Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

woltomierz potrójnie całkujący - ktos kiedys tego szukal

thomyk 14 Sty 2009 22:19 1913 0
 • #1 14 Sty 2009 22:19
  thomyk
  Poziom 10  

  gdzies na forum ktos tego szukal ale temat zamkniety a przyda sie napewno komus z elektrotechniki w celach projektowych

  woltomierz potrójnie całkujący - ktos kiedys tego szukal

  woltomierz potrójnie całkujący - ktos kiedys tego szukal

  Zasada działania


  W pierwszej fazie układ całkuje przez zadany czas (do przepełnienia licznika) napięcie mierzone. Jest to dokładnie takie samo zachowanie, jak przy podwójnym całkowaniu.

  W drugiej fazie układ z podwójnym całkowaniem całkuje napięcie wzorcowe o przeciwnym znaku w stosunku do napięcia mierzonego. W tym czasie chodzi sobie licznik. W momencie, gdy napięcie na kondensatorze całkującym osiągnie zero, licznik jest zatrzymywany, a jego stan odpowiada wartości mierzonego napięcia wejściowego.

  Jednak dla zliczenia tej wartości potrzeba określonego czasu. Czasami warto by to przyspieszyć. Do tego służy potrójne całkowanie. Polega na tym, że do układu całkującego podłączamy napięcie będące wielokrotnością napięcia wzorcowego (np. 8 razy większe). Licznik ten czas zlicza, jednak jego zawartość jest inkrementowana nie o 1, lecz o wielokrotność napięcia wzorcowego (czyli w naszym przykładzie o 8 ). To jest drugie całkowanie. Sytuacja ta trwa aż do momentu, gdy napięcie na kondensatorze całkującym nie spadnie poniżej określonego progu. Jeśli spadnie - to wraz z kolejnym impulsem inkrementującym licznik zamiast napięcia 8 razy większego, przykłada się napięcie wzorcowe nie powiększone. Tu się zaczyna trzecie całkowanie. Dalej licznik będzie inkrementowany już nie o 8, lecz o 1 - jak w zwykłym, podwójnym całkowaniu. W momencie, gdy napięcie na kondensatorze całkującym osiągnie zero, licznik jest zatrzymywany, a jego stan odzwierciedla mierzoną wartość.

  Jakie to rozwiązanie ma plusy? Czas całkowania napięcia mierzonego jest taki sam, jak przy podwójnym całkowaniu. Natomiast czas całkowania napięcia wzorcowego jest krótszy. Ponieważ w naszym przykładzie na układ jest przykładane napięcie 8 razy większe, zatem i czas tego całkowania będzie 8 razy krótszy. Do tego dochodzi czas trzeciego całkowania , jednak napięcie startowe ma tu już niewielką wartość, zatem czas jego całkowania będzie niewielki.

  Czyli tak: Czas pierwszego całkowania jest taki sam przy podwójnym, jak i przy potrójnym całkowaniu. Natomiast sumaryczny czas drugiego i trzeciego całkowania (przy potrójnym całkowaniu) będzie krótszy, niż czas drugiego całkowania przy pomiarze z podwójnym całkowaniem. W efekcie układ z potrójnym całkowaniem będzie nieco szybszy.
  Spotykane w praktyce woltomierze o całkowaniu potrójnym są bardzo rzadkie.
  Sposoby w jaki dokonują pomiaru mają na celu zminimalizowanie zasadniczej wady woltomierzy całkujących, czyli małej szybkości pomiaru. Cykl pomiarowy woltomierzy o całkowaniu podwójnym wynosi ok. 100 ms.

  PLIKI ZASDZIAL1 i 2 TO KONTYNUACJA TEGO WĄTKU

  woltomierz potrójnie całkujący - ktos kiedys tego szukal

  woltomierz potrójnie całkujący - ktos kiedys tego szukal

  0 0