Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ dwóch anten: kierunkowa + dookólna

15 Sty 2009 17:34 2333 8
  • Poziom 22  
    Witam,

Jako osoba conieco wiedząca o elektronice, stawiająca jednak pierwsze kroki w radiotechnice, piszę z pewnym pytaniem.
    Czy jest możliwość zbudowania układu dwóch anten na pasmo 2.4GHz w rodzaju: antena dookólna + antena kierunkowa? Jeśli tak, to jakie są podstawowe zasady i czym tego dokonać (jakiś wzmacniacz wielowejściowy)? O czym należy pamiętać?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi,

Pozdrawiam,

Val
  • Moderator
    Po pierwsze komunikacja w pasmie WiFi polegający na szybkim przełączaniu z nadawania na odbiór i stosowane "zwykłych"wzmacniaczy jest niemożliwe. Nadajnik jest załączany na paru mikrosekund po czym układ przechodzi na nasłuch. Cała komunikacja odbywa się NA TEJ SAMEJ częstotliwości, coś w rodzaju radiowego pingponga.
    Teoretycznie można coś takiego zrobić przy pomocy rezonansowych rozdzielaczy antenowych, ale nie widziałem jeszcze tego w Polsce.
    Taniej będzie postawić dwa oddzielne AP-ki.
  • Poziom 36  
    valarian napisał:
    Czy jest możliwość zbudowania układu dwóch anten na pasmo 2.4GHz w rodzaju: antena dookólna + antena kierunkowa?
    Czy możesz podać więcej szczegółów (m.in. polaryzacje obu anten i ich wzajemne usytuowanie) oraz wyjaśnić co chcesz w ten sposób uzyskać ?
    Można zrobić (nawet poprawnie) różne rzeczy, ale w wielu przypadkach bezsensowne...
  • Poziom 22  
    Chodzi mi o komunikację dwóch radiomodemów na pasmo 2.4GHz do łączności z bezzałogowym aparatem latającym, który to ma tenedencję do rozwijania sporych szybkości. Dlatego chciałbym zastosować antenę kierunkową do głównej komunikacji, natomiast ewentualnie uzupełniać sygnał z anteny kierunkowej, gdyby np. samolot znalazł się nie tam, gdzie powinien (albo gdzie myślę)... W początkowej fazie testów mogłoby to być przydatne...
  • Poziom 36  
    valarian napisał:
    Chodzi mi o komunikację dwóch radiomodemów na pasmo 2.4GHz do łączności z bezzałogowym aparatem latającym, który to ma tenedencję do rozwijania sporych szybkości. Dlatego chciałbym zastosować antenę kierunkową do głównej komunikacji, natomiast ewentualnie uzupełniać sygnał z anteny kierunkowej, gdyby np. samolot znalazł się nie tam, gdzie powinien (albo gdzie myślę)... W początkowej fazie testów mogłoby to być przydatne...
    No i widzisz, to chyba cały pomysł nie najszczęśliwszy... Na 2.4GHz WLAN, łącza video, kuchenki mikrofalowe... Lepiej żeby ta komunikacja była na 868MHz (są moduły TRX, większe zasięgi, w większości przypadków mniejsze zakłócenia, a anteny (w tym kierunkowe) na 868MHz nie są jeszcze bardzo duże. Na 2.4GHz lub 5.6GHz możesz mieć dosył obrazu i robić FPV: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic642073.html. Wiesz w którą stronę mniej więcej lecisz... Trzeba dobrać odpowiednie anteny (aby kąt spadku mocy o połowę w obu antenach był podobny), zainstalować na maszcie (np. duży statyw od oświetlenia składany z dodatkowym zabezpieczeniem przed wywróceniem). W technice antenowej i EMC mogę coś pomóc, ale w lataniu nie - czytaj i pytaj tych, co już to przerabiali (niekoniecznie tylko na Elektrodzie, ale na forach RC, także zagranicznych).
    Żeby Ci nie przyszło tylko wykorzystywać np. 433MHz "bo tanio" (pisałem dlaczego).
  • Poziom 22  
    Dziękuję za radę, nie wiedziałem, że w tym celu 868MHz okaże się lepsze. Na 433 na pewno się nie wybieram :-) Co do TRX, to najbardziej upatrzyłem sobie te tutaj http://www.bb-europe.com/product_multi_family.asp?MultiFamilyId=19, jednak wszystko chodzi na 2.4GHz. Gdzie mogę znaleść podobne moduły na pasmo 868MHz? Fajnie by było, gdyby były dostępne w wesji OEM (mniesze rozmiary i masa). Moc ok. 500mW lub więcej, żeby te 4-8km przy dobrej antenie wyciągnąć.
    Co do anten, to na ruchomym obiekcie nie mogę pozwolić sobie na coś specjalnie dużego, jakaś mała dookólna, może ew. jakiś wzmacniacz. Natomiast stacja naziemna może być już większa, spory maszt z anteną nie będzie przeszkadzał (choć musi dać się w miarę sensownie złożyć).
    Interfejs to RS232 z prędkością zapewne 19200, nic innego raczej nie będzie. Musi pracować w full-duplex, ze względu na ciągłą dwukierunkową komunikację.
    Pozdrawiam,

Val

EDIT:
    Jak na razie znalazłem takie 3 moduły:
    http://www.navi-net.pl/one-rf/868-mhz/powerone-woc-modul-radiowy-oem-868-mhz.html
    http://www.navi-net.pl/one-rf/868-mhz/tinyone-pro-dip-modul-radiowy-oem-868-mhz.html
    http://www.aerocomm.com/rf_transceiver_modules/ac4868_868mhz_rf_transceiver.htm

Z tym, że pierwsze dwa pracują niestety tylko w half-duplex i chyba się nie nadadzą. Natomiast trzeci wygląda całkiem sensownie, czy ktoś mógłby zerknąć okiem fachowca i ocenić?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Z trzeciego linku :
    Cytat:
    250mW enables up to 15-kilometer range

to chyba przesada. :D

Przy mocy 250mW nawet w górze , to chyba tylko chwyt reklamowy. :cry:

Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Z tym się zgadzam, też mi się wydaje, że to trzebaby dzielić przez 2, niemniej jednak 8km zasięgu też byłoby ok :-)
  • Poziom 2  
    Z tego co się orientuje to w Europie dostępne są nadajniki Aerocomm o max mocy 100mW (co daje ok. 8km). Wersja 250mW jest przewidziana na USA.

ostatnio widzialem ze są dostępne na tej stronce: AC4868.