Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacjia SAT w domku jednorodzinnym - prosze o pomoc

Imperator74 15 Jan 2009 11:54 5795 16
    Imperator74
    Level 11  
    Witam,
    Mam pytanie dot. podłączenia instalacji satelitarnej w domku. Wprowadzam się za miesiąc do domku jednorodzinnego gdzie będę miał TV SAT (Cyfra + lub N).
    Otóż instalację mam rozłożoną w następujący sposób (w załączeniu zdjęcie z dokładną lokalizacja i rozmieszczeniem). Liczba kresek na zdjęciu odpowiada liczbie kabli.
    W garderobie zrobiłem miejsce gdzie pod regipsem zbiegają się wszystkie kable do TV SAT.
    Z tego co czytałem a niestety jestem laikiem dowiedziałem się ze do podłączenia wszystkich kabli potrzebny będzie cyt. „multiswitch”.
    Proszę o radę jaki multiswitch wybrać do takiej instalacji z nazwą modelu. Nadmienię ze w miejscu połączeń kabli znajduje sie gniazdko 230V
    Ponadto mam pytanie o zasadność montażu anteny tzw. Rozsiewczej skoro z SAT będę miał programy typu TVP1,TVP2, TV Wrocław, etc. Jedynie nie będzie Polsatu ale bez tego mogę się obejść.
    Najbardziej zależy mi na oglądaniu SAT w salonie i pokoju C (sypialni). Nie chcę pomijać istotnych kwestii ale chyba będzie konieczność zakupu do tych dwóch pokoi 2 tunerów. Może są inne rozwiązania?
    Dziękuje za konstruktywne uwagi i poświecenie chwili na objaśnienie przedmiotowego problemu
    Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych
    FlyBoy
    Level 28  
    Witam
    Wystarczy Ci multiswitch MSR-504 Terra, dostępny w Dipolu i każdym dobrym sklepie.
    Żeby oglądać na każdym z telewizorów inny kanał potrzebujesz czterech dekoderów i splittera(jeżeli zdecydujesz się na Cyfrę+), do rozdzielenia uprawnień do odbioru. W przypadku 'N' i Polsatu najprościej pisząc uprawnień rozdzielić się nie da.
    Co do TV naziemnej to Twój wybór, nie chcesz nie instaluj. Ważna uwaga, jak zainstalujesz obojętnie jaki multiswitch, to przed włączeniem musisz obciążyć rezystorem niewykorzystane wejścia i wyjścia.
    Pozdrawiam.
    kocur108
    Level 18  
    najtańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie Quada 1 sam HB lub 2 i disecqi jeśli chcesz mieć astre i HB. multiswitch podraża sporo instalacje, wydaje mi sie że jest dopiero sens stosowania go, gdy chce sie uzyskać odbiór w więcej niż 4 pokojach
    jeśli chcesz mieć niezależny odbiór Sat we wszystkich pokojach to oczywiście w każdym tuner sat, polecam cyfre którą można rozdzielić za pomocą splitera lub TNK
    Imperator74
    Level 11  
    Oczywiscie bede chcial mieć HotBirda i Astrę.
    Co do ceny multiswitcha to ten MSR-500 kosztuje ok. 250 zł. Jest to troche duzy wydatek. Mysle ze sa podobne odpowiedniki w nizszych cenach np. 150 zł
    Interesuje mnie jeszcze taka koncepcja ogladania SAT w domu, że w salonie i sypialni bede mial dekoder i np. idąc spac wezmę ze sobą kartę z dołu do dekodera na górze.
    Mam jeszcze pytanie co do zakonczen nieuzywanych portów w multiswitchu cyt. "Nie obciążone wejścia multiswitchy należy zakończyć rezystorami zakończeniowymi z kondensatorami blokującymi". Gdzie mogę kupić takie rezystory (model) i ile one kosztują?

Dodano po 8 [minuty]:

Jeszcze 1 - chyba przedostatnie pytanie
    Zdecydowałem sie po tekstach z internetu na multiswitcha (duzo osob pisze ze jest lepszy i mniej problemowy w obsłudze).
    Prosze wiec o wskazanie potencjalnie najlepszych multiswitchy do wspomnianej istalacji w cenie do 200 zł
    2 pytanie - Co oprócz tego co dostanę od Cyfra+ po podpisaniu umowy będe musiał jeszcze dokupic zeby to wszystko podlaczyc (oprocz multiswitcha)?
  • Helpful post
    FlyBoy
    Level 28  
    Quote:
    Oczywiscie bede chcial mieć HotBirda i Astrę.

Aby zrobić instalację na Astrę i HB na multiswitchu, musisz mieć dwa konwertery typu "Quattro". Czyli od czaszy anteny do multiswitcha musisz puścić osiem kabli koncentrycznych, skoro masz już ułożone kable, i masz tylko cztery kiepsko to widzę.

Quote:
    Mam jeszcze pytanie co do zakonczen nieuzywanych portów w multiswitchu cyt. "Nie obciążone wejścia multiswitchy należy zakończyć rezystorami zakończeniowymi z kondensatorami blokującymi". Gdzie mogę kupić takie rezystory (model) i ile one kosztują?

Koszt takiego rezystora z blokadą DC to około 2zł za sztukę, dostępnie w sklepach ze sprzętem instalacyjnym lub sklepy internetowe.

Co do multiswitcha, to ja generalnie polecam Terra, jednak jeżeli chcesz taniej to wybierz Viper 5/4, lub Satmatrix 5/4(oczywiście 5/4 do instalacji z jednym konwerterem quattro).

Quote:
    Co oprócz tego co dostanę od Cyfra+ po podpisaniu umowy będe musiał jeszcze dokupic zeby to wszystko podlaczyc (oprocz multiswitcha)?

To już zależy co chcesz osiągnąć. Możesz dokupić drugi dekoder i przenosić kartę z pokoju do pokoju(w tym przypadku nic więcej nie musisz dokupywać), możesz też dokupić dekoder lub dwa i rozdzielić uprawnienia do odbioru na trzy dekodery(oprócz dekoderów musisz dodatkowo dokupić splitter z odpowiednią ilością kart klienckich).
    Możesz też wykonać instalację na jednym dekoderze wykorzystując kanał zwrotny w multiswitchu, modulator i przedłużacze pilotów. Dzięki takiemu rozwiązaniu z jednego dekodera będziesz miał sygnał na wszystkich TV (ten sam kanał), dodatkowo dzięki przedłużaczowi pilota będziesz miał możliwość przełączania kanałów z każdego pomieszczenia gdzie znajduje się TV. Potrzebne elementy to: Modulator, przedłużacz pilotów.
    wachcio
    Level 24  
    A co się może stać jeśli takiego rezystora się nie założy? U mnie chodzi multiswich od ok miesiąca i 2 gniazda mi zostają wolne (reszta to 1 gniazdo z TV i 5 z podłączonymi kablami ale bez podłączonego TV). Na razie nie zauważyłem problemów...
    Imperator74
    Level 11  
    wielkie dzieki FlyBoy - o taką odpowiedz wlasnie mi chodzilo
    1. Czy naprawde nie ma szansy na 2 konwertery Astry i HB? Jezeli faktycznie z powodu 4 kabli nie ma to rozumiem, ze mam kupić do czaszy 1 konwerter typu Quattro, czy tak?
    2. Co do podlaczenia zwrotnego i ogladania tego samego programu na mysli miałem taka nadzieje na podlaczenie. Prosze o podanie jaki modulator musze kupic (model) i przedłużacz pilotów (model) i jak to podłączyc do calej tej instalacji.
    dzieki
    FlyBoy
    Level 28  
    Przy zastosowaniu multiswitcha nie ma szans na HB + Astra. Przy instalacji konwertera tylko na HB potrzebny będzie Ci tylko jeden konwerter quattro, polecam firmę Inverto.

Co do modulatora, to wybór jest dość duży. Od modulatora w dużym stopniu zależy jaką jakość obrazu uzyskasz na podłączonych do instalacji TV. Tutaj znowu polecam modulatory firmy Terra. Jednak, że chcesz zrobić instalację niskim kosztem, możesz kupić jakiś tańszy np. firmy Signal taki:

lub jeszcze inny jaki znajdziesz.
    Co do przedłużacza pilotów, to wybór też jest duży, a rozpiętość cen jeszcze większa. Żadnych wynalazków w postaci przedłużacza wbudowanego w baterię itp., prosty przedłużacz bezprzewodowy.
    Gniazda w pomieszczeniach gdzie będą telewizory mogą być z jednym gniazdem np. takie:

Gniazdo z kanałem zwrotnym w pomieszczeniu gdzie będzie stał tuner z dwoma wejściami typu "F", np. takie:

Jak to podłączyć? Poniżej masz schemat według którego masz podłączyć to wszystko ze sobą. Potrzebna Ci będzie jeszcze spora ilość wtyków typu "F", mogą być nakręcane lub zaciskane, dobierz do grubości kabla koncentrycznego bo niektórzy o tym zapominają. Dodatkowo jak już będziesz uruchamiał to wszystko to potrzebny Ci będzie rozgałęźnik "Euroscart", dzięki temu podłączysz pod tuner TV i modulator w tym samym czasie.

Imperator74
    Level 11  
    FlyBoy znalazlem takie modulatory Terra na Dipolu ale kompletnie nie wiem ktory bedzie w srednim standardzie i odpowiedni do mojej instalacji?

1. Modulator MT-21P Terra kanały 21-69 - 164,68 zł
    2. Modulator MT-22P kanały 6-12 i S9-S16 z zasilaczem -164,68 zł
    3. Modulator MT-27P kanały 1-69 i S9-S17 z zasilaczem - 177,17 zł
    4. Modulator MT-29C B/G stereo A2 1-69/S9-S17 TERRA - 339,84 zł
    5. Modulator MT-29 Terra kanały 1-69 i S9-S17 - 207,67 zł
    6. Modulator MT-30A Terra jednowstegowy kanały 1-69 i S1-S38 D/K - 472,87 zł
    7. Modulator MT-30B Terra jednowstegowy kanały 1-69 i S1-S38 B/G - 473,87 zł
    Jak widac rozbieznosc cen jest spora
    FlyBoy
    Level 28  
    Modulator MT-21P Terra kanały 21-69 jeżeli nie przeszkadza Ci dźwięk mono.

Modulator MT-29C B/G stereo A2 1-69/S9-S17 jeżeli chciałbyś stereo.
    kocur108
    Level 18  
    przy 4 przewodach bez problemu podłączysz 2 Quady przez Disecqi i masz HB i Astre, sam tak mam w ten sposób do tego mam spliter i C+
    Imperator74
    Level 11  
    kocur108 wrote:
    przy 4 przewodach bez problemu podłączysz 2 Quady przez Disecqi i masz HB i Astre, sam tak mam w ten sposób do tego mam spliter i C+

Czy w takim przypadku potrzebny jest oprocz multiswitach dodatkowy spliter? czy spliter zastepuje multiswitcha? Jak to wyglada w praktyce?

Dodano po 11 [minuty]:

Który o obecnie dostepnych tunerów Cyfry+ będzie najlepszy tzn. który wziąć przy podpisaniu umowy abonenckiej?
    - DEKODER STRONG SRT 6880
    - DEKODER PACE DSR 2221
    - DEKODER Philips PVR HD
    - DEKODER PHILIPS DSR 6201
    - DEKODER STRONG SRT 6860
    - DEKODER PHILIPS DSR 3201
    - DEKODER THOMSON
    - DEKODER MEDIASAT
    - DEKODER PHILIPS DSX
    - DEKODER PHILIPS DSB
    kocur108
    Level 18  
    nie w tym przypadku nie potrzeba już multiswitcha, a spliter służy do podziału uprawnień karty C+ lub TNK, i w obrębie jednego lokalu czyli domu mieszkania nie jest to zabronione jest to legalne zresztą c+ ma sama to już udostępniać w tym kwartale opłata 10 lub 15 zł.
    Kupujesz dwa lub więcej tunerów i spliter WIFI lub przewodowy i tam gdzie masz tunerek z czytnikiem kart ogladasz niezależnie to co chcesz
    Kupujesz uchwyt do zeza, koszt Quada Interstara to ok 80zł kupujesz 2 jeśli ma być Astra i HB+, diseqc 2/1 + to ok 13 zł kupujesz tyle ile bedzie dekoderów na których będziesz oglądał Astre i HB
    Niestety który dekoder masz wziąść tu Ci nie pomoge nieznam ich, ja mam 1 który kupiłem niezależny HD Kathrein 910 z czytnikiem Phoenixa i drugi kupiłem od C+ SD Pionier 1330, i wszystko to chula bardzo ładnie, mam jeszcze Fergusona 8018 ale on czasami powoduje minutowe przycięcia splitera raz na pare godzin, mam ten spliter "SPLITTER 4turbo NEW C+ OK; HDTV; @ UNIWERSALNY" zresztą na Allegro jest tego sporo, tak jak i innych potrzebnych rzeczy do SAT.
    Moge Ci polecić ze straszych tyle że niewiem czy jeszcze je dostaniesz Pionier 1430, 1530, Philips 6010
    Imperator74
    Level 11  
    kocur108 wrote:
    nie w tym przypadku nie potrzeba już multiswitcha, a spliter służy do podziału uprawnień karty C+ lub TNK, i w obrębie jednego lokalu czyli domu mieszkania nie jest to zabronione jest to legalne zresztą c+ ma sama to już udostępniać w tym kwartale opłata 10 lub 15 zł.
    Kupujesz dwa lub więcej tunerów i spliter WIFI lub przewodowy i tam gdzie masz tunerek z czytnikiem kart ogladasz niezależnie to co chcesz
    Kupujesz uchwyt do zeza, koszt Quada Interstara to ok 80zł kupujesz 2 jeśli ma być Astra i HB+, diseqc 2/1 + to ok 13 zł kupujesz tyle ile bedzie dekoderów na których będziesz oglądał Astre i HB
    Niestety który dekoder masz wziąść tu Ci nie pomoge nieznam ich, ja mam 1 który kupiłem niezależny HD Kathrein 910 z czytnikiem Phoenixa i drugi kupiłem od C+ SD Pionier 1330, i wszystko to chula bardzo ładnie, mam jeszcze Fergusona 8018 ale on czasami powoduje minutowe przycięcia splitera raz na pare godzin, mam ten spliter "SPLITTER 4turbo NEW C+ OK; HDTV; @ UNIWERSALNY" zresztą na Allegro jest tego sporo, tak jak i innych potrzebnych rzeczy do SAT.
    Moge Ci polecić ze straszych tyle że niewiem czy jeszcze je dostaniesz Pionier 1430, 1530, Philips 6010

Powiem tak - nie bede mial na 100% wiecej niż 4 telewizory i 4 tunery w domu. Na ta chwile (ok. 4 lat do czasu az corka nie dorosnie) bede miał tylko 2 odbiorniki TV (pokoj goscinny i sypialnia) i chyba to co wynika z waszych opisow 2 tunery. Ale jak uzywając splitera podłączyc te wszystkie przewody, które schodzą sie w tym jednym miescu. Na dzien dzisiejszy sa to gołe kable w ilości 4 od anteny i 6 od potencjalnych odbiorników.
    kocur108
    Level 18  
    na antenie montujesz 2 Quady na HB i Astre na zezie lub kupujesz monoblock Quada ( ja preferuje to pierwsze rozwiązanie,
    Quad ma cztery wyjścia są to 4 niezależne konwertery w jednej obudowie i teraz łączysz wyjście 1 Quada A z wejściem Dieseqca 1, Wyjście 1 Quada B z wejściem Diseqca 2 z wyjścia diseqca idziesz do tego pokoju przewodem (zielonym na rysunku u ciebie) i łaczysz ten przewód z jednym przewodem(za pomocą beczki i złączy F )do pokoju C tu stawiasz tuner SAT i TV masz już odbiór niezależny Astry i HB w pokoju C na piętrze,
    To samo robisz z wyjściem nr 2 obydwu Qadów i znów łaczysz tym razem z jednym z przewodów do pokoju C tym niższym stawiasz drugi tuner SAT i TV masz drugi odbiór niezależny.
    ITD
    Teraz czas sie wziąść za spliterka by opłacając 1 abonament oglądać w 2 do 4 (są też spliterki do 8 tunerków, ale powyżej 5 karta często nie wyrabia)
    jeśli niechcesz kłaść przewodów to musisz kupić zestaw WIFI spliterka (niestety sporo droższy ale na allegro bez problemu dostaniesz)
    Ja mam spliterek przewodowy czyli musiałem pociągnąć telefoniczny 4 żyłowy przewód z każdego tunerka do tunera koło którego będzie znajdował sie spliter czyli w twoim przypadku piszesz że narazie 2 tunerki to z pomieszczenia np C na dole do pomieszczenia C na górze, kabelkiem tym spinasz wejście splitera z kartą kliencką, i drugim przeważnie ok 1m też 4 żyłowym przewodem telefonicznym spinasz 2 karte kliencką ze spliterkiem karte abonencką wkładasz do splitera a karty klienckie w czytniki tunerów