiczny z wbudowanym generatorem na +5V (można kupić takie miniaturowe w sklepach), który pobiera parę/naście mA prądu (minus buzzera podłączasz do portu uPc, a jego plus zasilania do +5V). Jeśli masz na myśli zwykły głośnik, to trzeba go włączyć przez tranzystor (konieczne wzmocnienie prądowe).

Pozdrawiam
    Moim zdaniem dobrze wymyślili na uczelni, bo co to za informatyk jak nie ma pojęcia o działaniu procesora, a najlepiej nauczyć się tego praktycznie.
    ziper87
    Level 2  
    r2d2004 wrote:
    Witam!

Jeżeli prowadzący dał Ci takie rady to nie chwal się przynajmniej co to za "uczelnia" ;-) . Chodzi o ten projekt z "elki":

Nie no prowadzący dał "rady" że ma być RTC i budzik. Tego projektu jeszcze nie widział :) A uczelnią mogę się pochwalić bo chyba nie ma się czego wstydzić Politechnika Łódzka. Dzięki za cenne rady. Fakt wywaliłem kwarc z uP ale przedwczoraj znów wrócił do projektu, tylko zapomniałem zdjęcia updetowac ;) dzięki za wskazówkę z buzzerem ten "głośnik" to miał być taki osobny układzik żeby tylko był na schemacie dla prowadzącego ale coś jeszcze w tej materii zmienię.

No niby informatyk i działanie procesora, ale działanie procesora a tworzenie nawet takich prostych schematów jak ten to duża różnica jak dla mnie. (jakby mnie to kręciło to bym na Elektronikę poszedł :D ) Działanie procesora miałem i coś niecoś wiem taka wiedza jaką posiadam mi starczy :D
    Pozdrawiam
    r2d2004
    Level 31  
    Witam!

Jeśli chodzi o buzzerek to TAKI , lub coś podobnego, powinien być dobry. Jeśli włączysz tak jak napisałem wyżej, to żeby go uruchomić wystarczy podać na port procersora (do którego jest podpięty) poziom logiczny L. Sygnał będzie ciągły, ale poprzez cykliczne włączanie wyłączanie (modulację) możesz uzyskać różne efekty dźwiękowe.

ziper87 wrote:
    ... Działanie procesora miałem i coś niecoś wiem taka wiedza jaką posiadam mi starczy. ...

... no nie byłbym tego taki pewien, nigdy do końca nie wiadomo czym nas życie zaskoczy. ;-) Poza tym uczyć się trzeba bez końca, jeśli chcesz mieć coś do powiedzenia w tej branży (informatyka/elektronika), bo postęp w tych dziedzinach jest niezwykle dynamiczny. No chyba, że po studiach chcesz spocząć "na laurach" i np. sprzedawać marchewkę na targu. ;-)

Pozdrawiam
    ycsud
    Level 1  
    Witam!
    Ja mam jeszcze takie małe pytanko co do zasilania: czy dwa zwykłe paluszki wystarczą do zasilenia tego? Jeżeli tak czy są tutaj dobrze dobrane wartości rezystorów?
    Pozdrawiam
    r2d2004
    Level 31  
    Witam!

O ile dobrze pamiętam to większość procesorów Atmela może pracować od 2,7V do 5,5V, a porty mogą być obciążane do 20 mA (ale tylko w stanie L). Są również wersje specjalnie oznakowane do pracy przy niskim napięciu i małym prądzie zasilania (low power), wiec myślę, że układ przy 3V zasilania powinien działać. Najlepiej zapytać autora oryginalnego projektu tego zegarka, którym jest kolega jaboo (link powyżej) - szybko może to zweryfikować sprawdzając działanie swojego układu przy obniżonym napięciu. Osobiście sprawdzałem działanie przy niskim napięciu (+3V) procesorków Atmela z rodziny '51 - AT89C2051 - pracowały bez problemów ale przy niewygórowanym taktowaniu. Rezystory ograniczające prąd LED musisz dobrać w zależności od typu posiadanych diod LED i przy niższym napięciu zasilania na pewno trzeba je będzie sporo zmniejszyć (szczególnie, że sterowanie LED jest sekwencyjne), ale tak aby nie przeciążyć portów. Jeżeli będą świeciły za słabo, to można zastosować również wzmacniacze prądowe na tranzystorach (npn) od strony masy i jeszcze bardziej zmniejszyć wartości rezystorów, dzięki temu można będzie zwiększyć prąd LED do wartości większej niż wytrzymują to same porty procesora.

Pozdrawiam
    PS
    Przy 3V zasilania najlepiej stosować tylko LED czerwone, nie kombinować z innymi kolorami! PCF8583 też powinien pracować przy 3V (katalogowo działa od 2,5V, a podtrzymanie danych od 1V), tylko powtarzam raz jeszcze - dla mnie to RTC dla zegara binarnego jest zbędny - wystarczy sam procesor.