Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompleksowy remont zabytkowego magnetowidu AKAI VS-2EG

Atreyu 14 Sty 2009 21:58 3351 5
  • #1 14 Sty 2009 21:58
    Atreyu
    Poziom 22  

Od jakiegoś czasu (z dobre 3-4 miesiące ale tylko w wolnych chwilach i całkowicie hobbystycznie) grzebię i próbuje doprowadzić do porządku śliczny, zabytkowy magnetowid AKAI VS-2EG. Stan zewnętrzny i wewnętrzny po prostu świetny jak na swoje lata – produkcja maj 1982 roku.

Kompleksowy remont zabytkowego magnetowidu AKAI VS-2EG Kompleksowy remont zabytkowego magnetowidu AKAI VS-2EG

Większość uszkodzeń udało mi się już oczywiście wyeliminować (uszkodzenia w układzie OSD, podtrzymania pamięci, hamulce i masa innych) jedno było nawet opisane na tym forum, chodziło o nieskoordynowane działanie drum motora. Pozostały jednak drobne problemy które chciałbym skonsultować z kimś kto kojarzy te stare konstrukcje AKAI - mechanika była identyczna lub zbliżona praktycznie we wszystkich „jednocyfrowych” urządzeniach tego producenta.

Problem pierwszy – kalibracja toru sygnałowego do nowej głowicy.
    Ponieważ kupno nowego bębna wizyjnego stało się koniecznością zacząłem szukać zacząłem szukać tego elementu po sklepach internetowych. Oryginalnie był tam bęben AKAI o symbolu BH-V1004A280A.

Niestety ceny i dostępność tego elementu zmusiły mnie do poszukiwania jakiegoś tańszego odpowiednika. Okazało się że zamiennikiem może być tani i popularny bęben JVC PU31332G-10.

Po założeniu nowego bębna obraz się znacznie poprawił, jednak pojawiły się drobne zakłócenia na obrazie w miejscach o dużej jasności i silnym kontraście. Wygląda to jak czarne dropy, ale dropami nie są :) Zgrałem dwa pliki z tymi artefaktami. Pierwszy plik to taśma testowa zawierająca pasy RGB. Zakłócenia są widoczne w lewej części ekranu na białym pasie, konkretniej na samym początku białego pasa.

http://www.sendspace.com/file/i0ygh1

Drugi to pierwsze centymetry mocno zużytej taśmy ale doskonale na nich widać o jakie zakłócenia chodzi.

http://www.sendspace.com/file/10wozj

Pliki są małe, mają po 1 - 2 Mb więc ściągnięcie nie powinno być problemem. Zapisane w MPEG-2 video stream.

W dokumentacji serwisowej do tego urządzenia oprócz typowych regulacji koniecznych do wykonania po wymianie bębna wizyjnego jest też jeden punkt który najprawdopodobniej koryguje w/w objawy. Problemem jest jak bez taśmy testowej AKAI TF-515SW wykonać te pomiary i regulacje. Poniżej załączam skan tego fragmentu opisu kalibracji toru video.

Warto zaznaczyć że te zakłócenia występują tylko na niewielu taśmach,w zasadzie na większości nie występują ale po prostu ich obecność w szczególności na taśmie testowej strasznie mnie irytuje :P

Problem drugi – delikatne ślady na taśmie
    Wydawać by się mogło że to drobiazg, ale jednak nie tak do końca. W czasie wywlekania taśmy z kasety następuje delikatne zagięcie ścieżki fonii i synchro. To zagięcie / uszkodzenie pojawia się tylko w tym jednym miejscu i dalej podczas odtwarzania nie dochodzi do zagięcia taśmy na całej długości. Aparatem ciężko jest uchwycić ten defekt ale powinno to być widoczne na poniższym zdjęciu:

Uszkodzenie ścieżki synchro także występuje, ale nie udało mi się wykonać jego zdjęcia bo jest znacznie bardziej delikatne i praktycznie niewidoczne dla aparatu fotograficznego.

Na pierwszy ogień poszła rolka dociskowa, która zresztą wyglądała na mocno odkształconą i chyba jednak nieoryginalną. Rolka dociskowa latała na sworzniu z luzem około 0,5mm w poziomie i z 2mm w pionie. Oryginalny element ma symbol AKAI BV-V1004A160A, ale oczywiście nie do dostania. Wymieniłem ją na nową rolkę do SHARPA która ponoć jest jej zamiennikiem, o wymiarach 18,2 x 13x 3 mm. Luz pionowy zniknął, a poziomy spadł do ok. 0,1mm. Niestety nie zmieniło to sytuacji. Rysunek tej części mechaniki załączam poniżej.

Podejrzewam że wgniecenia na taśmie może powodować dolna krawędź rolki prowadzącej (guiding poole). Nie chcę jednak wykonywać na razie regulacji bo po pierwsze lakier na śrubach głowicy audio/synchro oraz na nakrętce rolki jest nienaruszony, a po drugie mam przeczucie że może to jednak być zużyty element mechaniki. Podejrzewałem jeszcze luzy na łożysku capstana ale luz ten jest bardzo mały – ledwo wyczuwalny.

Jeżeli ktokolwiek ma jakieś pomysły to byłbym wdzięczny za sugestie :D
    Pozdrawiam. . .

0 5
  • #2 15 Sty 2009 01:05
    marck1
    Specjalista od sprzętów RTV

Czy na dolnej krawędzi tej rolki, widać ślad - "wyżłobienie" po taśmie?

0
  • #3 15 Sty 2009 19:26
    Atreyu
    Poziom 22  

No więc dziś raz jeszcze i bardzo dokładnie, z użyciem lusterka dentystycznego, przejrzałem cały tor prowadzenia taśmy.Wygląda więc na to że w pierwszej sekundzie po napięciu taśmy na elementy toru jej prowadzenia faktycznie taśma znajduje się poniżej dolnej krawędzi rolki prowadzącej

Po ruszeniu capstana taśma wraca na swoje miejsce i dalej prowadzona jest prawidłowo. Niestety drugiego miejsca, na górnej ścieżce, gdzie dochodzi do "zahaczenia" taśmy nie zidentyfikowałem. Na podstawie różnicy odległości tych dwóch miejsc załamania można tylko domniemywać że dzieje się to na górnej krawędzi wysięgnika opasującego rolkę dociskową.

Jak przez mgłę przypominam sobie że faktycznie miałem z takim układem prowadzenia taśmy (z tym dodatkowym wysięgnikiem) już kiedyś kłopoty, ale że było to wiele lat temu niestety nic konkretnego nie pozostało w pamięci.

0
  • #4 15 Sty 2009 20:18
    marck1
    Specjalista od sprzętów RTV

W zasadzie zostają tylko dwie możliwości.
    1. Za duży luz na osi capst.
    2. Nie oryginalna rolka dociskowa.

0
  • #5 16 Sty 2009 13:30
    Dorian Olech
    Poziom 28  

Ja sprawdził bym sile prawego sprzęgła. Za silne będzie wyciągało taśmę z pod rolki

0
  • #6 18 Sty 2009 13:41
    Atreyu
    Poziom 22  

A więc tak, raz jeszcze sprawdziłem luzy na ośce capstana (a w zasadzie koła zamachowego bo w tym modelu capstan to silnik szczotkowy prądu stałego napędzający koło zamachowe płaskim paskiem gumowym).

Luz poziomy jeżeli więc występuje jest niewyczuwalny. Próbowałem sprawdzić na wszystkie strony dociskając ośkę i nic. Luzu poziomego nie ma i koniec. Występuje za to luz pionowy , około 2mm. Jednak ciężar koła zamachowego jest na tyle duży że nie ma szans aby podczas odtwarzania sworzeń poszedł do góry. Zresztą to sprawdziłem - nie idzie.

Rolka dociskowa jest nowa ale faktycznie nie jest dokładnie od tego modelu choć wymiarami jest pełnym zamiennikiem. Luz pionowy jak już pisałem po wymianie zniknął, poziomy jest ale mały - około 0,1 mm w płaszczyźnie poziomej i maksymalnie do 1mm przy skośnym przechylaniu. W wielu innych VCR'ach luzy te są większe. Rolka to typowy NOS kupiony w sklepie wysyłkowym. I najważniejsze - zarówno na starej rolce która lata po sworzniu z luzami dochodzącymi do 2mm jak i na nowej jest to samo!

Napinanie taśmy - no i niestety tu też tylko ustawiłem to na oko. Hamulec rolki podającej (Supply Reel) był mocno wytarty więc zwiększyłem naciąg taśmy na zasadzie porównania z nowszymi VCR'ami. Niestety nie posiadam kasety dynamometrycznej aby dokładnie ustawić prawidłowy naciąg. W tym modelu producent zaleca naciąg rolki podawczej na poziomie ~ 20 gf - cm, a z kolei naciąg na rolce zdawczej (Take-up Reel) powinien wynosić około 120 g.cm .W każdym razie ustawiłem to na czuja na zasadzie porównań z inna sprawna maszyną. Wydaje się że zarówno hamulec jak i rolka zdawcza ustawione są optymalnie, ale bez taśmy dynamometrycznej to tylko domniemanie.

Mimo tych wszystkich uwag mam wrażenie że odpowiedzialny za to jest napinacz taśmy opasujący ją po rolce dociskowej. W wielu innych konstrukcjach VCR'ów nie montowano tego elementu i taśma spod rolki dociskowej wędrowała bezpośrednio do kasety. Pamiętam też że w podobnych wypadkach często demontowaliśmy ten napinacz i urządzenia działały nadal prawidłowo. Postaram się więc jeszcze odkręcić całą dźwignie z tym sworzniem i zobaczymy jak wtedy będzie wyglądała sprawa zaginania taśmy. Może ktoś mi właśnie podpowie do czego tak w ogóle służył ten napinacz ??

No i na koniec pozostaje sprawa kalibracji toru sygnałowego do nowej głowicy. Jak rozumiem nikt nie ma pomysłu więc zabiorę się za regulacje porównawcze, ale to straszna robota :D

Pozdrawiam. . .

0