Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor i zamiennik z wyzsza czestotliwoscia.

15 Sty 2009 19:32 3498 14
 • Poziom 16  
  Witam. Nie znalazłem nic co odpowiedziałoby na moje pytanie.

  Czy jeśli tranzystor ma częstotliwość pracy 5Mhz, można wstawić tranzystor o wyższej częstotliwości lub mniejszej??
  Np. Jeśli tranzystor ma 5Mhz a wstawię 25 i więcej Mhz.

  Jak to się dobiera, ponieważ w zasilaczu był tranzystor o częstotl. 5 lub 8Mhz a ja wstawilem BD911 (chyba 3Mhz) i pod obciążeniem strasznie się grzeje.
 • Poziom 15  
  Czesc
  Napisz co to za zasilacz i do czego ( najlepiej ze schematem ) i jaki tranzystor byl wczesniej. A poza tym to czestotliwosc pracy tranzystora nalezy czytac jako - gorna maksymalna czestotliwosc graniczna. Nie widze zwiazku z grzaniem sie ( w normalnym zasilaczu)
  Pozdrowienia
 • Poziom 16  
  jest to zasilacz do CB 13.8V 3.5A. Wcześniej był tranzystor H1061=2SC1061. Schematu niestety nie mam.
  Skoro to częstotliwość MAX to czyli BD 911 pracuje pod obciążeniem poza swoim pasmem. (powyżej 3Mhz)
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Witam!
  Szybkość tranzystora ma znaczenie w układach, gdzie zachodzą jakieś procesy z wyższą częstotliwością, lub przetwarzane są impulsy o znacznej stromości.
  Orientacyjnie możesz oszacować przydatność tranzystora, dzieląc jego ft przez beta. Jeśli np. dla tranzystora BC107 ft jest 150MHz, a beta jest 300, to znaczy, że ten tranzystor nadaje się "bez dyskusji" do układów, w których występuje częstotliwość do 0,5MHz. Z reguły tranzystory przeznaczone do pracy przy wysokich częstotliwościach mają nie tylko wysokie ft, ale też raczej niskie beta.
  W "zwykłym" zasilaczu masz dominującą częstotliwość 100Hz, więc ft tranzystorów pracujących w tym miejscu nie ma żadnego znaczenia.
  Grzanie się tranzystorów pracujacych w zasilaczu wynika z zamiany mocy elektrycznej na ciepło: jeśli spadek napięcia na tranzystorze wykonawczym jest 5V, a płynie przez niego 2A, to wydziela się moc 10W, dla odprowadzenia jej potrzebny jest RADIATOR o powierzchni 100cm2, np. z blachy AL o grubości 2mm.
  Taka moc wydziela się niezależnie od typu tranzystora.
  Podawana w katalogach "moc maksymalna tranzystora" dotyczy warunków, kiedy jego obudowa jest utrzymywana w temperaturze 25°C, innymi słowy - z chłodzeniem idealnym, możliwym do osiągnięcia chyba tylko wtedy, gdy tranzystor wsadzisz do wiadra z lodowatą wodą.
 • Poziom 26  
  Witaj.
  Stosując tranzystor o małym wzmocnieniu w miejsce gdzie jest wymagane duże wzmocnienie , powodujesz duży spadek napięcia colektor emiter , co powoduje wydzielanie ciepła.

  Problem to źle dobrany parametr hFE
 • Poziom 16  
  Czyli wszystko powinno być w porządku??
  Bez obciążenia tranzystor jest zimny, a przy prądzie tylko 1.5A po kilku sekundach grzeje się jak ..... A co jak będzie te 3.5A......
  Radiator jaki był przy tym H1061 to blaszka aluminiowa, wygięta w skobel, o pow. około 30cm2 i grubości 3mm.
 • Poziom 43  
  Wydzielanie ciepła niewiele ma wspólnego ze wzmocnieniem tranzystora.
  Jeśli mamy "kiepski" tranzystor, o wzmocnieniu 10, to w bazie wydziela się 0,7V*0,1*Ic. Jeśli prąd kolektora jest 1A, a spadek napięcia emiter - kolektor 5V, to w kolektorze wydziela się 5W, a w bazie 0,7W, w sumie 5,7W
  Jeśli mamy dobry tranzystor o wzmocnieniu 100, to dla tych samych warunków w kolektorze wydzieli się 5W, a w bazie 0,07W, w sumie 5,07W. Różnica miedzy 5,7W a 5,07W jest tylko 11%, a różnica wzmocnienia - 10 krotna.

  Blaszka o powierzchni 30cm2 może odprowadzić moc ok. 3W, więc nic dziwnego, że poprzedni tranzystor się spalił.
  Zmierz, jaki jest spadek napięcia między kolektorem a emiterem, pomnóż to razy 3,5A i Ci wyjdzie, ile mocy musisz odprowadzic w postaci ciepła. Dla projektowania radiatora możesz przyjąć proporcję: 100cm2 na każde 10W.

  Chyba, że to zasilacz impulsowy ...
 • Poziom 16  
  Rzuuf...masz po prostu mistrza....sposób w jaki tłumaczysz jest topornie prosty, i nie da się tego nie zrozumieć. Właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem. Chyba pogadam z tobą na PM :):)
  A co do starego tranzystora, to nie wiem czy się grzał bo nie rozkręcałem tego zasilacza nigdy.
  A co do obecnego, to mam zwiększyć radiator czy zmienić tranzystor na ten 2SC1061???
  O ile się nie myle to ten BD911 miał 125 hfe (hfe=beta?????)
 • Poziom 43  
  BD911 ma wszystkie parametry lepsze, niż 2SC1061, więc nie widzę uzasadnienia zmiany.
  Niedoszacowanie warunków termicznych wielokrotnie było przyczyną katastrofy w konstrukcjach amatorskich, a nawet i w profesjonalnych. Ja też wykopciłem kilka tranzystorów, zanim nie zacząłem tego liczyć ...
  Nie masz ucieczki od radiatora, sprawą dyskusyjną może być tylko jego materiał i kształt.
  Jeszcze raz: zmierz jakie jest napięcie emiter - kolektor i jaki jest przewidziany maksymalny prąd, z tych danych będzie można wyliczyć radiator.
 • Poziom 16  
  Patrząc od przodu C-E-9.88V B-C-9.3V B-E-0.5V
  pomiary są w stanie jałowym, bez obciążenia. Max prąd wyjściowy to 3.5A.
  Czyli według obliczeń nie całe 35W więc powierzchnia radiatora to 350cm2.
  Tylko gdzie ja wcisnę taki radiator......
  Tranzystor i zamiennik z wyzsza czestotliwoscia.
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  HINUŚ napisał:

  Tylko gdzie ja wcisnę taki radiator..

  Możesz zastosować radiator żeberkowy i wtedy zmieścisz bez problemu , a swoją drogą to w tej obudowie masz sporo miejsca .
  http://www.cyfronika.com.pl/radiatory.htm
  Pozdrawiam .
 • Poziom 16  
  może chłodzenie aktywne z wentylatorem? można kupić za grosze w jakimś "złomie komputerowym"
 • Poziom 15  
  Szanowni koledzy.
  Kolega napisal ze zasilacz ma 13,8V przy 3,5A czyli 48,3W!
  Tranzystor 2SC1061 ma 25W mocy maksymalnej!!!!!
  Ponizej pdf obydwu dla porownania.
  http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/mospec/2SC1061.pdf
  http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/mospec/BD909.pdf
  BD 911 to jeszcze rozumiem i duzy radiator tez, ale co do obecnosci 2SC1061 w tym ukladzie i przy tych parametrach to gdzies jest blad.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 43  
  Twój pomiar dotyczy stanu jałowego.
  Pod obciążeniem napięcie oczywiście "siądzie" i zamiast 10V między emiterem a kolektorem będzie tylko 5V, ale i tak przy prądzie 3,5A wydzielana moc 17,5W jest nieco ZA DUŻA jak na pojedynczy tranzystor. Ja w takich przypadkach daję 2 tranzystory pracujące równolegle (z opornikami wyrównawczymi 0,1Ω w emiterach), a jeśli ma być odprowadzenie ciepła bierne - to potrzebny jest radiator o powierzchni 170cm2, blacha AL o grubości 3mm, albo radiator z jakiegoś procesora + wentylator, jak pisze kult ...
  Osobiście nie wierzę w te 3,5A - sprawdż, jaki jest mostek i drut jest na uzwojeniu wtórnym. Dla 3,5A musi być średnica ok. 1,3mm, a transformator powinien być ok. 70W. W takim zasilaczu kondensator po prostowniku powinien być 10 000uF/25V (jeśli rzeczywiście ma być 3,5A!).
  Jakie masz CB, że jest aż tak prądożerne? "Zwykłe" CB biorą do 1,5A, czyli 20W - to jest moc 5 razy większa niż ta, co idzie w antenę (4W), a sprawność nadajnika jest 50%.
  Ktoś (producent zasilacza) wiedział o tym i licząc na to, że 1,5A nie będzie w zasadzie przekraczane - wpisał "w celach marketingowych" 3,5A, sprzedał i uciekł ...

  A 2SC1061 ma 25W Z CHŁODZENIEM WODNYM ...
 • Poziom 16  
  Andreus30, w tym zasilaczu był tranzystor 25W oryginalnie, a 2sc1061 to jego dzisiejszy zamiennik.
  A jeśli chodzi wydajność prądową, to te 3.5A da się wycisnąć i to bez wielkiego spadku napięcia (około 1 2V) Subwoofer samochodowy uciągnie spokojnie, oczywiście nie za duży.
  CB nie jest do tego podłączone, ale był to oryginalny zasilacz kupowany do Presidenta Herberta.
  CB na podsłuchu pobiera 0.2A a przy nadawaniu skacze do około 1.5A tak jak mówisz Rzuuf. Więc o zasilanie CB się nie martwię. A w zasadzie nic większego nie będę podpinał, także wystarczy to co jest. Jak będzie się coś działo to założę 2 BDki, przez rezystory tak jak mówisz i wsadzę duży radiator.

  Bardzo dziękuję wszystkim za zainteresowanie.
  Wszyscy którzy wnieśli coś znaczącego do tematu, oczywiście klikam opcje POMÓGŁ.
  A z tobą Rzuuf skontaktuje się na PW, ponieważ tłumaczysz wszystko w bardzo prosty sposób, a mam parę małych pytanek.