Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyciszanie kabiny nagraniowej

laza1604 14 Sty 2009 23:32 9199 26
  • #1 14 Sty 2009 23:32
    laza1604
    Poziom 12  

prosił bym o poradę jak tanio i w miarę skutecznie wyciszyć kabinę nagraniową.
    zastanawiałem się też nad skutecznością wyciszania takiej kabiny następującymi materiałami
    - wytłoczkami od jajek
    - ścinkami papieru ( poukładane warstwami od największej do najmniejszej grubości ścinka)
    - zwykłymi kartonami ( np ze zdartą jedną warstwą tak by falista tekturka była widoczna)

0 26
  • Pomocny post
    #2 14 Sty 2009 23:50
    J. S.
    Poziom 27  

Wytłoczki od jajek nie wytłumiają dźwięku tylko go rozpraszają (co w sumie sprowadza się do wytłumienia góry i wyższego środka pasma akustycznego).
    A może by tak jakaś pianka, gąbka?
    Ogólnie chodzi o wytłumienie ścian w pomieszczeniu, czy izolację od innych pomieszczeń?

0
  • #3 14 Sty 2009 23:59
    laza1604
    Poziom 12  

mogą być wszystkie niedrogie lub łatwo dostępne elementy (chce zrobić studio jak najniższym kosztem)

najlepiej aby poza kabiną nie było nic słychać i aby w kabinie nie powstawało echo ani inne zbędne dźwięki

0
  • Pomocny post
    #4 15 Sty 2009 00:57
    J. S.
    Poziom 27  

laza1604 napisał:
    najlepiej aby poza kabiną nie było nic słychać

Grube ściany, ciężkie drzwi - tędy droga.
    Cytat:
    i aby w kabinie nie powstawało echo ani inne zbędne dźwięki

Dużo miękkich materiałów. Koce na ściany, ciężkie zasłony..

0
  • Pomocny post
    #5 15 Sty 2009 11:50
    SzokalML
    Poziom 36  

potwierzam, palety od jaj, tylko rozpraszają dźwięk, a wogóle nie tłumią, ponadto ciężko je solidnie zamocować na ścianie.

Zdecydowanie grube koce/zasłony/dywany, ponadto gąbka np. ze starych materaców. To nie tylko rozprasza, ale i tez wytłumia.

W sali prób mamy właśnie dużo takich miękkich materiałów. Są też palety od jaj w niektórych miejscach, ale bardziej z tego względu, że po prostu je miałem. Na pewno bym ich nie kupował.

Likwidację echa i częściowe wytłumienie można załatwić takim właśnie tanim kosztem, czy nawet za darmo.

Ale do wytłumienia fachowego, (żeby nie przenikały dźwięki z zewnątrz do studia i na odwrót) trzeba zrobić wewnętrzne ścianki szkieletowe, tzw. suchą zabudowę, z wełny mineralnej osadzonej na profilach, i to przykryte płytą wiorową/MDF/OSB albo i kocami. Nie radzę stosować płyt gipsowo-kartonowych, jak to się robi w normalnych ściankach, bo nic do tego nie przymocujesz, ponadto taka płyta dośc mocno rezonuje.

Żeby takie wytłumienie było skuteczne, niestety musi być bardzo szczelnie. Jeśli miałby pozostać mały otwór, to praktycznie niweczy 90% wysiłku.

0
  • Pomocny post
    #6 15 Sty 2009 15:04
    piotrdx626
    Poziom 28  

Jeśli chcesz zrobić ściankę która nie przepuści dźwięku to polecam zrobić tak: płyta dwie płyty OSB pomiędzy wełna mineralna i to obłożyć regipsami. Do środka to raczej gąbki "piramidki". Jeśli chcesz użyć materiały dźwiękoszczelne to używaj litych materiałów.

0
  • #7 15 Sty 2009 15:26
    SzokalML
    Poziom 36  

a po co to jeszcze okładać regipsami? niepotrzebny wydatek, który utrudni mocowanie np. gąbek piramidek bądź koców itd.

wełna pomiędzy sama się nie będzie trzymać, trzeba to zrobić na jakimś szkielecie.

0
  • Pomocny post
    #8 15 Sty 2009 15:33
    krzysiuc
    Poziom 25  

Pomiędzy scianę, a sciankę z płyt obłożoną gąbką lub pianką z allegro polecam nasypac warstwę piasku i sciany koniecznie delikatnie pod kątem ważne żeby nie było kątów prostych.

0
  • #9 15 Sty 2009 19:11
    laza1604
    Poziom 12  

no a co zrobić jeżeli mam do zagospodarowania jeden pokój i chciałbym zrobić w nim kabine i jeszcze miejsce żeby można było by postawić komputer i mixer ?

mam na myśli takie rozwiązanie aby w pokoju zmieścić kabinę i inne potrzebne sprzęty i chciałbym aby nikomu z domowników nie przeszkadzały krzyki z kabiny :D

co do gąbki "piramidki" - jaka jest cena takiego luksusu ? :D i czy można to w jakiś alternatywny sposób wykonać samemu lub zastąpić czymś równie skutecznym ?

czy mogę wykorzystać taką folie niby piankową której można spotkać w opakowaniu telewizora ? ( za moment dodam zdjęcie próbki bo nie wiem jak fachowo taka folia sie nazywa )
    fotografie folii którą posiadam

0
  • #10 15 Sty 2009 20:01
    piotrdx626
    Poziom 28  

ąbka Wygłuszająca, Mata Akustyczna, Promocja (numer 526310657)

Regipsy miały być tylko żeby z zewnątrz ładnie wyglądało :)

0
  • #11 15 Sty 2009 22:52
    laza1604
    Poziom 12  

Gąbka Wygłuszająca, Mata Akustyczna - to jednak zbyt drogi jak dla mnie towar niestety :(
    prosił bym jednak o ocenę tego co pokazałem wyżej na fotkach

0
  • Pomocny post
    #12 17 Sty 2009 08:05
    SzokalML
    Poziom 36  

ta folia którą pokazałeś, jest cieniutka, nic nie wygłuszy.

Jeśli gąbka/mata akustyczna jest za droga, to jak już wcześniej mówiłem: Dywany, koce. Oczywiście od środka kabiny.

Na pewno coś się znajdzie w domu, u rodziny, znajomych.

jeśli chcesz w pokoju mieć jeszcze komp/mixer itd. a wygłuszać tylko kabinę, a nie cały pokój,
    to musisz sam ją zbudować -> coś jak dużą szafę, do której będziesz wchodził.

Polecam płytę OSB. W kabinie będzie nagrywany tylko wokal?

0
  • Pomocny post
    #13 17 Sty 2009 17:04
    Wind_93
    Poziom 15  

Podstawa:
    - gruby dywan na całą podłogę.
    - zasłona na okno, bo szyba jest chyba najgorsza akustycznie.
    - jeśli nie osłonięte grubymi kocami to obwieszone ściany.
    - dużo przedmiotów w studiu. Np obite krzesła, jakiś fotel, stojaki.
    - Przydało by sie coś na sufit. Tam właśnie możesz wykorzystać wytłoczki do jajek.

Nie samo wygłuszenie jest najważniejsze, ale przede wszystkim rozproszenie fali. Dlatego w studiach stosuje się gąbki w różnorodnych kształtach.
    Najgorsze są fale odbijające się w jednym kierunku, bo wtedy tworzy nam sie echo. Śpiewając np. fala odbija się w od ściany, i zaraz wraca do mikrofonu. Gdy fala się rozproszy, np w wytłoczce, coś na pewno wróci w mikrofon, ale tylko malutka część. Reszta się rozproszy w pomieszczeniu, wytłumi na różnych rzeczach.

Widziałem kiedyś bardzo fajne studio, takie właśnie małym kosztem. A wyglądało tak:
    - Pod sufitem, przy ścianach wieszaki na których powieszone koce które zakrywały wszystkie ściany
    - Na suficie panele rozpraszające, podobne do wytłoczek w cenie 30zł za m2.
    - Na podłodze dywan,. nawet po 2 warstwy.
    - przy ścianach krzesła obite.
    Akustyka naprawdę dawała radę.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #14 17 Sty 2009 17:28
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

na suficie możesz umieścić materiał podwieszony faliście czyli co metr zaczepiony i swobodnie puszczony w dół :)

0
  • #15 17 Sty 2009 22:15
    laza1604
    Poziom 12  

SzokalML - folie tą poskładał bym aby utworzyć grubszą warstwę, w kabinie byłby nagrywany tylko i wyłącznie wokal, co do tej szafy to za niedługo zaprezentuje jak zaplanowałem układ w pokoju i jego wymiary aby ocenić sprawę, ale już orientacyjnie wiem że kabina była by wielkości około 2 x 2 x ( do sufitu - jeszcze nie pomierzyłem dokładnie)

co możecie mi powiedzieć mi na temat masy papierowej lub solnej ? ma jakieś skuteczne właściwości akustyczne ? nie wiem skąd ten pomysł ale z ciekawości zapytam gdyż składniki są dla mnie bardzo łatwo dostępne

0
  • #16 20 Sty 2009 15:46
    J. S.
    Poziom 27  

Ta folia mogła by się nadać ewentualnie, jeśli udało by się utworzyć warstwy rzędu 2 cm, mocno przytwierdzone do ścian (zszywka/tacker/gwoździe), aby nie wpadała w rezonans przypadkiem. Przyciśnięte, ale nie zbyt ściśnięte. Jeżeli natomiast chodzi o masę papierową i solną, to nie widziałem aby ktoś stosował w/w do wytłumienia pomieszczeń. Inna sprawa, że gdyby z masy solnej zrobić fale/piramidy podobne jak na "gąbce piramidce" i umieścić tego dużo metrów kwadratowych, to pewne częstotliwości uległy by rozproszeniu i osłabieniu. Ale chyba nie ma się co bawić.
    Podsumowując, należy zadbać o tłumienie, rozpraszanie i brak rezonujących elementów.

0
  • #17 21 Sty 2009 10:12
    SzokalML
    Poziom 36  

Kabina do wokalu nie musi mieć 2x2 w podstawie, to dość dużo myślę, że wystarczy 1,5x1,5, albo nawet mniej np. 1x1,5 Musisz sam to ocenić.

Myślę, że nie masz aż tak dużo folii, żeby utworzyć sensowną warstwę. Musiałaby być naprawdę gruba.

masa solna , nie wiem, ale jest dośc twarda, więc może się nei sprawdzić.
    masa papierowa - to podobny sposób jak wytłaczanki, w końcu one też są z papieru.

Gąbka akustyczna nie jest taka droga - jest po 17 zł 0,25 m2, wystarczy że kupisz 10 takich kawałków po 50x50 cm i wyłożysz tym kabinę, to wystarczy. Nie musi być cała kabina nią wyłożona.

0
  • #18 21 Sty 2009 22:01
    laza1604
    Poziom 12  

rys A
    1 - wytłoczki z jaj lub pianka akustyczna
    2 - ścianki z masy papierowej lub solnej
    3 - cienka warstwa piasku drobnego
    rys B
    jest to szkic przekroju ( bardzo ubogi) kształtu kabiny.
    rys C
    jest to szkic ściany przy której ma być kabina, skos i sufit jest z drewnianych desek szlifowanych, ściana - otynkowany suporex.

folijke użył bym do wewnętrznej warstwy między wytłoczkami a ścianką tak by wytłoczki lub gąbka akustyczna była do niej przytwierdzona

co o tym pomyśle sądzicie ?

0
  • #19 20 Mar 2009 18:25
    cielski
    Poziom 9  

Chciałbym podpiąć się pod temat, ponieważ mój problem jest bardzo podobny, aczkolwiek pomieszczenie które chciałbym wytłumić to sala prób zespołu rockowego.

Cały problem polega na tym, że mieszkam w domku jednorodzinnym w zabudowie szeregowej, co prawda sąsiedzi nie krzyczą, ale u mnie w domu jest dosyć głośno podczas próby..

budynek ma -> garaż z piwnicą(tu jest salka)/1 pięrto/2 piętro/strych

salka ma 16m2, generalnie jest kwadratowa wysoka na ok 2,5m..

Pomieszczenie wyłożone jest na ścianach kocami, dywanami i wytłoczkami. Na suficie jest styropian do którego przypięte są wytłaczanki, ale w domu u góry jest na prawdę głośno..

Dodam że nie ma w salce wylewki, pod bębnami jest podest z płyty osb.. nie wiem może on rezonuje..
    Ściany są z cegieł i pustaków od pierwszego piętra oddziela salkę gruby strop betonowy, po dwóch ściana idą miedziane rurki od centralnego które zaizolowałem szmatami ale chyba nie wiele to dało..

proszę o jakąś receptę co zrobić żeby na zewnątrz salki nie było nic słychać a przynajmniej możliwie mało.. akustyka wewnątrz jest nie istotna, ewentualnie radę sobie dam ;)

0
  • #20 20 Mar 2009 18:56
    intervoice
    Poziom 12  

Generator przestrajalny + wzmacniacz i jedziesz szukając rezonansów i przy okazji fal stojących.

0
  • #21 20 Mar 2009 19:15
    cielski
    Poziom 9  

chyba nie umiem posługiwać się takim generatorem.. dobra.. pierwszy raz o czymś takim słyszę.. ;)

bardziej zależało by mi na tym co dać na ściany i sufit żeby dźwięk nie wychodził z pomieszczenia..

0
  • #22 20 Mar 2009 19:37
    gófer
    Poziom 34  

Dziwne że jeszcze nikt nie wspomniał o pułapkach rezonansowych...toż to podstawa w każdym studiu nagraniowym :)

0
  • #23 20 Mar 2009 23:14
    cielski
    Poziom 9  

ok, a na czym polega budowa takiej pułapki.. tak w ogóle to może ktoś zna dobrą literature na ten temat?

prosze również o porady, recepty jak wykonać takie wytłumienie/wyciszenie..

0
  • #25 24 Lut 2011 14:17
    agdziepepsi
    Poziom 2  

Ja bym polecał zainwestować 2000 w ustroje akustyczne dokładnie takie jakich uzywają duże studia nagraniowe. Taki zestaw nie kosztuje dużo a może sprawic ze kabina nagraniowa zyska swoje konkretne brzmienie. Mogą to być np takie absorbery: http://www.acousticity.pl/ustroje-akustyczne/vicoustic/absorbery nie załatwiają one problemu na dole pasma ale znacznie poprawiają akustykę szczególnie jeśli nagrywamy głównie wokal.

0
  • #26 04 Mar 2011 21:34
    AkuPro
    Poziom 10  

Wokal zaczyna się już poniżej 100Hz. Co prawda zazwyczaj wycina się dół filtrem górnoprzepustowym w okolicach 100-140Hz, ale duża część niskich częstotliwości pozostaje. Dlatego trzeba zastosować takie absorbery, które pochłaniają również bas.

Pozdrawiam,
    Błażej,
    Aku Pro.

0
  • #27 18 Mar 2011 14:17
    Maciej Zakrzewski
    Poziom 1  

Wokal zaczyna się poniżej 100Hz to prawda, ale najbardziej cierpiące pasmo dla wokalu męskiego na ten przykład to okolice 150Hz (wg badań BBC bodajże). I w tym właśnie paśmie najwięcej tzw. "dziupli" wokalowych ma problemy z zakolorowaniami przez fale stojące (w ogólniejszym spektrum rezonanse). W tym paśmie wystarczająco grube pianki dostępne na rynku już wykazują skuteczność. Lepszym jednak rozwiązaniem jest zastosowanie ustroju rezonansowego który przy znaczne mniejszej powierzchni działa w znacznie niższym paśmie.

Tu są pomiary w pomieszczeniu o powierzchni 25m2, 13tu ustrojów, które zaprojektowane zostały do różnych częstotliwości rezonansu
    Link

0