Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować komputer w pełni zgodny z x86?

15 Sty 2009 20:04 2985 16
  • Poziom 26  
    Zaciekawiony tym tematem zadałem w nim pytanie. Z tego co czytam da się. Wiadome ze taki komputer nie będzie miał wielkiej mocy obliczeniowej ale będzie tani i będzie pobierał bardzo mało prądu. I teraz mam pytanie jak, ma ktoś schemat takiego komputerka? Nie jestem elektronikiem ale wiadome ze taki komputer będzie się dało wykorzystać jako serwer P2P itp.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 39  
    Amerykanie do dzisiaj w satelitach używają 486, ja je wysyłali to nie liczyli na taki postęp w prockach...
    nie wiem czy znajdziesz jeszcze te komponenty, chyba że na wyspisku firmy recyklingowej...
    Pozdr.J.
    ps
    schemat ? chyba instrukcję od płyty głównej....
  • Poziom 26  
    Procesory 486 odpadają bo jaki system na to pójdzie? Ja serwer P2P to jakiś zoptymalizowany linuks będzie ok. instrukcja do płyty głównej byle żeby miała możliwość podcięcia monitora przez VGA, jakieś USB oraz możliwość podpięcia dysku PATA.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 34  
    Sobota napisał:
    Procesory 486 odpadają bo jaki system na to pójdzie? Ja serwer P2P to jakiś zoptymalizowany linuks będzie ok. instrukcja do płyty głównej byle żeby miała możliwość podcięcia monitora przez VGA, jakieś USB oraz możliwość podpięcia dysku PATA.

Witam. Chyba nie chcesz powiedzieć, że myślisz poważnie o budowie komputera opartego na czymś szybszym niż 486. W warunkach amatorskich jest to praktycznie nie wykonalne, wymaga ogromnej wiedzy i praktycznego doświadczenia w projektowaniu takich układów. Lepiej kupić starego PC za grosze. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Ten komputer z linku ma możliwości mniejsze niż mój kalkulator.
    Chyba nie zdajesz sobie sprawy o czym piszesz 486 przy tym komputerze to jest tak pi razy drzwi jak core2quad przy 486.
  • Poziom 26  
    Sprawę sobie zdaje że parę mhz to obecnie nic nie jest. PC-ta za grosze da się kupić ale zajmuje dużo miejsca i pobiera o wiele więcej prądu,
  • Poziom 10  
    W obecnych czasach sądzę, że jeśli już coś budować, to na jakimś ARMie - można na tym spokojnie uruchomić linuxa i do niewielkich serwerków będzie jak ulał, poza tym też z pewnością szybszy niż jakieś stareńkie PC.
    A jeszcze lepiej zainwestować po prostu w jakiś lepiej poznany router, np. sławny WRT-54 Linksysa i zainstalować DD-WRT. Można tam nawrzucać sporo ciekawych aplikacji a po dodaniu karty pamięci albo pendrive (dla wersji z USB) możliwości jeszcze bardziej rosną.

--
    Pozdrawiam
    Bartek
  • Poziom 40  
    Kiedyś takie kilka MHz wystarczyło by do wysłania człowieka w kosmos dziś to tylko hobby i nic poza tym. Jak sobie wyobrażasz użytkowanie czegoś takiego ? Poza tym koszty budowy tego znacznie przekrocza koszty starego PCta.
  • Poziom 26  
    Routery odpadają ze względu na cenę i częściową niekompatybilność. ARM a jak na to zainstalować program na x86?
  • Poziom 42  
    Sobota napisał:
    Routery odpadają ze względu na cenę i częściową niekompatybilność. ARM a jak na to zainstalować program na x86?
    A po co? Przecież windowsa nie będziesz tam uruchamiać. Większość sensownych P2P chodzi bez problemu pod linuxem, więc raczej są dostępne źródła.
    Jeśli już się upierasz nad x86 to popatrz na płyty w standardzie ITX, za jakieś 200zł możesz mieć fabryczną płytę z procesorem które pobiera dużo mniej niż zwykły PC.
  • Poziom 16  
    dokładnie tak jak pisze kolega elektryk, jeśli chcesz, żeby to było mało i nie prądożerne kup płytę ITX lub nawet Pico ITX z procesorem od Via. Własna budowa jest nieopłacalna i całkowicie pozbawiona sensu (w pewnym sensie ;p).
  • Poziom 26  
    Czyli budowa takiego komputerka przerosła by cenę via epia lub intel atom?
  • Poziom 15  
    W ciemno, nie znając poszczególnych komponentów można odpowiedzieć, że tak.
    No, chyba, że zamówisz każdy element w ilości paru wagonów a do montażu zatrudnisz maszyny :).
  • Poziom 28  
    Ewentualnie kup jakiegoś starego laptopa.

Jednak (tak, jak z każdym kompem) szukaj wśród tylko takich ofert, w których możesz odebrać sprzęt osobiście, przez co będziesz mógł go osobiście obejrzeć i sprzwdzić stan techniczny, żeby nie okazało się, że po tygodniu, czy miesiącu będzie śmieciem.

Laptop z Pentium II jest już wystarczający do P2P, a i tak ma mniejsze gabaryty niż stacjonarny 486, wydasz na niego ok. 400-500 zł.
  • Poziom 12  
    Korzystam z wl500gp i openwrt juz jakies 5 lat i jestem bardzo zadowolony. Polecam to rozwiazanie jako najlepsze do p2p.
  • Poziom 13  
    Po co wyważać otwarte drzwi ?
    Na alle_drogo przyzwoite lapki wyłapiesz już od ok. 300 PLN i mają wszystko co ptrzeba a nawet więcej.
    Budowa własnego kompa zgodnego z platformą x86 to raczej jako hobby dla marnowania czasu i większej kasy (tym bardziej,że wszystko musisz zaprojektować, wykonać i sprawdzić samodzielnie - oprócz podstawowych elementów elektronicznych - nie ma "gotowców" nawet w sieci); wykorzystanie gotowych podzespołów pc to już tylko "składanka" ....
    Mój post niczego nie wnosi do tematu, ale że już kiedyś ten etap przechodziłem (w epoce zx spectrum i podobnych) proponuję Ci choćby przyjrzenie się z bliska płytom głównym klasy 286, 386 , 486 i pierwszych pontiumów; jeżeli uznasz, że możesz wykonac coś takiego chałupniczo to .... gratuluję i szczerze życzę powodzenia w pracach :D !

f.