Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zainstalować xp profesional na linuks ubuntu ver 8.10

maestro83 15 Sty 2009 13:19 7720 18
  • #1 15 Sty 2009 13:19
    maestro83
    Poziom 13  

Witam kupiłem notbooka acer emachines e510 procesor intel celeron 2.13 , 1 giga ram ddr 2 ,dysk 120 giga ,naped dvd -multi layer
    i był tam wgrany ubuntu ver 8.10 myśłąłem ze sobie z nim poradze ale sie okazuje ze to jest dla mnie czarna magia skróty itd . CZy darady wgrać na niego windows xp profesional jak tak to prosze o pomoc jak to zrobić

0 18
  • #2 15 Sty 2009 13:37
    Deepone
    Poziom 22  

W jakim sensie wgrać tego Win XP?
    Masz na myśli jakąś maszynę wirtualną czy skasować Ubuntu i zaisntalować XP?
    Jeżeli to drugie to najpierw zaopatrz się w sterowniki do sprzętu, później włóż płytę z Win XP i zrestartuj/uruchom komputer i powinien pojawić się komunikat w stylu aby uruchomić instalator Windows naciśnij dowolny klawisz... i jak naciśniesz to rozpocznie się instalacja.
    Jednak najpierw zaopatrz się w sterowniki, nie wiem czy ten laptop wymaga jakiś sterowników do kontrolera dysku twardego, jeżeli wymaga to musisz je zintegrować z instalatorem (no chyba że masz stację dysków 3.5" w co wątpię).

Ewentualnie jak się nic nie dzieje przy starcie to przy uruchamianiu laptopa może być dostępne dodatkowe menu po naciśnięciu klawisza, szukaj czegoś co się nazywa BOOT Menu, wtedy powinno pojawić się menu z wyborem napędu z którego chcesz wystartować system.

0
  • #3 15 Sty 2009 13:47
    maestro83
    Poziom 13  

Tak Skasowac Uuntu I Wgrać XP Profesional

Dodano po 9 [minuty]:

OTO PARAMETRY
    Procesor: Intel Celeron M 560 2.13GHz 1 MB cache, FSB 533 MHz
    Prędkość CPU: 2.13 GHz
    Pamięć RAM: 1 GB DDR 2 (max.2GB)
    Pojemność dysku: 160 GB
    Przekątna wyświetlacza 15.4" panoramiczna
    Rozdzielczość max. LCD 1280x800
    Rodzaj matrycy:CrystalBrite (błyszcząca)
    Karta grafiki: Graphics Media Accelerator X3100
    Wielkość pamięci karty graficznej do 358 MB (przydzielone z RAM)
    Napęd optyczny: DVD-RW
    Karta dźwiękowa: Intel high-definition audio support

Złacza zewnętrzne
    3 x USB 2.0, TV Out, D-Sub (VGA ), Mikrofon, Słuchawki,
    LAN (RJ-45), Modem (RJ-11)

Urządzenie wskazujące: Touchpad

Karta sieciowa: 10/100 MBit LAN, Wireless 802.11a/b/g LAN

System operacyjny: Linux (LINPLUS)

0
  • #4 15 Sty 2009 13:49
    Deepone
    Poziom 22  

To zastosuj się do tego co napisałem, możesz spróbować uruchomić instalator Windows bez sterowników (dopóki nic nie zrobisz w kwestii kasowania partycji to nadal Ubuntu będzie działać, jeżeli po uruchomieniu instalatora i załadowaniu sterowników przez instalator (może to potrwać kilka minut) nie pojawi się informacja, że instalator nie znalazł żadnych dysków twardych i przejdziesz o krok dalej w instalatorze do momentu wyboru dysku/partycji do zainstalowania systemu to znaczy że potrzebujesz tylko sterowników do sprzętu już w trakcie pracy systemu (pobierz je wcześniej na pendrive ponieważ po zainstalowaniu systemu pewnie nie będzie sterowników do kart sieciowych, grafiki i całej innej masy sprzętu) a chyba wspominać nie trzeba że bez działającej karty sieciowej nie będzie działać internet.

Instalowałeś kiedykolwiek Windowsa XP?

0
  • #5 15 Sty 2009 14:00
    maestro83
    Poziom 13  

Kiedys

0
  • #6 15 Sty 2009 14:08
    Deepone
    Poziom 22  

Sprawdziłeś już to co było napisane?
    Odpowiadasz bardzo znikomymi informacjami, a chcieć a wykonać to co się piszę to 2 różne rzeczy.

0
  • #7 15 Sty 2009 14:18
    maestro83
    Poziom 13  

szukam sterowników do karty grafiki: graphics media accelerator X3100

0
  • #8 15 Sty 2009 14:27
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

@maestro83
    Popraw wszystkie swoje wypowiedzi i nie krzycz. Nie używaj CapsLock.

0
  • #9 15 Sty 2009 16:15
    maestro83
    Poziom 13  

szukam sterowników do karty grafiki: graphics media accelerator X3100 ale cościężko znaleść :(

0
  • #10 15 Sty 2009 16:17
    mat_ed
    Poziom 43  

Pod jaki system? Pisze się znaleźć a nie "znaleść".

0
  • #11 15 Sty 2009 20:28
    Deepone
    Poziom 22  

Zabierasz się za to nie od tej strony, ale niech będzie, tylko pytasz i nie robisz nic by to sprawdzić, bez urazy ale Ty chyba nie szukałeś.
    Zadaj odpowiednie pytanie do Google to zobaczysz dużą ilość odpowiedzi.
    Na stronie producenta byłeś? chyba też nie: http://support.emachines.com/em/driver/nb/e510.html
    I z tego co widzę nie zainstalujesz XP bez zintegrowania sterownika SATA w instalator, program nLite pozwala na integrację sterowników z wersją instalacyjną.

Biorąc jednak twoje pytania i nieumiejętność znalezienia czegokolwiek w tej kwestii to raczej nie posiadasz wystarczającej wiedzy do wykonania tej instalacji, poproś lepiej kogoś bardziej doświadczonego aby czegoś nie popsuć - bez urazy ale tak to wygląda.

0
  • #12 16 Sty 2009 11:19
    marekrakow
    Poziom 13  

Witam,
    mam ten sam problem z Ubuntu, ale jestem chyba bardziej doświadczony z instalacją programów.
    1.Mój problem polega na tym, że mój nowy mały laptop (DELL D400) nie ma żadnego napędu optycznego. Jak w takim razie zainstalować windows xp. Mój pomysł jest taki, że przegrać przez USB wersję instalacyjną na dysk lub przez dysk zewnętrzny, ale może są lepsze sposoby.
    2.Jak następnie wyrzucić cały system Ubuntu, żeby nie zaśmiecał.
    3.I na koniec niejasne jest dla mnie z tymi sterownikami. Windowsy mają przecież sterowniki do sprzętu. Tutaj proszę Ekspertów o wnikliwą pomoc, bo nigdy wcześniej nie miałem laptopa.
    Dzięki i POZDR
    Marek

0
  • #13 16 Sty 2009 11:37
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 16 Sty 2009 12:13
    Deepone
    Poziom 22  

Możesz podpiąć napęd optyczny poprzez USB i z niego wystartować.
    Jeżeli jednak nie posiada napędu na USB to możesz też wykorzystać do tego pendrive.
    Jest kilka sposobów przygotowania pendrive (dobrze by było gdyby był pusty).
    Pobierz narzędzie HP USB Disk Storage Format Tool - w google jest dużo linków.
    Program HP do formatowania dysków posiada możliwość zrobienia pendrive bootowalnego. Nie używaj tego narzędzia jeżeli program ten pokaże inny rozmiar pendrive niż posiadasz.
    Będziesz też potrzebował plików systemowych np DOS'a (lepiej jednak te z Win98 byłoby użyć), jeżeli dobrze pamiętam jest taka strona na sieci na której znajdziesz odpowiednie pliki - nie podaje bo zaraz się ktoś przyczepi że nielegalne (i będzie miał rację).
    Ale na upartego możesz spróbować użyć FreeDOS (choć może być uciążliwy) lub poszukać na własną rękę plików systemowych.
    Jak już przygotujesz pendrive to wrzuć na niego z płyty WindowsXP cały katalog i386, jednak jeżeli trzeba to zintegruj sterowniki do kontrolera dysku twardego z instalatorem (programem nLite - http://www.nliteos.com).
    Jak wrzucisz ten katalog to uruchom komputer z pendrive i zmień katalog na i386 (poleceniem cd i386) i wpisz winnt - zostanie uruchomiony instalator Windows.

Co do sterowników, Windows XP posiada sterowniki do wielu urządzeń ale nie wszystkich. Wiele urządzeń zostało wyprodukowanych po wydaniu XP i czasami te sterowniki były dostępne przez Windows Update ale większości nie ma tam.

Na stronie Microsoft jest opisane jak uruchomić instalator z DOS'a, gdyby ktoś chciał poczytać: http://support.microsoft.com/kb/307848/pl

0
  • #15 16 Sty 2009 13:43
    marekrakow
    Poziom 13  

Dzięki za odp.
    No tak, czyli
    1. startuję system z pendriva (tak jak dawniej dyskietka systemowa plus format.exe plus fdisk - czy coś jeszcze?)
    2. na pendrivie mam dosowskie pliki systemowe plus windows inst.
    3. formatuję z pendriva dysk notebooka plus ew robię partycje
    4. instaluję windows z pendriva lub kopiuję wininst na dysk i stamtąd instaluję
    5. jak będzie brakowało sterowników do doinstalowuję po wyszukaniu w necie.

(i) czy poprawne rozumowanie
    (ii) czy notebook będzie chciał wystartować z pendriva (chuba się zmiania w biosie - nie wiem czy jest taka opcja), a może z dysku zewnętrznego, który mam
    (iii) a może dać system i to wszystko na dysk zewn zamiast na pendriva (nie pamiętam jak się daje system automatycznie do jakiego zbioru pod windowsem XP)

Proszę Ekspertów o opinię i pomoc
    Marek

0
  • #17 16 Sty 2009 17:28
    Deepone
    Poziom 22  

@mat_ed to co podałeś spowoduje zbudowanie XP'ka ale takiego nie do instalacji tylko zainstalowanego na pendrive - jeżeli się nie mylę to w takim celu służył bartpe.

@marekrakow - nie potrzebujesz ani fdisk ani format.
    Musisz tylko z pendrive zrobic właśnie jak to nazwałeś dyskietkę systemową i wrzucić na nią katalog i386 z płyty instalacyjnej Windowsa.
    Jak wystartujesz z tego pena to będziesz go widział jakby to był dysk twardy z tym katalogiem i386 i plikami systemowymi.
    Przenosisz się do katalogu i386 i wykonujesz to co było wcześniej napisane.
    Co do partycji to instalator posiada opcje do podziału dysku na partycje itp.

Na samym początku możesz jedynie zabraknąć sterownika do kontrolera dysku (jeżeli jest to sata to pewnie brakuje go) i będziesz musiał pobrać ten sterownik i zintegrować go programem nLite tak jak wcześniej napisałem.

0
  • #18 17 Sty 2009 11:48
    marekrakow
    Poziom 13  

Dzięki za odp.
    Może Ktoś ma w swoim archiwum tzw. dyskietkę ratunkową z systemem i mógłby mi przysłać spakowane na priv. albo napiszcie jak ją stworzyć w winXP, który mam na drugim kompie.
    POZDR.

0
  • #19 20 Sty 2009 20:42
    maestro83
    Poziom 13  

Dzieki za pomoc xp profesional wgrany ;)

0