Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie RTV w mieszkaniu

15 Sty 2009 00:30 5112 10
 • Poziom 1  
  Witam!

  Jestem na etapie projektowania mieszkania i poważnym wyzwaniem jest dla mnie zaprojektowanie odpowiednich kabli łączących urządzenia anteny itp.
  RTV w mieszkaniu składać się będzie z:
  pokój 1: TV z podpiętym kienem domowym, cyfry+, projektora
  pokój 2: TV + dvd player + cyfra

  Potrzebuje następujących informacji:

  1. Jaki rodzaj kabla łączy antene satelitarną z dekoderem Cyfry +
  2. Czy potrzebuje osobnego kabla łączącego TV z anteną odbierającą sygnał naziemny, czy mogę się jakoś posłużyć kablem z pytania nr 1
  3. Jaki rodzaj kabli przeprowadzić od kina domowego do miejsca w którym zaplanowane są głośniki
  4. Jaki kablel doprowadzić do projektora i z jakiego urządzenia go wyprowadzić abym mógł na projektorze przy wyłączonym TV oglądać telewizję (zarówno z kanałów naziemnych jak i z cyfry +) oraz filmy włączone na dvd playerze (tym od kina domowego)
  5. Ostanie pytanie dotyczy drugiego pokoju: czy można tam oglądać Cyfre + nie płacąc drugiego abonamentu, niezależnie od pierwszego pokoju (dwa różne programy w dwóch różnych pokojach)? Jeśli tak to jakiego urządzenia potrzebuję? Drugiego dekodera? a może czgoś innego? jaki kabel doprowadzić do drugiego pokoju i skąd? Z pokoju nr 1 a możo rozdzielić kabel z anteny satelitarnej na dwa, jeden do jednego pokoju a drugi do drugiego?

  Jestem totalnym laikiem w tych sprawach więc będe bardzo wdzięczny jeśli ktoś odpowie mi chociaż na część pytań. Proszę żeby przy odpowiedzi zaznaczyć do którego z pięciu jest pytania.

  Z góry dziękuję za pomoc!
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 13  
  projekt jest spory ;-) ale do przejscia! szczegoly na mailu ;-)
  Pozdrawiam
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 24  
  Zobacz http://www.dipol.com.pl/tv_tv-sat_schematy.htm tam masz wiele przykładów z których będziesz mógł wybrać najbardziej ci odpowiadający i go dostosować do siebie. Kabel zastosuj Triset 113. W schematach z linku nie uwzględniono jeszcze możliwości nagrywania w platformach cyfrowych (na razie chyba cyfra+ i N) gdzie do dekodera muszą iść dwa kable - za pomocą jednego oglądasz, drugiego nagrywasz.
  Antenę 80 cm lub większą np. Triax. Do niej konwerter Quatro jeśli intalacja z multiswichem (droższa ale z perspektywą) lub Quad (ze względu na podwójne kable do dekodera). Cyfrę plus można dzielić (z jednego abonamentu) jako jedyną polską platformę cyfrową na kilka TV. Poczytaj o spliterach. Sygnał TV naziemnej można puścić tym samym kablem co SAT potrzebny Ci sumator sygnału TV i SAT
 • Poziom 1  
  schemat na tej stronie jest super i wszystko ładnie pokazuje intryguje mnie jednak jedna rzecz.

  Link
  z tego schematu wynika że powinienem mieć 4 anteny!!!

  To chyba jakaś pomyłka?

  2 telewizyjne?
  1 radiowa
  1 satelitarna

  rozumiem jedną telewizyjną i jedną satelitarną. Radio to chyba na tej samej będzie odbierać a po co druga telewizyjna?
 • Specjalista AGD
  Jak ja bym robił instalację do domu to pociągnął bym po 3 kable ze strychu do każdego pokoju z tego 2 przewody dla satelity a 1 dla anteny .@ berduchwal anten tv nie musisz mieć 2 może być 1 mogą, być i 4 wszystko zależy od tego gdzie mieszkasz i ile w danym miejscu potrzebujesz anten i co chcesz oglądać. Mnie w zasadzie wystarczy 1 antena ale jak ktoś chce oglądać wszystko co się da to potrzeba 4 anteny ale ma się wtedy 12 programów do obejrzenia.
 • Poziom 24  
  berduchwal w schemacie zastosowano anteny TV na dwa pasma. Można zastosować jedną szerokopasmową. Radio chyba nie będzie ci odbierać z anteny TV.
 • Poziom 33  
  Jakiś czas temu miałem ten sam problem.
  Skończyło się na tym że do 2 pokoi pociągnąłem po trzy kable-SAT, radio i TV. Do salonu mam dodatkowo jeszcze jeden kabel SAT. Do każdego pokoju położone są tez po dwa kable "skrętka".
  Wszystkie kable są wyprowadzone w jednym punkcie na strychu.

  W takim rozwiązaniu nie ma co się popsuć-żadne sumatory, złączki, trójniki itd. itp
 • Poziom 1  
  Witam
  Podepnę się do tematu. Mam troszkę mniejszy problem. Przeprowadzam akurat remont i doprowadziłem w miejsce Tv przewody z kablówki, sat oraz anteny szerokopasmowej. Chciałbym wiedzieć jakie gniazda zastosować i ile. Dodam tylko, że gniazda Tv będą tylko w jednym punkcie
 • Poziom 13  
  @piotrek-23
  zgadza sie .. w takim rozwiazaniu nie ma co sie popsuc .. tylko troche bezcelowe jest kladzenie 3 kabli sat w jedno miejsce. nie lepiej zainstalowac sumator r/tv/sat przy antenie lub w jej poblizu, na poddaszu, a na koncu przewodu w pokoju montujesz gniazdo rtv/sat .. i od gniazda rozdielasz kolejno sygnal do radia, tv i sat?

  WAZNE!! warto sie zastanowic czy nie bedziemy kozystali z Odbiornika SAT z funkcją RECORDERa. W tym wypadku odbiornik jest dwuglowicowy i nalezy zastosowac najprosciej i najtaniej drugi przewod z konwentera sat.
 • Poziom 36  
  Jeśli chcesz zrobić jak "fszyscy fahafcy i dilerzy reklamujom i sprzedajom" to dalej nie czytaj.

  Jeśli chcesz zrobić dobrze, bezpiecznie, trwale, aby instalacja nie powodowała zakłóceń ani ich nie odbierała, czytaj poniżej:
  1. Instalacja SAT i naziemna RTV - oddzielnie. Inne zasady projektowania i działania. Dlaczego - w:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic872529.html
  2. Instalacja RTV - część antenowa zależy od lokalizacji, w większości przypadków jeden z programów jest w paśmie III (nieraz nawet z pionowa polaryzacją) a pozostałe w paśmie IV-V. Także po wyłączeniu TV analogowej pasmo III będzie używane na DVB-T i/lub radio cyfrowe (DAB).
  Nieraz potrzeba jest więcej niż jedna antena UHF bo różne programy są z różnych lokalizacji - problemem jest wtedy zwykle zwrotnica kanałowa (nie zawsze możliwa do zrobienia). Radio jest nadawane z różnych miejsc i w dodatku z różnymi polaryzacjami (ale tu wystarczy często 1elementowa antena dipol pętlowy na ukos - odbierze obie polaryzacje ze spadkiem sygnału o 3dB).
  Nie ma anteny "do wszystkiego" !
  W Krakowie są potrzebne anteny: na pasmo IV-V, na pasmo III (kanał 10) http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=33 , na UKF (obie polaryzacje - zobacz http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_nwoj.php?pid=6 )
  Tu było o odbiorze z Krakowa:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic788389.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1006856.html
  O instalacjach RTV małych zbiorowych - w wyszukiwarkę Elektrody wpisz MATV (ta wyszukiwarka czasem działa...)
  np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic822849.html (wbrew pozorom na temat)
  Do jednego pokoju trzeba zaprojektować kilka przyłączy RTV aby można było podłączać różne odbiorniki bez zakłóceń (a nie "przez rozdzielacze", "przez magnetowid"...). Nie jest to problemem gdyż koszt instalacji w domku na 4 przyłącza i 16 przyłączy jest podobny...
  3. Zbiór linków (gł. na Elektrodę) o dobrych instalacjach antenowych i ich bezpieczeństwie http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951
  4. Zarówno instalację antenową SAT jak i naziemną RTV, do CB, WLAN czy inne trzeba objąć połączeniami wyrównawczymi z siecią masy budynku i instalacja odgromową - maszty też, czaszę i konwerter SAT też.
  Jest to ważne nie tylko podczas burzy
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic757426.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic839827.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic883028.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic947029.html (jednak na temat)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic998699.html
  ale też aby nie było zakłóceń uszkodzeń i porażeń jak w
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic815631.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic824765.html
  Jak brak sieci masy budynku i połączeń do niej ekranów kabli masztów, przewodów PE, metalowych instalacji i konstrukcji - to efekty są np. takie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1128724.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1081700.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1175364.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic962622.html
  5. O instalacjach SAT wiedza w dziale SAT, ale o RTV w dziale Radiotechnika. Tematy na wspólne sprawy bezpieczeństwa - zdarzają się w działach Radiotechnika, Elektryka, Komputery...
 • Poziom 2  
  Witam;
  Jeśli chodzi o kabelki w instalacjach w domu to kładziemy:
  - ze wspólnego punktu na poddaszu, do każdego pokoju dwa kable TRISET-113 do jednej puszki oraz trzeci do puszki obok
  - do anteny sat ze wspólnego punktu osiem kabli żelowanych w powłoce PE
  - do anteny naziemnej (anten) jeden kabel żelowany w powłoce PE

  Wyjaśniam dla czego tak robimy.

  Dwa kable w jednej puszce dosylają sygnał SAT dla tunera z ewentulaną opcją nagrywania np PVR "n' wymaga dwóch sygnałów

  Jeden kabel w osobnej puszce to kabel zwrotny. To co aktualnie odbiera tuner, można zamodulować i wysłac do reszty gniazd

  Przy antenie SAT mamy w instalacjach zbiorcyzch-zbiorowzch konwertery QUATRO (nie mylić z kładem). Konwertery te mają cztery wyjścia. Zwykle odbieramy w Polsce Astre ( stacje niemieckie np. Eurosport ) i Hotbirda (wszystkie platformy).
  Przy antenach naziemnych dajemyzwrotnicę (z tąd jeden kabel)
  Kabelki nazewnątrz muszą być żelowane bo to chroni je przed wodą, dodatkowo w powłoce PE, która chroni je przed promieniami UV.

  Ważne jest aby kable w instalacji zbiorczej były b. dobrze ekranowane 100dB, ponieważ dużo z nich biegnie obok siebie i w związku z tym istnieje ryzyko przenikania.Polecam tutaj kable z rodziny TRISET

  W spólnym miejscu dajemy multiswitcha i rozdzielamy sygnał do gniazd.

  Polecam posiłkować się miernikami poziomu. Ważne jest aby nie przesterować wzmacniaczy i bardzo precyzyjnie ustawić antenę SAT. Przy modulacji 8PSK (w "n") wymagana jest perfekcja. Wprzeciwnym przypadku nie będzie działać ta platforma.
  Ja wynajołem chłopaków z RTVPROJEKT w do konfigóracji sprzetu, ponieważ bez porządnego miernika właśnie nie działała mi "n" . Cyfra natomiast śmigała bez zarzutu. goście są naprawdę profesjonalni. Mają maszynki, które robią wrażenie, pomiar BER, C/N i tp.