Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompaktowe rozwiązanie do domowych systemów audio.

ghost666 15 Sty 2009 01:30 1551 0
 • Kompaktowe rozwiązanie do domowych systemów audio.

  STMicroelektronics wprowadził na rynek układ scalony łączący w jednej obudowie procesor audio i cyfrowy wzmacniacz audio przeznaczony do kompaktowych systemów domowego sprzętu audio. STA339BWS jest zoptymalizowany do aplikacji w systemach korzystających z tanich głośników, takich jak telewizory czy stacje dokujące (np. do przenośnego sprzętu audio).
  Cyfrowe techniki, takie jak przetwarzanie sygnału i wzmacniacze mocy klasy D pozwalają mniejszym systemom dostarczać dźwięku wysokiej jakości, co byłoby niemożliwe z tradycyjnymi technologiami hi-fi. Jednakże producenci są pod ciągłą presją aby dostarczać coraz lepszej jakości dźwięku z coraz mniejszych i tańszych urządzeń. ST wychodzi naprzeciwko takim potrzebom ze swoją serią układów cyfrowych Sound Terminal, używających rozmaitych technik cyfrowych do poprawy jakości dźwięku i pozwalającej na zbudowanie w pełni cyfrowego toru audio - od źródła do głośnika. W takiej aplikacji przynosi to zmniejszenie kosztów produkcji i rozmiaru przy jednoczesnym poprawieniu jakości dźwięku.
  Najnowszy układ z tej serii - STA339BWS - łączy zdolności przetwarzania cyfrowego dźwięku i wzmacniacz mocy klasy D w jeden chip. Ponadto układ ten wyposażony jest w wiele nowatorskich funkcji takich jak wielozakresowa kompresja dynamiki (DRC), która poprawia efektywnie brzmienie najtańszych głośników oraz dba o to, aby sygnały basowe nie były zbyt silne, gdyż potrafią one uszkodzić głośniki. Inną ciekawą funkcją jest siedmiozakresowy korektor graficzny, który pozwala lepiej dostosowywać dźwięk do aplikacji niż w innych układach z korekcją tylko pięciozakresową. Kolejną zaletą jest wysyłanie ciągłego sygnału audio, nawet przy zmianie kanału, co zapobiega szumom i trzaskom podczas przełączania.
  Układ posiada wyjścia, które mogą być skonfigurowane na dwa sposoby. Albo jako wyjście stereo, dostarczające 2x20W mocy do 8Ω obciążenia, albo jako system 2.1 2x10W + 20W. Umożliwia to aplikowanie całej platformy sprzętowej do wielu różnych urządzeń. Takie podejście, oraz to iż są to, de facto, dwa układy w jednej obudowie, ułatwia projektowanie i aplikację tego układu w urządzeniach. Ponadto wyprowadzenia układu kompatybilne są z innymi układami serii Sound Terminal, co pozwala na aplikację w już istniejących produktach.
  STA339BWS produkowany jest w kompaktowej, 36 pinowej obudowie PowerSSO i wyceniony został na 2.50$/szt przy zakupie 10000+ sztuk


  Źródła:
  http://www.st.com/stonline/stappl/cms/press/news/year2009/p2359.htm
  http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/15276.pdf

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9215 postów o ocenie 6769, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.