Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS a TNC. Możliwe sposoby podłączenia UPS.

zWiech 15 Sty 2009 18:57 7103 12
 • #1 15 Sty 2009 18:57
  zWiech
  Poziom 9  

  Witam.
  Czy wyjście UPS może pracować w układzie energetycznym TNC, czy tylko w IT?

  0 12
 • #2 15 Sty 2009 20:04
  adamjur1
  Poziom 39  

  Wszystko zależy od typu upsa.
  Jak jest możliwe połączenie N na wejściu i wyjściu z UPS-a to można TNC a nwet czasem TNS
  N nie może byc kluczowany przez styk przekaźnika
  Przy np Ups-ie z trafo separacyjnym sama zasada już na to nie pozwala....
  Pozdr.J.

  0
 • #3 15 Sty 2009 20:35
  zWiech
  Poziom 9  

  Czyli producent/dostawca, który zobowiązał się np. do doboru UPS-a o mocy około 3kVA do zasilania awaryjnego szlabanu parkingowego powinien sprawdzić lub dowiedzieć się, w jakim układzie pracuje ów odbiornik?
  Bo właśnie o połączenie N na wejściu i wyjściu mi chodzi. Co mogłoby się stać w razie wpięcia UPS-a do TNC na wejściu i wyjściu?

  0
 • #4 15 Sty 2009 20:35
  HeSz
  Specjalista elektryk

  zWiech napisał:
  Witam.
  Czy wyjście UPS może pracować w układzie energetycznym TNC, czy tylko w IT?

  Gdyby UPS-y nie mogły pracować w sieci TN-C, to również nie mogłyby pracować w TN-S. Czyli żaden PC nie mógłby być zasilany z UPS. Absurd!
  Pozdrawiam.

  0
 • #5 15 Sty 2009 20:44
  zWiech
  Poziom 9  

  Do HeSz:
  To co Kolega napisał jest oczywiste. Mnie chodzi o układ pracy na wyjściu, nie na wejściu UPS-a.

  0
 • #6 15 Sty 2009 20:56
  adamjur1
  Poziom 39  

  Nie można oddzielnie rozpatrywać obwodu na wejściu i wyjściu UPSa ( chybaże mamy do czynienia z wspomnianym ups-em z trafo separacyjnym ( pamiętam takie 6 do 12 kVA Fiskarsy, ciężkie jak ch...a.)
  Urządzenie( szlaban)a włąściwie jego punkt przyłączenia (puszka czy gniado) powinno mieć protokół skuteczności ochrony p-porażeniowej podstawoej czyli izolacji i pętli zwarcia oraz dodatkowej ( jezeli jest ) wył róznicowo-prądowego. Jeżeli po drodze jest ups to należy takie badania przeprowadzić w pozycji pracy ups-a oraz w bypassie ( jakikolwiek on by nie był. ) Jeżeli w budynku jest instalacja TNC lub TNC-S lub TNS to wszystkie odbiory powiny być w jednolitej normie. Jezeli odizolujemy N na UPS-sie pojawią się takie cuda że na przewodzie fazowym i na N będzie potencjał ok połowy Un 230V czyli po ok 115. ( neonówką oba będą świeciły do PE.(nie widzaiłaenm od 20 lat ups-a bez PE.)
  A co rozumiesz przez:

  Cytat:
  Co mogłoby się stać w razie wpięcia UPS-a do TNC na wejściu i wyjściu?

  Pozdr.J.

  0
 • #7 15 Sty 2009 22:00
  zWiech
  Poziom 9  

  Mam na myśli układ taki, jak w załączniku. Czy to nie uszkodzi UPS-a? Czy jeśli UPS jest z trafo separacyjnym, taki układ może go uszkodzić?

  0
 • #8 16 Sty 2009 12:01
  zWiech
  Poziom 9  

  Więc teraz opowiem całą historię od początku. Nasza firma zakupiła UPS-a za kilka tysięcy PLN do zasilania awaryjnego szlabanu, żeby w razie zaniku napięcia można było wjechać na teren zakładu.
  Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłaby możliwość mechanicznego rozsprzęglenia mechanizmu i ręcznego otwarcia w razie potrzeby, zwłaszcza, że taka sytuacja zdarza się, powiedzmy, raz na pół roku. Ale kierownictwo zawsze ma rację. Mniejsza o to.
  Dostałem zlecenie podłączenia tego UPS-a. Żadnego schematu. Ok, niby sprawa banalna. W budynku był układ TNC, więc i zasilanie urządzenia było w tym samym układzie. Nie bardzo miałem dostęp w tamtej chwili do tego szlabanu, żeby zobaczyć jak jest zbudowane sterowanie, ale podejrzewam, że nawet gdybym rozdzielił N od PE w miejscu podłączenia zasilania szlabanu do wyjścia UPS-a, i tak by to nic nie zmieniło.
  Podłączyłem więc tak jak na powyższym rysunku, dodając oczywiście bezpiecznik na zasilaniu UPS-a.
  Następnie załączyłem cały układ, odczekałem czas jakiś, aż UPS się trochę podładuje i zasymulowałem zanik napięcia (wyłączyłem esa) i nacisnąłem przycisk opuszczający szlaban.
  I po sekundzie pracy w UPS-ie pojawił się efekt pirotechniczny rodem z sylwestra i dużo dymu.
  Kierownik powiedział, że nie można zwierać N na wejściu i wyjściu UPS-a i że to ja go uszkodziłem.
  Nie mogę zobaczyć tego UPS-a od środka, bo jest na gwarancji, a instrukcja zaginęła, więc nie mogę się dowiedzieć jakie warunki przyłączeniowe miały być dla niego spełnione. Wiem tylko, że producent zapewniał, że ten UPS może zasilać szlaban.
  Co Wy na to?

  0
 • #9 16 Sty 2009 12:19
  adamjur1
  Poziom 39  

  Proszę jeszcze o jaknajwiększą ilość informacj o typie tego UPS-a. Instrukcje można prawie zawsze ściągnąć ze strony producenta a warunki przyłączenia od dystrybutora.
  Do jakiego gniazda podłączyłeś tego UPS-a czy jesteś pewny że nie odwróciłeś L z N ( normalne w podwójnych gniazdach z bolcami na środku.
  Górne ma odrotnie L z N niz dolne......
  A jak ten kierownik taki biegły w tych sprawach to dlaczego sam go nie podłączył lub nie powiedział jak to zrobić ??
  Szlaban ma pewnie silnik kondesatorowy z dwoma uzwojeniami, kierunki zmienia się przłączając strony kondesatora; takie układy nie lubią sieczki na wyjściu słabszych ups-ów a i częstotliwość jest ważna ( niektóre ups-y w pracy bateryjnej chodzą na 60Hz, ale raczej dotyczy to zimnego startu)
  A swoją drogą szlaban powinien miećsystem awaryjnego otwierania przy braku prądu - a co jak strażak wyłączy zasilanie ( i ups się "zje" na własne potrzeby)
  U mnie w domu brama wjazdowa, garażowa i elektrozaczep w furtce mają oprócz UPS-a awaryjne otwieranie mechaniczne.
  A czy rozpoznano jużusta\erki - tj czy brama jest sprawna ?
  Pozdr.J./

  0
 • #10 19 Sty 2009 17:20
  zWiech
  Poziom 9  

  Ten UPS to Informer firmy Inform o mocy 3kVA. Nie wpinałem go do gniazdka, lecz bezpośrednio do rozdzielni dokładnie tak, jak na wspominanym rysunku. Bram jest sprawna. Co do awaryjnego otwierania, masz rację.

  0
 • #11 19 Sty 2009 19:35
  GAAD
  Poziom 16  

  Niestety ale podłączenie z rysunku jest złe, szczególnie to połączenie pomiędzy N i PE na wyjściu UPSa i w tym układzie uszkodziłeś UPSa

  0
 • #13 19 Sty 2009 22:02
  GAAD
  Poziom 16  

  To nie ma znaczenia jaki UPS to są tylko schematy blokowe przedstawiające zasadę działania. Zawsze L i N powinny być separowane ze względu na to, że nigdy nie ma gwarancji jak podłączone są przewody w gnieździe zasilającym tylko PE nie da się zamienić (chociaż dla chcącego nic trudnego). Twój układ powinien wyglądać inaczej:
  PE bramy może być podłączony do PEN linii zasilającej
  L i N bramy z wyjścia UPSa
  PE z UPS powinno zostać niepodłączone.
  Powinno zadziałać i nie uszkodzić ani UPSa ani bramy.

  0